واکسن ایرانی کرونا تا بهار ۱۴۰۰ در دسترس مردم

ایرج حریرچی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران، با اشاره به تلاش گسترده و وسیع دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن کرونا گفت: خبر خوش ما این است که یکی از واکسن‌ها مجوزهای لازم را از کمیته اخلاق و پژوهش برای کارآزمایی بالینی روی انسان دریافت کرده است و تا اواخر دی ماه ۲ الی ۳ مورد دیگر از واکسن‌ها نیز این مجوزها را دریافت می‌کند و با آزمایش روی نمونه انسانی، اثربخشی آن مورد تایید قرار خواهد گرفت.
 
وی در همین خصوص ادامه داد: همزمان با روند طی شدن این واکسن‌ها، خط تولید واکسن کرونا نیز راه اندازی می‌شود و بر اساس معیارهای بالینی تاثیر آن به اثبات خواهد رسید تا روند تولید آن نیز در اقدامات بعدی قرار بگیرد. وعده ما این است که تا بهار سال آینده واکسن کووید ۱۹ برای مردم قابل دسترس خواهد شد.
 
 
 
 
معاون وزارت بهداشت در خصوص رقابت واکسن کرونای ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی نیز توضیح داد: ما تکنولوژی‌های مختلفی را برای کشف واکسن کووید ۱۹ پیش رو داریم اعم از MRNA، استفاده از ویروس ضعیف شده و ویروس منتقل شده ژنتیکی از یک ویروس دیگر. هر کدام از این واکسن‌ها اثربخشی بسیاری خواهند داشت.
 
وی در خصوص تاثیر اعمال محدودیت‌ها و سپس عادی انگاری مردم پس از کاهش نسبی آمارها گفت: متاسفانه تعطیلات اثر هم افزایی روی رفتار مردم دارد. از سویی علاوه بر اثر مستقیم، اثر دیگر این تعطیلات این بود که مردم موضوع شیوع و انتقال زنجیره کووید ۱۹ را جدی گرفتند و دو هفته ابتدایی آذرماه همکاری خوبی را برای کاهش موارد ابتلا داشتند اما باید این نکته را هم مدنظر قرار داد که ۴۵ درصد از مشاغل را مشاغل گروه دوم تشکیل می‌دهند و مردم هم نشان داند که با آغاز بازگشایی‌ها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم کمتر می‌شود که این مورد ما را کمی نگران می‌کند. درخواست عاجزانه ما از مردم این است که برای حفظ سلامت خود و مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
 
معاون کل وزارت بهداشت در پایان با اشاره به موفقیت کشورهای نیمکره جنوبی برای عبور از بحران آنفلوانزا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونا اظهار داشت: با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از شستشوی مداوم دست‌ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نگرانی چندانی برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزا نداریم. واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر و دارای اولویت در مهرماه تزریق شد و مردم می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها واکسن برای ۳ ماه باقی‌مانده فصل سرد تزریق کنند.
 
 
 
4030
 
 


وزارت بهداشتایرج حریرچیکووید 19COVID 19کروناکرونا ویروسویروس کروناcorona virusاخبار کروناواکسن کروناواکسن ایرانی کرونا


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6654

تعداد اعضا

2713

بازدید امروز

6439

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

27

میهمان آنلاین

20749829

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA