آموزش، رکن مهمی در کاهش تلفات در حوادث و بحران‌ها

دکتر محمد گل فشان در نشست مشترک وزارت بهداشت و سازمان جوانان هلال احمر در راستای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری که با حضور سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: جمعیت هلال احمر به عنوان معین وزارت بهداشت و درمان حضور دارد و در حوادث مختلفی که اتفاق می افتد در کنار هم هستند.
 
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور افزود: ایران، کشوری حادثه خیز است و ارتباط تنگانگی میان وزارت بهداشت و درمان با هلال احمر در صحنه حوادث و میدان بحران‌ها وجود دارد.
 
وی ادامه داد: آموزش، رکن اساسی و مهمی در کاهش تلفات در حوادث و بحران‌هاست و باید در این مسیر به سرمایه گذاری پرداخت.
 
گل فشان افزود: ایجاد کانون‌های دانشجویی می‌تواند در توسعه ارتباطات آموزشی موثر باشد. با وضعیت موجود حتی در زلزله تهران نیاز به مباحث آموزشی است و باید از توان لازم برای آموزش استفاده کنیم.
 
وی گفت: اگر آموزش باشد این میزان تلفات در حوادث گزارش نمی شود. بسیاری از مردم به دلیل ناآگاهی و عدم آموزش در تخلیه اضطراری جان خود را از دست می‌دهند.
 
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور افزود: در این عرصه باید فرصت در اختیار مجموعه های دانشجویی قرار داده شود.
 
وی گفت: کانون‌های دانشجویی از ارکان مهمی در حوزه آموزش هستند. ما در مسیر آموزش از مهد کودک به عنوان غنچه های هلال آغاز می‌کنیم تا مهرورزی در وجود آنان نقش ببندد که در سنین بالا بتوانند به خدمت رسانی بپردازند.
 
گل فشان افزود: در مدارس نیز طرح دادرس اجرایی می شود و در دانشگاه‌ها نیز کانون‌های دانشجویی با آموزش‌های مختلف در هر دوره‌ای در حوادث به کمک می‌آیند تا قدم های بزرگی برداشته شود. اگر نیروهای توانمندی داشته باشیم در حوادث تلفات و خسارات کمتری خواهیم داشت. این تفاهم‌نامه می‌تواند حرکت بزرگی در جهت رشد و اعتلا باشد.
 
سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز گفت: حسن انتخاب دکتر گل فشان با توجه به تجربه و تعهد و سابقه خوب را تبریک می‌گوییم.
 
وی افزود: در هلال احمر و در طیف دانشجو، تاکید بر روی آموزش به عنوان یک سرمایه گذاری مهم است و آموزش جوانان یکی از اهداف مهم هلال احمر است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by hseexpert.com (@hseexpert_com) on

 
 
تاثیر آموزش در مدیریت بحران
 
لاری ادامه داد: اعتماد مردم، سرمایه اجتماعی مهم و با ارزشی در هلال احمر است همان‌طور که مردم به وزارت بهداشت نیز اعتماد دارند، به دست آوردن اعتماد کاری راحت اما نگاه داشتن آن سخت است و با داشتن عملکرد موفق، چنین سرمایه اجتماعی شکل گرفته است.خوشبختانه دانشگاه‌های علوم پزشکی توان و ظرفیت بالایی دارند که می‌تواند در راستای اقدامات سازمان جوانان قرار بگیرد تا این روحیه انسان‌دوستی بیش از پیش تقویت شود.
 
وی افزود: هلال احمر نهادی جهان شمول و فارغ از دین و نژاد با محوریت انسان دوستی در حرکت است و نقش مهمی در جامعه با توجه به بلایا و بحران های مختلف دارد و ما قدردان این تلاش ها هستیم.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: کانون‌های فرهنگی زیادی در سطح کشور فعال است و این کانون ها به تازگی مجوز مجموعه تخصصی را گرفته است و این امر خیلی کمک می‌کند تا مجمع تخصصی به توسعه ارتباط کشوری بیانجامد.
 
وی افزود: کانون‌های هلال احمر با تلاش بیشتری می‌درخشند؛ در بازدید از شهرستان‌ها کانون‌های هلال احمر جز بهترین ها بود و شور، علاقه و هیجان زیادی در دانشگاه ها ایجاد می ‌کرد.
 
لاری گفت: این مجمع تخصصی با همت مدیران به نتایج خوبی می رسد. در این مسیر تفاهم‌نامه می‌تواند شور زیادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی که ارتباط تنگاتنگی با آموزش دوره‌های هلال احمر و مواجهه با بحران دارد ایجاد کند و الگویی برای دیگر دانشگاه‌ها باشد.
 
وی افزود: آموزش‌های عمومی امری ضروری است و آموزش قبل از بحران می‌توان در مدیریت بحران اثرگذار باشد.
 
گفتنی است، دکتر لاری در پایان این دیدار به عضویت جمعیت هلال احمر درآمد و کارت عضویت دریافت کرد.
 
 
 
جمعیت هلال احمر
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by hseexpert.com (@hseexpert_com) on

 


وزارت بهداشتدکتر سیما سادات لاریکووید 19COVID 19کروناکرونا ویروسویروس کروناcorona virusاخبار کرونااخبار سلامتدانشگاه های علوم پزشکیجمعیت هلال احمردکتر محمد گل فشانمعاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشتمدیریت بحرانآموزش HSEزلزله تهرانزمین لرزه تهران


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6944

تعداد اعضا

2067

بازدید امروز

6005

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

0

میهمان آنلاین

22341715

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA