خودکفایی در زمینه تامین دارو و ملزومات مورد نیاز در مبارزه با کرونا

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو گفت: امروز در زمینه مبارزه با کرونا در حوزه تامین دارو، ماسک، کیت های تشخیص، مواد ضد عفونی و الکل خودکفا هستیم.
 
دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت کرونا در وزارت کشور، روند تولید دارو و سایر ملزومات بهداشتی مرتبط با پیشگیری یا درمان کرونا در ایران را تشریح کرد.
 
وی افزود: از نظر علمی در حوزه داروسازی به نقطه ای رسیده ایم که می توانیم همپای کشورهای صاحب دانش با چند قرن سابقه فعالیت در این عرصه پیش برویم.
 
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه حوزه داروسازی و تجهیزات پزشکی کشور به شرایط ایده آل و مطلوبی رسیده، عنوان کرد: انواع فراورده های دارویی و درمانی با کیفیت بالا در داخل کشور تولید می شود.
 
وی با تاکید براینکه امروز در زمینه مبارزه با کرونا در حوزه تامین دارو، ماسک، کیت های تشخیص، مواد ضد عفونی و الکل خودکفا هستیم، تصریح کرد: با تولید انبوه شرکت های دانش بنیان و کارخانجات داروسازی، در شرایط صادرات بسیاری از این محصولات قرار داریم.
 
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: پیشرفت دانش پزشکی و داروسازی در کشور به مرحله ای رسیده است که هر دارویی در دنیا تولید می شود، ظرف کمتر از دو سال در ایران به مرحله بومی سازی و تولید انبوه می رسد.
 
دکتر شانه ساز با بیان اینکه داروسازی شامل دو بخش تامین مواد اولیه و ترکیبات شیمیایی آن است، اظهار داشت: در زمینه تهیه مواد اولیه، بسیاری از کشورها وارد کننده هستند و ایران نیز بخشی از آن را وارد می کند اما مرحله اساسی در صنعت داروسازی، فرمولاسیون داروها و تبدیل مواد شیمیایی به منظور ساخت دارویی نجات بخش برای جان انسان هاست و ایران این چرخه را بطور کامل در اختیار دارد.
 
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تحولات عظیمی در حوزه تولید دارو در ایران در سالهای پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: امروز این ظرفیت در کشور وجود دارد که نسبت به تولید هر نوع دارویی از جمله تهیه و تولید داروهای درمان کرونا اقدام کند.
 
وی افزود: در حال حاضر، ۲۲ دانشکده داروسازی در سطح کشور فعالیت می کند و ما  امروز در تولید اقلام دارویی دانش بنیان دارای رتبه و اعتبار جهانی و منطقه ای هستیم.
 
معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر، ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور در تمامی حوزه ها توسط متخصصان ایرانی تولید می شود.
 
دکتر شانه ساز با بیان اینکه «شرکتهای دانش بنیان ایرانی اکنون دستگاهها و تجهیزاتی تولید می کنند که تا ۱۰ سال پیش حتی تصور آن نمی شد»، از  فعال شدن این شرکتها در زمینه تولید مواد اولیه دارویی خبر داد و گفت: با فعالیت این شرکتها در حال حاضر حدود ۶۰ درصد مواد اولیه داروها در کشور تولید می شود اما برنامه سازمان غذا و دارو رساندن این میزان به بیش از ۹۰ درصد است.
 
 
 
آقامحمدی: فرصت آزمون و خطا نداریم
 
در ادامه این نشست، دکتر علی آقامحمدی دبیر هیات عالی نظارت بر سیاستهای کلی نظام که ریاست کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا را بر عهده دارد، تاکید کرد: باید کار اطلاع رسانی در این زمینه به صورت جدی و هدفمند پیگیری شود.
 
وی افزود: در این زمینه، تحقق «بسته خبری سلامت» باید در اولویت برنامه های صدا و سیما و دیگر رسانه های کشور قرار گیرد تا مردم در جریان بیماری ها، راههای درمان آن و پیشرفتهای کشور در این حوزه  قرار گیرند.
 
 آقامحمدی با بیان اینکه در شرایطی قرار داریم که فرصت خطا و آزمون نداریم، ضرورت اطلاع رسانی بیشتر به مردم در رابطه با خطرات و آسیب های ویروس های جدید را مورد تاکید قرار داد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین از لزوم تهیه انواع فیلم و سریال در باره فعالیت پزشکان ، پرستاران و کادر درمانی کشور در حوزه بیماری کرونا سخن گفت و تصریح کرد: باید تلاش ها و ایثارگری هایی که در دوران کرونا در بخشهای مختلف جامعه انجام شده است، به صورت مستند جمع آوری شود تا برای برنامه ریزی ها، آینده نگری و مقابله با خطرات و بحرانهای مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
 
گفتنی است، کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت کرونا به دستور وزیر کشور و با حضور مدیران و نمایندگان رسانه ها و دستگاههای اجرایی به منظور تقویت ابعاد اطلاع رسانی و پاسخگوئی دستگاه ها در عرصه تقویت توان تولیدی و خودکفایی کشور در روند مبارزه با بیماری کرونا و ظرفیت سازی مناسب رسانه ای در این زمینه تشکیل شده و تاکنون پنج نشست را به صورت هفتگی با حضور مسئولان دستگاههای اجرایی برگزار کرده است.
 
 
وزارت بهداشت
 
 


وزارت بهداشتدکتر محمدرضا شانه سازدکتر علی آقامحمدیکووید 19COVID 19کروناکرونا ویروسویروس کروناcorona virusاخبار کرونااخبار سلامتمعاون وزیر و رییس سازمان غذا و داروخودکفاییمبارزه با کرونابسته خبری سلامت


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6866

تعداد اعضا

1555

بازدید امروز

4627

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

5

میهمان آنلاین

22069609

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA