باورهای غلط درباره سرماخوردگی

باورهای غلط درباره سرماخوردگی که باید آنها را کنار بگذارید
 سرما خوردگی یکی از بیماری‌هایی است که سالانه بیشترین بار اقتصادی را بر کشورها تحمیل می‌کند. این بیماری معمولا با علائمی مانند خارش و سوزش یا درد گلو شروع می‌شود و به تدریج با عطسه‌های مکرر، آبریزش بینی، در گلو، سرفه و خلط سینه و... توام می‌شود. این علائم در اغلب مواقع بعد از ۳ تا ۵ روز به طور خود به خود فروکش میکنند. تقریبا همه مردم با این علائم آشنایی دارند ولی برای مقابله با آن به راههایی دست میزنند که اصلا علمی نیستند و گاهی هم پرهزینه‌اند:
 
نوشیدن شیر در هنگام سرماخوردگی مضر است
برخی معتقدند که نوشیدن محصولات لبنی مانند شیر در هنگام سرماخوردگی باعث بدتر شدن بیماری و تولید مایع مخاطی بیشتری می‌شود. هیچ گونه شواهد علمی مبنی بر این ادعا وجود ندارد. شما میتوانید هر چقدر که مایلید شیر بنوشید چون هیچ تاثیری روی بیماری شما نخواهد داشت.
 
در زمان تب نباید غذا خورد
می‌گویند فردی که سرما خورده است در زمان تب نباید غذا بخورد اما این حرف کاملا اشتباه است. خوردن غذا هیچ تاثیر منفی‌ای بر روی بدن ندارد؛ خصوصا زمانی که بیمار هستید. در واقع عکس این مساله درست است. خوردن غذا باعث می‌شود بدن سوخت کافی برای مقابله با بیماری را داشته باشد پس وقتی بیمار می‌شوید غذای سالم و به اندازه ی کافی بخورید. برای مثال سوپ مرغ شروع خوبی خواهد بود.
 
سرماخوردگی به خاطر مواجهه با هوای سرد است
 
 درست است که سرماخوردگی در طول فصول سرد بیشتر شما را گرفتار می‌کند اما شواهد بسیار کمی وجود دارد مبنی بر این که آب و هوای سرد عامل ابتلا به این بیماری هستند. در حالی که ویروس‌های سرماخوردگی در همه فصول وجود دارند ولی در فصل سرد سال بیشتر تکثیر پیدا می‌کنند و چون به دلیل سردبودن هوا در و پنجره‌ها بسته است و جریان هوایی هم وجود ندارد قابلیت انتقال ویروس به بدن افراد بالاست.
 
بخور درمان سرماخوردگی است
 بیماران دچار سرماخوردگی از بخور استفاده میکنند ولی بخور سرماخوردگی را درمان نمیکند، فقط راهکار خوبی برای تهویه مجرای بینی خشک و آلوده به ویروس است. بیماران باید از بخور گرم استفاده کنند. همچنین در زمستان آب و هوا خشک است و استفاده از بخور در محیط بسته باعث مرطوب شدن محیط می‌شود.
 
آنتی بیوتیکها برای درمان سرماخوردگی کمک کننده هستند
واقعیت این است که هیچ درمانی برای از بین بردن سریع سرماخوردگی وجود ندارد. حتی آنتی بیوتیک‌ها نیز قرار نیست در این رابطه معجزه کنند. در واقع منشا سرماخوردگی ویروس است پس نمی‌تواند توسط آنتی بیوتیک‌ها درمان شود. مصرف بی‌مورد آنتی بیوتیک باعث مقاوم شدن بدن به آن می‌شود. پس از مصرف آنتی بیوتیک بدون دستور پزشک جدا خودداری کنید.
 
«ویتامین سی» درمان سرماخوردگی است
برای نسل‌ها این باور وجود داشت که ویتامین سی درمان کننده سرماخوردگی است. این در حالی است که ویتامین سی به هیچ وجه از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمی‌کند و تنها با تقویت سیستم ایمنی بدن، میتواند طول دوره سرماخوردگی را کوتاه کند. از میوههای خانواده مرکبات در هنگام سرماخوردگی لذت ببرید ولی منتظر معجزه هم نباشید.
 


اخباراخبار HSEخبر HSEاخبار ایمنیاخبار سلامتاخبار محیط زیستhse newsخبرهای ایمنیباورهای غلط درباره سرماخوردگی


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8133

تعداد اعضا

1224

بازدید امروز

3403

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

69

میهمان آنلاین

24674098

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA