شایع ترین مسمومیت در کشور

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت مطرح کرد؛
 
شایع ترین مسمومیت در کشور/تلفات مسمومیت های غیر عمدی
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از مسمومیت های دارویی به عنوان شایع ترین نوع مسمومیت در کشور نام برد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور، گفت: کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به افسردگی یا افرادی که تعادل رفتاری ندارند، بیش از دیگران در معرض خطر بروز مسمومیت، بویژه مسمومیت های دارویی هستند.
 
ایشان بیان کرد: شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از مسمومیت نیز ناشی از مواد اعتیادآور مخدر و محرک از جمله ترامادول و متادون است.
 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه هفته پیشگیری از مسمومیت ها از اول تا هفتم آبان هر سال اجرا می شود گفت: در این هفته به روال هرساله در سراسر کشور، تمرکز بر اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، سوء مصرف مواد و داروهای روانگردان، گازها و به ویژه منوکسید کربن و قارچ های سمی خواهد بود.
 
وی در ادامه گفت: محوریت اقدامات نظام سلامت در این رابطه، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش عمومی نحوه پیشگیری از مسمومیت ها از جمله ایمن سازی منازل، محلهای کار، مدارس و مهدهای کودک و آموزش و نحوه استفاده صحیح از فرآورده های دارویی و شیمیایی است.
 
جهانپور افزود: متاسفانه شایع ترین علت مسمومیت گزارش شده کماکان مسمومیت دارویی است.
 
ایشان با بیان اینکه یکی از شایعترین علل مرگ و میر در تمام دنیا نیز مسمومیت هاست، گفت: تحقیق و بررسی علل مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها در اتخاذ تصمیمات و بهبود استانداردهای لازم برای پیشگیری از حوادث ناگوار، نقش مهمی را ایفا می کند.
 
جهانپور افزود: مسمومیت یک مشکل بهداشت جهانی قابل توجه است. بر اساس داده های WHO ، در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۹۳.۴۶۰ نفر در سراسر جهان تنها بر اثر مسمومیت غیر عمد جان باختند. از این مرگ و میرها، ۸۴ درصد در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ داده است. در همان سال، مسمومیت های غیر عمدی باعث از بین رفتن بیش از ۱۰.۷ میلیون سال زندگی سالم شد.
 
به گفته وی، هر ساله تقریباً یک میلیون نفر در نتیجه خودکشی در جهان جان خود را از دست می دهند و به عنوان مثال، تخمین زده می شود که صرفا مصرف عمدی سموم دفع آفات باعث سالانه ۳۷۰،۰۰۰ کشته در دنیا شود و  با محدود کردن در دسترس بودن و دسترسی به سموم دفع آفات و داروهای پرخطر و موادشیمیایی بسیار سمی، می توان تعداد این مرگ و میرها را کاهش داد.


اخباراخبار HSEخبر HSEاخبار ایمنیاخبار سلامتاخبار محیط زیستhse newsخبرهای ایمنیشایع ترین مسمومیت در کشور/تلفات مسمومیت های غیر عمدی


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6646

تعداد اعضا

2896

بازدید امروز

5943

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

350

میهمان آنلاین

20659141

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA