مردم ماهی قرمز نخرند و سبزه عید را در طبیعت رها نکنند

جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، به بیان توصیه‌هایی به مردم به نخرین ماهی قرمز شب عید پرداخت و گفت: از مردم در سالیان گذشته خواهش کردیم که ماهی قرمز شب عید نخرند به این دلیل که هم برای خانواده‌ها و هم برای بچه‌ها از لحاظ بهداشتی ضرر دارد (با استناد به اعلام پزشکان متخصص این حوزه) نخرند. امسال هم به دلیل شیوع کرونا باز هم از مردم می‌خواهیم که ماهی قرمز نخرند.
 
محبت خانی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه بعد از پایان تعطیلات مردم این ماهی‌ها را در برکه‌ها و آبگیر‌ها و رودخانه‌ها رها می‌کند. این ماهی‌ها محل زیستشان این جور مکان‌ها نیست و مردم نباید آن‌ها را در این مکان‌ها رها کنند. این ماهی‌های قرمز وقتی در این مکان‌ها رها می‌شوند به آبزیان و موجودات زنده آبگیر و تالاب و رودخانه‌ای که در ان رها می‌شوند ضرر می‌زنند.
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه تاکید کرد: رها کردن آن‌ها در این مکان‌ها باعث به خطر انداخت جان سایر موجودات زنده‌ای می‌شود که در آب برکه یا رودخانه زیست می‌کنند. مردم به این نکته توجه کنند.
 
وی در ادامه تاکید کرد: به مردم توصیه می‌کنیم ماهی قرمز، لاک پشت، سمندر و مار آبی و مارمولک نخرند و اگر هم این کار را انجام دادند این موجودات را بعد از پایان تعطیلات عید در مکان‌هایی که توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تعبیه شده رها کنند.
 
محبت خانی در ادامه درباره سبزه عید نیز گفت: مردم سبزه عید را در طبیعت رها نکنند چرا که باعث ایجاد آلودگی و انتقال قارچ و میکروب است. پس از روز طبیعت در محل‌هایی که شهرداری‌ها پیش بینی می‌کنند قرار دهند نه اینکه یکی در جاده بیندازد و دیگری در خیابان. انداختن این سبزه‌ها برای طبیعت و سایر گیاهان مضر است.
 
محبت خانی گفت: پرتاب کردن زباله و سبزه‌ها از داخل ماشین‌ها مشمول جریمه ۲۵ تا ۳۵ هزار تومانی است البته بسته به اینکه در داخل شهر و یا خارج از شهر باشد متفاوت است.
 
 
 
سازمان حفاظت محیط زیست


سازمان حفاظت محیط زیستسبزه عیدماهی قرمزحیوانات خانگیعید نوروزسفره هفت سینویروس کرونابیماری کروناکرونا ویروسcorona virusاخبار بهداشتاخبار کروناوزارت بهداشتمحیط زیست


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8042

تعداد اعضا

592

بازدید امروز

8742

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

1613

میهمان آنلاین

24152397

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA