تلاش سازمان محیط زیست برای احیای جمعیت یوزپلنگ ایرانی

به گزارش مرجع متخصصان سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSEexpert)صبح امروز نشست هم‌اندیشی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی  با حضور مدیران دفاتر ستادی، مشاوران،کارشناسان معاونت محیط طبیعی، کارشناسان انجمن یوزپلنگ ایرانی و نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان و تعدادی دیگر از فعالان محیط زیست، در محل معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
 
حسن اکبری سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در این جلسه با اشاره به حفاظت از بازماندگان یوزپلنگ درمنطقه گفت: با توجه به تعداد بسیار کم باقیمانده از یوز در طبیعت، زمان ما برای نجات یوز بسیار اندک است و باید تمام تلاش و امکانات خود را در این مدت زمان محدود برای حفظ یوزپلنگ به کار بگیریم. باید اقدامات ویژه ای جهت تمرکز حفاظتی منطقه توران و سایر زیستگاه‌ها انجام شود.
 
در ادامه این جلسه، نماینده اداره کل محیط زیست استان سمنان, درباره  آخرین اقدامات انجام شده در منطقه توران در خصوص حفاظت از یوزپلنگ بیان کرد: از جمله اقدامات انجام شده می‌توان به خرید سامانه‌های عرفی در توران، نصب تابلوهای هشدار در مسیر تردد یوز در جاده عباس آباد، کاهش محدودیت سرعت مجاز و نتایج پایش‌های دوربین‌های تله‌ای در منطقه با همکاری انجمن یوزپلنگ و نتایج شناسایی یوزها اشاره کرد.
 
 
تلاش سازمان محیط زیست برای احیای جمعیت یوزپلنگ ایرانی
لازم به ذکر است که  در این جلسه نمایندگان استان و انجمن یوزپلنگ، به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات مورد نظرخود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است:
 
1- افزایش نیرو و امکانات حفاظتی و ایجاد زمینه حفاظت هوشمند در مناطق, به خصوص در مناطق توران و میاندشت که ثبت یوز دارند.
 
2 - حفاظت از کریدورهای یوزپلنگ حدفاصل مناطق میاندشت و توران که در قالب ایجاد مناطق شکارممنوع و یا قرق‌های خصوصی می‌توان به این مهم دست یافت.
 
3- مناطق پیرامونی مناطق توران (شمال و شرق منطقه) و خوش ییلاق نیاز به پایش و افرایش نیرو و امکانات حفاظتی دارند.
 
4 -خرید سامانه های عرفی در مناطق توران و میاندشت یکی دیگر از اقدام های ضروری است، ضمن اینکه خالی کردن منطقه توران از شترها بسیار ضروری و مورد تاکید است.
 
5- تهدیدات یوز از جمله سگ‌های ولگرد، شتر  و حتی سایر گوشتخواران هم بوم از جمله گرگ در زیستگاه‌های یوز مدیریت شوند.
 
6- موضوع امکان‌سنجی ارتقاء سطح حفاظتی منطقه حفاظت شده توران در دستور کار قرار گیرد و حتی ایجاد مناطق جدید و یا ارتقاء سطح حفاظتی در سایر زیستگاه‌های یوز برای
 
جلوگیری از دخل و تصرف‌های بیشتر بررسی شده و به دفتر زیستگاه‌ها اعلام شود.
 
7- برای مدیریت دام‌های اهلی در مناطق و جلوگیری از صدور مجوزهای معادن در مناطق ضروری است از کمک و ظرفیت سایر دستگاه‌ها(طرح موضوع در کارگروه معادن و ...) استفاده شود.  
 
8- موضوع هم‌افزایی بین تمامی ذی‌نفعان برای بهبود وضعیت یوزپلنگ مورد تاکید قرار گرفت.
 
9- با توجه به اینکه یوزها رفتارهایی مبنی بر خروج از مناطق حفاظت شده دارند،ضروری است مناطق پیرامونی زیستگاه‌های منبع و آزاد، موضوع آموزش جوامع محلی، دامداران و
 
شکارچیان را به طور جدی دنبال کنند و مدیریت مشارکتی در مناطق پیرامونی برای حفاظت از یوز پیگیری شود.
 
10- موضوع تکثیر در اسارت یوز با توجه به جمعیت محدود در طبیعت به صورت فرصت‌طلبانه دنبال شود و از بودجه و امکانات حفاظت در زیستگاه‌های طبیعی برای این موضوع هزینه نشود.
 
11- موضوع تعامل با سایر دستگاه‌ها و دستیابی به منابع مالی برای حفاظت از یوز.
 
HSEexpert.com

 اخبار HSEخبر HSEاخبار ایمنیHSEexpert.comمرجع متخصصان سلامتایمنی و محیط زیستیوز پلنگ ایرانیمحیط زیستتنوع زیستی


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6507

تعداد اعضا

1562

بازدید امروز

6541

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

18965680

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA