استفاده از پلاستیک های زود تجزیه پذیر در کشور آغاز شد

وی ادامه داد: محققان ایرانی با کمک علم و فناوری برای رفع مشکل پلاستیک ها در محیط زیست ، تحقیقاتی را آغاز کردند که نتیجه این تحقیقات به تولید پلاستیک های زود تجزیه پذیر یا زیست تجزیه پذیر منجر شد . تمامی فرآیندهای تولید این محصول در داخل کشور و به همت محققان ایرانی انجام می شود .

پورسخا گفت: این پلاستیک ها به جای 200 تا 300 سال حدود 2 تا 3 سال در طبیعت باقی می مانند . استاندارد ملی برای این محصول با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان تحقیقات استاندارد و دیگر نهادها و سازمان های ذیربط تهیه شد.

وی افزود : این محصول پس از تهیه استاندارد ملی برای ورود به عرصه مصرف نیازمند سازوکار اصولی بود که کارگروه ملی پسماند ، ضوابط استفاده از آن را برای مصرف کنندکان تهیه کرد و زمان مشخصی را برای جایگزینی پلاستیک های زود تجریه پذیر به جای پلاستیک های قدیمی در نظر گرفت.

مدیر دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست ادامه داد: کارگروه ملی پسماند یک دوره سه ساله را برای این جایگرینی در نظر گرفته است که این دوره به طور رسمی از دوشنبه - همزمان با روز جهانی زمین پاک در کشور آغاز می شود . برای این منظور شرکت شیر پگاه ، شرکت شهروند و سازمان میادین میوه و تره بار که عموما به شکل گسترده در کشور کار بسته بندی انجام می دهند استفاده از این پلاستیک ها را به طور رسمی آغاز کرده اند .

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این محصول زودتر از مدت تعیین شده سه ساله در بین صنایع و مردم توسعه یابد. برای توسعه این فرایند یک سیستم تشویقی و یک سیستم تنبیهی در نظر گرفته شده است و صنایعی که در مدت زمان تعیین شده موفق به اجرای این طرح نشوند شامل جریمه و در موارد بالاتر تعطیلی و پلمپ می شوند.

مدیر دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست افزود: برای استفاده راحت و تشخیص بهتر پلاستیک های زود تجزیه پذیر از معمولی نشان های (لگوهای ) خاصی بر روی آنها تعبیه شده است.

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل در تمام دنیا برگزار می شود . امسال 22 آوریل مصادف با دوم اردیبهشت ماه است .

 

 

 

منبع : پایگاه اطلاعات ایمنیاخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseپلاستیکتجزیه پذیرمشکلات محیط زیستآبخاکپسماندتجزیهبهداشتروز جهانی زمین پاک22 آوریلدوم اردیبهشت


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6944

تعداد اعضا

6112

بازدید امروز

6005

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

22345760

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA