تلاش برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار 1400

دکتر کیانوش جهانپور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام زمان ارائه واکسن ایرانی کرونا در کشور، گفت: هم اکنون 9 شرکت در زمینه تولید واکسن ایرانی کرونا در حال مطالعه حیوانی، پیش بالینی هستند و از این تعداد، یک مورد موفق به اخذ مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی نیز شده که در همین راستا تست انسانی واکسن این شرکت نیز عملا تا چند روز دیگر آغاز می شود و به زودی دو یا سه واکسن ایرانی دیگر نیز وارد این مرحله خواهند شد.
 
وی با بیان اینکه 8 شرکت دیگر نیز در حال آماده سازی واکسن ایرانی کرونا با استراتژی های مختلف هستند، خاطر نشان کرد: با توجه به فعالیت این شرکت ها می توان گفت که اولین واکسن ایرانی کرونا در بهار سال 1400 روی میز خواهد بود.
 
به گفته جهانپور، به نظر می رسد این واکسن به صورت 2 نوبت و در فاصله 21 یا 28 روز تزریق خواهد شد.
 
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در مورد چگونگی خرید واکسن های کرونا از منابع خارجی نیز بیان کرد: از مدتی قبل مذاکرات مستقیم برای خرید واکسن کرونا با چندین تولید کننده احتمالی در دنیا انجام شده است، ولی اینکه از کدام یک از این شرکت ها و کشورها واردات انجام شود، منوط به تایید نهایی و استفاده از آن واکسن در کشور مبدا و کشورهای صاحب رگولاتوری معتبر و پیشرفته خواهد بود.
 
وی ادامه داد: بر طبق اعلام وزیر بهداشت و برنامه ریزی های انجام شده فارغ از فراز و فرودهای ناشی از تحریم، موضوع واردات 42 میلیون دوز واکسن کرونا از منابع خارجی اعم از خرید مستقیم یا خرید از مسیر کوواکس (اتحادیه بین المللی واکسن) در دستور کار است و در سال آتی میلادی عملا این کار آغاز می شود.
 
دکتر جهانپور خاطر نشان کرد: با ورود واکسن های ایرانی در سال آینده به تبع، نیازی به ادامه واردات این واکسن نخواهیم داشت و سایر گروه‌ها می توانند از آن مقطع به بعد واکسن ایرانی کرونا استفاده کنند.
 
 
وزارت بهداشت
 
 
 


وزارت بهداشتدکتر کیانوش جهانپورکووید 19COVID 19کروناکرونا ویروسویروس کروناcorona virusاخبار کرونااخبار سلامتواکسن کروناواکسن کووید 19واکسن ایرانیواکسن کرونا


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6477

تعداد اعضا

2680

بازدید امروز

8972

بازدید دیروز

1

متخصصین آنلاین

2

میهمان آنلاین

18598607

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA