شما می توانید مطالب و مقالات مرتبط با HSE را در سایت ثبت نمایید تا با نام شما در بخش قطره ای از در یای HSE نمایش داده شوند.

منظر حقوقی عوارض کار غیر ارگونومیک

  • سوال:

کارگری حدود 8 سال در شرکت اینجانب ورقهای فلزی را برش میداده و سپس در حالت نشسته به حالت چمپاتمه قطعات برش خورده شده را از پشت دستگاه گیوتین جمعآوری مینموده است. اکنون که بخاطر تعدیل نیروی انسانی از شرکت اخراج شده ادعا نموده است که در اثر فشار کاری وارده، مینسک زانوی وی دچار آسیب شده است!! آیا من مقصرم؟

 

  • پاسخ:

با سلام، عرض ادب و احترام، لطفا موارد ذیل را مورد توجه قرار دهید:

الف) تعیین میزان تقصیر مسؤلین حادثه با مقام محترم قضایی است.

ب) کار کارشناس حوادث این است که پس از مطالعه پرونده حادثه، مذاکره با شهود حادثه و اصحاب پرونده، بررسی فنی و میدانی محل بروز حادثه مشخص کند: ترک یا ارتکاب چه فعل یا افعالی در تکوین و شکل گیری حادثه موثر بوده است؟ و نهایتا میزان تاثیر هر یک از عوامل موثر در بروز حادثه را از (ترک یا ارتکاب) افعال مذکور تعیین و به مقام قضایی پیشنهاد نماید اما از آنجایی که این اقدامات کیفی تابع هیچ فرمول محاسباتی نبوده و به سطح آگاهی، تحصیلات، تجربه و تخصص کارشناسان بستگی دارد، لذا معمولا کارشناسان محترم نظرات متفاوتی در مورد یک حادثه ارائه میدهند.

ج) پاسخ به حضرتعالی بدون رعایت موارد مطرح شده در بند ب امکانپذیر نیست، اما توجه شما را به بعضی از مواد حقوقی این حادثه جلب میکنم:

 

بعضی جنبه های حقوقی مرتبط با سوال شما: 

الف) انجام معاینات ادواری کارگران یک الزام قانونی است که با استفاده از نتایج آن میتوان مانع وخامت اینگونه صدمات گردید و چنانچه الزام مذکور را ترک کرده باشید مسؤلیت شما سنگین تر خواهد بود. در ضمن چنانچه نتیجه معاینات ادواری حکایت از شروع صدمه جسمی داشته است، لازم بوده نسبت به تغییر شغل کارگر و اصلاح ایستگاه کاری خطرناک اقدام می نمودید. 

ب) از طرفی آئین نامه حمل دستی بار میگوید:

1) کارفرما مکلف است تدابیر لازم جهت ارزیابی چگونگی وضعیت حمل دستی بار در کارگاه و شناسائی خطرات مربوطه را اتخاذ نموده و با استفاده از راهکارهای فنی - مهندسی و علمی به اصلاح وضعیت حمل دستی بار از نظر ارگونومی و ایمنی مبادرت نماید.

2) حمل دستی بار در صورتی مجاز است که امکان استفاده از وسایل یا تجهیزات مکانیکی مناسب و یا اصلاح شرایط کارگاهی نظیر چیدمان دستگاهها و تجهیزات و ایستگاههای کاری مقدور نباشد. 

3) کارفرما مکلف است ضمن تعلیم روشهای صحیح و مناسب حمل دستی بار، کارگران خود را از خطرات احتمالی آگاه نموده و نظارتهای لازم را در این زمینه اعمال نماید.

 

توجه:

مطالب مذکور نظریه اینجانب در پاسخ به سوال شما (با توجه به اطلاعات ارائه شده) بوده و ممکن است با پاسخ سایر کارشناسان محترم متفاوت باشد.

 

احمد علی شکیبازاده

کارشناس رسمی دادگستری در رشته حوادث ناشی از کار

مشاور حفاظت فنی و خدمات ایمنی وزارت کار در رشته آموزش

 مقالات ایمنیمقالات HSEجنبه حقوقی حوادثپرسش و پاسخمنظر حقوقی حوادثتعیین میزان تقصیر مسؤلین حادثهمسئولیت حقوقی حوادثارگونومیجنبه حقوقی عوارض ناشی از کارکار غیر ارگونومیک

لينك مستقيم دانلود مطلب
پسورد فايل: www.hseexpert.com

نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6257

تعداد اعضا

672

بازدید امروز

8946

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

16846773

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA