تاثیر ته‌سیگار بر رشد گیاهان

 
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، محققان با بررسی تاثیر ته‌مانده‌های سیگار بر رشد گیاهان اظهار داشتند: ته‌مانده‌های سیگار آسیب‌های شدیدی به محیط زیست وارد می کند.
 
ته‌مانده‌های سیگار فراگیرترین شکل آلودگی پلاستیکی روی زمین هستند و هر ساله چنیدن میلیارد ته‌مانده سیگار دور انداخته می‌شود. اکنون، بررسی‌های جدید حاکی از تاثیرات مخرب این پسماند برای سلامت گونه‌های گیاهی است.  
 
فیلترهای سیگار معمولا از فیبر سلولز استات نوعی زیست پلاستیک تولید می‌شوند که تجزیه آن‌ها چندین دهه طول می‌کشد. وجود ته‌مانده‌های سیگار در خاک روند رشد جوانه و طول ساقه گیاه شبدر را به ترتیب ۲۷ و ۲۸ درصد کاهش می‌دهد.     
 
همچنین به گفته محققان انگلیسی ته‌مانده‌های سیگار وزن ریشه گیاه را حدود ۵۷ درصد کاهش می‌دهند.
 
در این بررسی محققان انگلیسی به نمونه‌گیری از مناطقی در شهر کمبریج پرداخته و متوجه محل‌هایی شدند که به ازای هر متر مربع ۱۲۸ ته‌مانده سیگار وجود دارد.
 
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: به رغم مشاهده ته‌مانده‌های سیگار در خیابان‌ها و پارک‌های تمامی شهرهای جهان، این بررسی اولین موردی است که نشان‌دهنده تاثیر ته‌مانده‌های سیگار بر گیاهان است. در این بررسی مشخص شد این گونه زباله تاثیر مخربی بر فرآیند جوانه‌ زدن، طول ساقه گیاه شبدر دارد و وزن ریشه را به نصف کاهش می‌دهد.


اخباراخبار HSEخبر HSEاخبار ایمنیاخبار سلامتاخبار محیط زیستhse newsخبرهای ایمنیتاثیر ته‌سیگار بر رشد گیاهان


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8135

تعداد اعضا

5373

بازدید امروز

5993

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

152

میهمان آنلاین

24688764

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA