استخدام ۳۰۰ بازرس در پی فوت 8 کارگر طی دو هفته بر اثر حوادث کار

به گزارش مرجع متخصصان سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSEexpert) به نقل از فارس به نقل از روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی، «حاتم شاکرمی» در جریان بازدید از چند واحد صنعتی شهرستان ساوه در جمع خبرنگاران، گفت: ارتقای کمی و کیفی تشکل‌های کارگری نیز که در راستای صیانت از حقوق کارگران نقش به سزایی دارد، از برنامه های وزارتخانه محسوب می‌شود.
 
وی در مورد بررسی سخت و زیان آور بودن برخی مشاغل کارگری از جمله در شهرستان ساوه، اظهار داشت: راهکارهایی در این خصوص پیش بینی و تصمیمات لازم نیز اتخاذ شد.
 
شاکرمی افزود: مقرر شد تا یک ماه آینده جلسه‌ای برای رسیدگی به خواسته های کارگران شاغل در واحدهای تولیدی ساوه برگزار شود و روند اجرای مصوبات امروز هم مورد ارزیابی قرار گیرد تا مشکلات و نواقص احتمالی برطرف شود.
 
وی با اشاره به جایگاه شورای اسلامی کار گفت: سه مورد تشکل کارگری از قبیل شورای اسلامی کار، انجمن صنفی و نماینده کارگران در سطح کشور فعال است، اما در سال‌های اخیر تشکل شورای اسلامی کار در سطح شهرستان ساوه کمتر تشکیل شده است و در حال حاضر تنها ۹ شورای اسلامی کار در ساوه فعال دارند.
 
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در بازه زمانی سه ماهه علت فعالیت کمرنگ تشکل‌های کارگری مجددا بررسی خواهد شد و امیدواریم با تصمیمات اتخاذ شده، شاهد ارتقای کمی و کیفی شوراهای اسلامی کار باشیم.
 
شاکرمی گفت: ساوه یکی از قطب‌های کارگری کشور است و بیش از ۵۰ هزار کارگر مشمول قوانین کار، تامین اجتماعی، مشاغل سخت و زیان‌آور و بیمه بیکاری هستند.
 
وی عنوان کرد: در حوزه صیانت و بازرسی نیز جایگاه ایران نسبت به سایر کشورها مطلوب نیست زیرا نسبت به هر ۱۰ هزار کارگر باید یک بازرس کار وجود داشته باشد اما در سطح کشور این نسبت براساس هر ۱۵ هزار کارگر است.
 
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز در کشور ۲۰ هزار کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در راستای صیانت از نیروی کار تشکیل شده است که با افزایش بازرسان کار، حلقه نظارتی بر اجرای قوانین ایمنی و بهداشت کار تکمیل خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: امروز از چند واحد صنعتی ساوه که در سطح کشور منحصر به فرد هستند نیز بازدید داشتم که یکی از این واحدها، شرکت تولیدکننده قوطی بود که نیاز کشور را تامین می‌کند این در حالیست که سالهای قبل وارد کننده بودیم، اما اکنون توان صادرات هم در زمینه قوطی سازی داریم.
 
به گفته شاکرمی، امروز بیش از یک و نیم میلیارد قوطی برای بسته بندی موردنیاز کشور تامین می‌شود.
 
به گزارش فارس ظرف دو هفته گذاشته 4 حادثه در کارگاههای تولید کشور حوادث منجر به فوت کارگران روی داد که در هر کارگاه 2 نفر کارگر فوت کردند،‌ 2 نفر فوتی در ریزش معدن زغال سنگ طزره سمنان، 2 نفر فوتی در حادثه کارگاه آلومینیوم در حسن آباد فشافویه، ‌2 کارگر فوتی در حادثه ریزش تونل در حال ساخت آزاد راه تهران شمال در منطقه شهرستانک و دیروز 2 نفر کارگر در حادثه ریزش معدن خاک نسوز در کیار چهارمحال و بختیاری فوت شدند.
 
لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه ایمن سازی کارگاهها برای حفظ جان کارگران بیشتر نظارت کند و فقط ارسال پیام تسلیت توسط وزیر یا اظهار تاسف بعد از حادثه دردی دوا نمی‌کند.
 
 
 
 
 
 


اخبار HSEخبر HSEاخبار ایمنیHSEexpert.comمرجع متخصصان سلامتایمنی و محیط زیستhse newsحوادث کاربازرس کارریزش معدن


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8135

تعداد اعضا

5827

بازدید امروز

5993

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

214

میهمان آنلاین

24689218

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA