دلایل اولیه شیوع کرونا در ترکیه

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ترکیه به رقم 8 هزار نفر نزدیک شده و آمار تلفات نیز از یکصد نفر گذشته است. این در حالی است که در روزهای نخست، مقامات ترکیه انتظار نداشتند که این کشور با چنین تهدیدی روبرو شود.
 
روزنامه قرار چاپ آنکارا، امروز در یک گزارش ویژه، به بررسی این موضوع پرداخته که چه شد در ترکیه، آمار شیوع کرونا تا این حد بالا رفت و حالا شرایطی به وجود آمده که روزانه بیش از یک هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند. به همین خاطر، بسیاری از منتقدین و تحلیلگران ترکیه بر روی این موضوع بحث میکنند و به بررسی کاستیها و اهمال احتمالی مسئولین، میپردازند.
 
نادیده گرفتن خطرات احتمالی در روزهای نخست
دولت ترکیه، در روزهای اولیه انتقال ویروس کرونا، در مورد سفر ناقلین این ویروس از چین، آلمان، عربستان سعودی و چند کشور دیگر، ممانعتی به عمل نیاورد و فرصت طلایی را از دست داد.
بر اساس اطلاعاتی که در گزارش روزنامه قرار بدان اشاره شده، شرکتی به نام Veloxity در مورد مبادی اولیه ورود ویروس کرونا به ترکیه تحقیق کرده است.
 
این شرکت به روابط تجاری چین و ترکیه اشاره کرده و معتقد است که مقامات بهداشتی آنکارا، خطر بزرگی به نام مسافرین ووهان را جدی نگرفتهاند. به عبارتی دیگر، با وجود آن که ووهان، مهمترین کانون آغاز بحران کرونا بوده، ترکیه این موضوع را نادیده گرفته است.
 
خطر در استانبول
استانبول و آنتالیا، اصلیترین کانونهای گردشگری و درآمدهای چند میلیارد دلاری ترکیه هستند. با این وجود، میزان روابط دنیای خارج در شهر استانبول، حتی با آنتالیا نیز قابل مقایسه نیست.
 
چرا که فرودگاه جدید استانبول به عنوان یکی از بزرگترین فرودگاههای جهان، پذیرای دهها گروه و هیات تجاری، بازرگانی و دانشجویی از ووهان چین و کشورهای اروپایی بوده و به همین خاطر، بیش از دیگر شهرهای ترکیه در معرض حمله قرار گرفته است.
بر اساس اطلاعات تحلیلی گزارش شرکت Veloxity مسافرین کشورهای چین، آلمان و عربستان سعودی، در مقطع آغازین شیوع کرونا، به شکل بی حساب و کتاب و بدون تدابیر نظارتی، به استانبول سفر کردهاند.
 
وان، دومین شهر پرخطر
شمار ترکیهای های مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا از 2 میلیون نفر گذشته و بخش قابل توجهی از آنان، ساکن آلمان هستند و سالانه چند بار به ترکیه و به ویژه به استانبول میآیند، اما شهر دیگری که در معرض خطر است، بیش از هزار کیلومتر از استانبول دور است و در شرق ترکیه قرار گرفته است.
 
شهری به نام وان در مرز ایران که در سالیان اخیر، به مرکزی برای سفر زمینی ایرانیانی تبدیل شده که غالباً در جستجوی خرید پوشاک، به وان میروند.
 
اما مشکل وان، فقط سفر زمینی ایرانیان نیست. چرا که مرز کوهستانی این منطقه، با وجود تمام مراقبتهای مرزبانی دوسویه ایران و ترکیه، بنا به دلایل جغرافیایی و اقلیمی، محل عبور کاروانهای قاچاق انسان است و روشنترین گواه اثبات خطرات این مرز، کشف اجساد دهها نفر از اتباع کشورهای مختلف زیر برف و بهمن در این مرز است که به شکل غیرقانونی از مرز عبور کرده و راه خود را گم کرده و جانشان را از دست داده اند.
 
از دست رفتن روزهای طلایی
منتقدین دولت اردوغان بر این باورند که نهاد ریاست جمهوری و مقامات وزارت بهداشت، در آغاز، ماجرای کرونا را جدی نگرفتند و برای اتخاذ تدابیر لازم، دست کم 7 روز طلایی را از دست دادند.
 
یکی از دلایل عمده از دست رفتن آن فرصت مهم، اهمیت روابط تجاری با چین و حفظ درآمدهای کلان بخش گردشگری بود و کار به جایی رسید که مسئولین توریسم ترکیه، تصور میکردند که با توجه به وضعیت چین، ایتالیا و اسپانیا به عنوان سردمداران توریسم جهان، فرصت آن فراهم آمده که ترکیه، درآمد بیشتری از صنعت گردشگری به دست آورد.
 
اما حالا، ترکیه عملاً، خطر و تهدید کرونا را به شکل جدی حس کرده و علاوه بر توقف پروازهای خارجی در حوزه داخلی نیز، تدابیر سختگیرانه در نظر گرفته است.

 

تسنیمترکیهشیوع کروناشروع کرونا در استانبولاردوغانکووید 19COVID 19کروناکرونا ویروسویروس کروناcorona virusاخبار کرونااخبار سلامت


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6871

تعداد اعضا

3306

بازدید امروز

11095

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

242

میهمان آنلاین

22097694

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA