مروری بر مهم ترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۴

از تلخ ترین حوادث سال گذشته در حوزه محیط زیست می‌توان به بروز طاعون و تلفات گسترده در حیات وحش کشور، ادامه خشکسالى و کم آبى، بروز پدیده گرد و غبار شدید و کشتار وسیع حیات وحش بخصوص گونه هاى در معرض انقراض و از رخدادهاى شیرین طبیعت در این سال می توان به آزادى محیط بانان دربند و محکوم به اعدام، ثبت دو ذخیره گاه زیست کره جدید، ارتقا جنگل ابر به منطقه حفاظت شده، کاهش تعداد روزهاى آلوده در کلانشهرها و افزایش نرخ ضرر و زیان گونه هاى جانورى اشاره نمود.
 
 
دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این گزارش به مهمترین رخدادهای محیط زیست کشور در سال ۱۳۹۴ بشرح زیر می پردازد: 
 
سال ۱۳۹۴ با کشتار بیرحمانه یک پلنگ ایرانی در بردسیر کرمان آغاز شد
 
متاسفانه روزهای نخست سال ۹۴ با حادثه تلخی برای طبیعت کشور همراه بود و افراد ناآگاه با کشتار یک پلنگ ایرانی در بردسیر کرمان ضایعه بزرگ دیگری را برای محیط زیست کشور رقم زدند. متهمین توسط محیط بانان دستگیر شده و به مراجع قضایی تحویل شدند.
 
یک پلنگ ایرانی بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در فارس تلف شد
 
بامداد روز دهم فروردین ۱۳۹۴ یک پلنگ ایرانی در محور شیراز به کازرون و در فاصله حدودا ۱۰ کیلومتری شهر کازرون بر اثر برخورد با یک خودروی عبوری از بین رفت. علت مرگ این پلنگ برخورد جسم سخت با سر حیوان، خونریزی داخلی و خونریزی در ناحیه گوش چپ و دهان تشخیص داده شد.
 
کشف لاشه یک پلنگ در پشتکوه / مرگ سومین پلنگ ایرانی طی دو هفته
 
در کمال ناباوری و در حالی که تنها ۱۶ روز از آغاز سال ۱۳۹۴ گذشته بود لاشه سومین پلنگ ایرانی نیز در کوهستان های مابین استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد مشاهده شد. این پلنگ با استفاده از طعمه آغشته به سم از بین رفته بود.
 
یازده هزار مترمربع از اراضی منطقه حفاظت شده جاجرود رفع تصرف گردید
 
در تاریخ ۹۴/۱/۲۴، با دستور سرپرست شعبه ویژه زمین ­خواری، با حضور عوامل پلیس پیشگیری کلانتری ۱۲۸ تهران، نیروهای یگان محیط زیست پارک های ملی خجیر و سرخه و حصار دیوار کشی ها تخریب شده و اراضی مذکور رفع تصرف و صورتجلسه مربوطه نیز تنظیم گردید.
 
ثبت تصاویری شگفت انگیز از پلنگ ایرانی پس از شکار یک گاو اهلی در سیاهکل
 
روز یازدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۴ یکی از اهالی روستای سیکاش به اداره محیط زیست شهرستان سیاهکل اطلاع می دهد که یکی از گاوهای وی توسط پلنگ کشته شده است. کارشناسان حفاظت محیط زیست استان گیلان موفق شدند پس از اطلاع از شکار یک گاو اهلی توسط پلنگ در مناطقه جنگلی دیلمان و درفک، با نصب دوربین تله ای در اطراف لاشه، تصاویر شگفت انگیزی را از یک پلنگ نر بزرگ جثه به ثبت برسانند.
 
کشتار یک پلنگ ایرانی در ارتفاعات شهرستان ایوان
 
متاسفانه پلنگ دیگری این بار در استان ایلام و به شکل ناراحت کننده ای کشته شد. بر اساس اطلاعات موثق دریافتی این پلنگ در شهرستان ایلام، ارتفاعات «شره زول» و در منطقه ای به نام «پلنگ کنا» از پای درآمده است.
 
شکارچیان متخلف حین خوردن کباب جبیر در بیابان های بندر لنگه دستگیر شدند
 
به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در مناطق آزاد بندر لنگه محیط بانان عازم محدوده مذکور شده و چهار شکارچی متخلف را بازداشت نمودند. متخلفین دو جبیر را شکار کرده و در زمان دستگیری مشغول کباب کردن و خوردن جبیرها بودند.
 
سند مدیریت پسماند کشور به تصویب هیات وزیران رسید
 
همزمان با «روز زمین پاک» سند مدیریت پسماند کشور یا آسیب شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست و خدمات شهری به تصویب رسید. در این جلسه سازمان محیط زیست همزمان با «روز زمین پاک» گزارشی با هدف حفاظت از آب و خاک به هیئت وزیران ارایه داد.
 
لاشه یک پلنگ در تربت جام کشف شد / مرگ پنجمین پلنگ ایرانی در کمتر از ۳۰ روز
 
متاسفانه روز سه شنبه ۹۴/۲/۱ پلنگ دیگری این بار در شهرستان تربت جام از پای درآمد. نتایج بررسی های اولیه نشان می داد که این پلنگ بر اثر استفاده از لاشه آغشته به سم پس از طی مسافتی هنگام بالا رفتن از یک دره تلف شده است.
 
دو توله کاراکال زنده گیری شده در کرمان تلف شدند
 
دو توله کاراکالی که اواخر فروردین ۹۴ توسط محیط بانان شهرستان سیرجان پیدا شده بودند از بین رفتند. این در حالی است که بر اساس تصاویر بیش از یک ماه از عمر توله ها گذشته و هر دو سالم بوده اند اما اتلاف وقت و ناهماهنگی ها منجر به مرگ هر دو توله کاراکال شد.
 
دیدار وزیر محیط زیست ایتالیا با معصومه ابتکار
 
جان لوکا گالتی وزیر محیط زیست ایتالیا با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص مسائل محیط زیست گفتگو کرد.
 
لاشه ششمین پلنگ تلف شده در سال ۹۴ در سرخش کشف شد
 
روز سیزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۴ یک پلنگ ایرانی در نزدیکی روستای چهچهه واقع در شهرستان سرخس از بین رفته و لاشه پلنگ به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی منتقل شد.
 
پلنگ گرفتار در گودالی در هرمزگان با تلاش محیط بانان و همیاران محلی نجات یافت
 
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: خوشبختانه پلنگی که درون گودالی در ارتفاعات شهرستان جاسک سقوط کرده بود و توان خارج شدن از آن را نداشت با تلاش بی وقفه محیط بانان استان هرمزگان و همیاران محیط زیست که از اهالی روستای گزدان بودند از درون گودال خارج شده و نجات یافت.
 
مشاهده لاشه یک پلنگ توسط گروهی از طبیعت گردان در ارتفاعات فیروزکوه
 
روز شنبه ۹۴/۲/۱۲ گروهی از طبیعت گردان حین عبور از ارتفاعات تنگه واشی در استان تهران متوجه لاشه یک پلنگ جوان می شوند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص این مورد اعلام کرد که بلافاصله پس از دریافت گزارش مرگ پلنگ، دو اکیپ از محیط بانان فیروزکوه به جستجوی منطقه پرداخته اند اما اثری از لاشه پلنگ مشاهده نشده است.
 
عاملین ضرب و جرح محیط بان کرخه به ۴ سال زندان و پرداخت دیه محکوم شدند
 
عاملین صید غیرمجاز ۲۶۳ ماهی بوسیله جریان برق در رودخانه کرخه و ضرب و شتم یکی از محیط بانان در جریان رسیدگی به پرونده در دادگاه در تحمل ۲۴ و ۱۸ و ۶ ماه حبس تعزیری بعلاوه پرداخت دیه و جزای نقدی بایت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شدند.
 
از چهار یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش دره انجیر تصویربرداری شد
 
دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش دره انجیر طی ۵۰ روز ابتدای سال ۹۴ تصاویر زیبایی از ۴ یوزپلنگ آسیایی به ثبت رسانده اند که در این تصاویر سه یوز در کنار یکدیگر و یک یوز نیز بصورت تکی بصورت مکرر در مقابل دوربین ها حاضر شده اند.
 
یک پلنگ ایرانی در لارستان فارس از بین رفت
 
یک پلنگ ایرانی در بخش صحرای باغ از توابع شهرستان لارستان فارس از بین رفت. این پلنگ بالغ بر اثر سقوط در یک آب انبار خفه شد.
 
محیط بان ماشااله مهنایی پس از پنج سال از زندان آزاد شد
 
ماشااله مهنایی محیط بان منطقه خاییز که از اتهام قتل یک شکارچی تبرئه شده بود پس از پنج سال از زندان آزاد شده و به آغوش خانواده خود بازگشت. محیط بان مهنایی در جریان درگیری مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز در سال ۸۹ دو نفر از آنان را هدف گلوله قرار داده بود.
 
دنا توله خرس کوچک و بازیگوش به پارک پردیسان منتقل شد
 
« دنا » توله خرس کوچک و دوست داشتنی که مادرش توسط متخلفین کشته شده بود  از یاسوج راهی تهران شده و به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل گردید. دنا که بسیار بازیگوش است پرسنل کلینیک حیات وحش پردیسان و بسیاری از طبیعت دوستان را مجذوب حرکات خود کرده است.
 
تصویربرداری شگفت انگیز از یک پلنگ نر، یک پلنگ ماده و توله اش در سراوان
 
پس از مدتها تلاش، یکی از دوربین های تله ای نصب شده در کوهستان بیرک تصاویر شگفت انگیزی را از یک ماده پلنگ به همراه توله اش به ثبت رساند. همچنین تصاویر یکی دیگر از دوربین ها پلنگ نری را در حال تغذیه از لاشه یک الاغ نشان می دهد.
 
کشتار بیرحمانه یک ماده آهو و بره اش توسط سگ های شکاری در قصرشیرین
 
محیط بانان شهرستان قصر شیرین حین تعقیب و گریز با شکارچیان متخلف یکی از آنها را بازداشت نموده و از ناحیه وی لاشه یک آهوی ماده و لاشه یک بره آهو کشف و ضبط گردید. همچنین مامورین یک بره آهوی زنده گیری شده را نیز از متخلفین نجات دادند.
 
ماجرای محیط بان و گربه جنگلی بدون مادر
 
یک بچه گربه جنگلی که مادر خود را از دست داده بود با تلاش محیط بان شیردل از مرگ نجات یافته و یازده ماه در خانه این محیط بان در شهرستان بهشهر زندگی می کند. این گربه جنگلی ماده که بالغ شده بود، در طبیعت میانکاله رهاسازی گردید.
 
فرورفتگی دو میلیون هکتار اراضی کشور و خشکیدگی ۱۷ میلیون بلوط در سالهای ۸۸ تا ۹۲
 
رییس سازمان مراتع جنگل ها گفت: فرو رفتگی زمین در دو میلیون هکتار از اراضی کشور، بهره برداری بیش از حد از منابع زیرزمینی و از بین رفتن بیش از هفده میلیون اصله درخت بلوط در سال های ۸۸ تا ۹۲ مهمترین بحران های منابع طبیعی کشور بوده است.
 
لاشه یک پلنگ در اسفراین کشف شد / مرگ دهمین پلنگ ایرانی در کمتر از ۶۰ روز
 
نیروهای یگان محیط زیست اسفراین لاشه یک پلنگ جوان را کشف نمودند که بخش هایی از آن توسط حیوانات لاشه خوار خورده شده بود. بررسی های صورت گرفته نشان می داد این پلنگ بر اثر اصابت جسم سخت و تیز مانند تبر با ناحیه صورت و جمجمه از بین رفته است.
 
اعطای ۳۰۰۰ امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار برای محیط بانان به تصویب رسید
 
سقف ۳ هزار امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانان در جلسه هیات دولت به تصویب رسید. با اضافه شدن امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار تا سقف ۳ هزار امتیاز حدود ۲۴۰ هزار تومان بصورت ماهیانه به دریافتی محیطبانان اضافه خواهد شد.
 
یک خرس قهوه ای به طرز بیرحمانه ای در اطراف کرمانشاه کشته شد
 
اهالی شهر ماهی دشت طی تماس با اداره محیط زیست کرمانشاه اعلام می کنند یک خرس زخمی به اطراف روستا نزدیک شده است. مامورین پس از رسیدن به محل مشاهده می کنند که خرس نر بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داده است.
 
پیکر پاک محیطبان یوسف محبی در قلب طبیعت و کنار بلوط ها به خاک سپرده شد
 
مرحوم یوسف محبی محیط بان باسابقه چهارمحال و بختیاری بامداد روز جمعه در سن ۵۱ سالگی بر اثر عارضه قلبی به دیار باقی شتافت. پیکر پاک این محیط بان نه در گورستان روستای زادگاهش بلکه در طبیعت شهرستان کوهرنگ و کنار درختان بلوط به خاک سپرده شد.
 
بیش از یکصد هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش سوخت
 
در جریان آتش سوزی گسترده ای که در جنگلهای بلوط ایلام رخ داد، مجموعا در حدود یکصد هکتار از جنگل های بلوط ایلام در آتش سوخت و تعداد زیادی درخت کهنسال بلوط خاکستر شده و یا بطور جدی آسیب دیدند.
 
مرگ یک خرس قهوه ای در سمنان
 
عصر روز جمعه ۹۴/۳/۱۵ اهالی یکی از روستاهای داخل منطقه حفاظت شده پرور طی تماس تلفنی با اداره محیط زیست شهرستان مهدیشهر اعلام می کنند که یک خرس قهوه ای آسیب دیده به روستا نزدیک شده و در گندم زارهای حاشیه روستا پرسه می زند. محیط بانان بلافاصله عازم روستای مذکور شده و یک خرس قهوه ای را مشاهده می کنند که به دلیل نامعلومی وضعیت جسمی مناسبی نداشته و در حاشیه روستا درون یک مزرعه روی زمین نشسته بود.
 
«دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران» برگزیده دهمین جایزه ملی محیط زیست
 
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) به انتخاب هیات داوران دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست به عنوان رتبه اول در بخش اشخاص حقوقی برگزیده شده و لوح تقدیر و تندیس دهمین جایزه ملی محیط زیست از سوی دکتر روحانی ریاست جمهور به کیوان هوشمند مدیرمسئول این پایگاه خبری اعطا شد.
 
مشاهده لاشه یک پلنگ در خراسان شمالی
 
بررسی کارشناسان حفاظت محیط زیست استان خراسان شمالی نشان میدهد پلنگ تلف شده جوان بوده است اما با توجه به گذشت مدت زمان زیاد از زمان مرگ حیوان و تغذیه گوشتخواران از لاشه، امکان بررسی دقیق در خصوص علت مرگ میسر نیست.
 
یک شکارچی متخلف به تحمل ۹ سال و شش ماه زندان محکوم شد
 
متهم ردیف اول پرونده از بابت جرائم ۱) تمرد نسبت به فرمان مامورین حین انجام وظیفه ۲) اقدام به قتل عمد ۳) نگهداری سلاح غیرمجاز ۴) شکار غیرمجاز یک آهو تحت محاکمه قرار گرفت و مجموعا به تحمل ۹ سال و شش ماه (۱۱۴ ماه) زندان محکوم گردید.
 
یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور با نام «تنگ صیاد – سبزکوه» ثبت جهانی شد
 
در جریان اجلاس انسان و کره مسکون (MAB) یونسکو که در کشور فرانسه برگزار شد، یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور ایران با عنوان «ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه» چهارمحال و بختیاری ثبت جهانی شد.
 
تصویربرداری کم نظیر از دو خرس قهوه ای از فاصله نزدیک در مناطق جنگلی بهشهر
 
یکی از طبیعت دوستان مازندران حین عبور از مناطق جنگلی شهرستان بهشهر با شنیدن صدای خش خش برگها و شاخه ها در کف جنگل متوجه نزدیک شدن جانوری به سمت خود می شود، وی دوربین خود را روشن می کند تا از این صحنه فیلمبرداری کند.
 
گلدهی سوسن چلچراغ در سیاهرود رودبار
 
سوسن چلچراغ با نام علمی Lilium ledebourii گیاهی است که تنها در دو نقطه از جهان مشاهده شده است. ارتفاع پایه های این گل ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر بوده و در هر پایه دارای ۴ الی ۱۰ گل می باشد ولی نمونه هایی با بیش از ۱۵ گل نیز در آن دیده شده. این گیاه در اوایل بهار رشد کرده و اواسط خرداد گل می دهد و یک گیاه سایه دوست محسوب می شود.
 
عامل کشتار یک خرس قهوه ای در کرمانشاه شناسایی و به دادگاه معرفی شد
 
گزارشی در اختیار نیروهای محیط زیست استان کرمانشاه قرار می گیرد مبنی بر آنکه یکی از عشایر با استفاده از اسلحه برنو یک خرس قهوه ای را در ارتفاعات دالاهو از پای درآورده و سپس برای ازبین بردن آثار جرم لاشه خرس را در زیر خاک مدفون کرده است.
 
توسعه اکوتوریسم و تغییر کاربری محدود با رعایت ضوابط محیط زیستی در آشوراده انجام می شود
 
سید محمدحسین میرمحمدی رییس کمیته مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی پس از بازدید  از جزیره آشوراده موافقت خود را با اجرای طرح های گردشگری و توسعه اکوتوریسم با رعایت ضوابط محیط زیستی در جزیره آشوراده اعلام نمود اما هرگونه ساخت و ساز و واگذاری عرصه و اعیان و انتقال مالکیت در جزیره را ممنوع و غیرقانونی دانست.
 
بزرگترین باند کشتار حیات وحش کشور توسط یگان محیط زیست کرمان متلاشی شد
 
اعضای یک باند حرفه ای که مرتکب تخلفات گسترده ای در زمینه کشتار جانوران وحشی در استان های جنوبی کشور شده بودند، با تلاش نیروهای یگان محیط زیست کرمان دستگیر شدند. تصاویر بدست آمده از متخلفین کشتار بیش از ۱۶۰ پستاندار وحشی ازجمله آهو، جبیر، کل و قوچ وحشی، کفتار، روباه و بیش از ۲۰۰ عدد انواع پرندگان وحشی را نشان می دهد.
 
۹ قوچ ومیش لارستان بر اثر سقوط درون یک آب انبار در ارتفاعات بستک تلف شدند
 
متاسفانه ۹ قوچ و میش وحشی بر اثر سقوط به درون یک انبار در منطقه کوهستانی لاورشیخ از توابع بستک هرمزگان تلف شدند. این حیوانات بر اثر تشنگی مفرط و خشک شدن چشمه های طبیعی برای نوشیدن آب به این آب انبار نزدیک شده و به داخل آن سقوط کرده اند.
 
کشف لاشه یک پلنگ در زنجان / مرگ دوازدهمین پلنگ ایرانی در طی ۹۰ روز
 
اواخر خرداد ۱۳۹۴ لاشه یک یک پلنگ در منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان توسط افراد محلی مشاهده و موضوع به اداره محیط زیست گزارش گردید. این دوازدهین پلنگی است که از ابتدای سال ۹۴ به دلایل گوناگون در نقاط مختلف کشور از بین رفته است.
 
جزئیات جرایم نقدی صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی تصویب شد
 
جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید به تصویب نهایی رسید و پس از درج در روزنامه رسمی کشور قابل اجرا و مطالبه از متخلفین در مراجع قضایی می باشد.
 
عامل کشتار حیات وحش قزوین به جرم شکار غیرمجاز ۳۶ کل وحشی دستگیر شد
 
یک شکارچی سابقه دار و حرفه ای که از مدتها قبل اقدام به کشتار گسترده حیات وحش در استان قزوین و فروش گوشت و اجزای بدن جانوران وحشی نموده بود، با تلاش یگان محیط زیست شهرستان البرز بازداشت و به جرم کشتار ۳۶ کل وحشی به مراجع قضایی معرفی شد.
 
کشف یک باغ وحش مخفی با بیش از یکصد جانور وحشی در خمینی شهر
 
نیروهای یگان محیط زیست خمینی شهر اصفهان پس از ورود و بازرسی از یک باغ در حاشیه این شهرستان با یک باغ وحشی خانگی مواجه شدند که تعداد بیش از یکصد عدد انواع پرندگان و پستانداران وحشی، بصورت غیرمجاز درون آن نگهداری می شدند.
 
عاملین کشتار بزمجه غول پیکر به تحمل ۹ ماه حبس محکوم شدند
 
دادگاه دو متخلف را که یک بزمجه غول پیکر را کشته و از این اقدام خود تصویربرداری کرده بودند با استناد به ماده ۱۰ قانون شکار و صید متهم ردیف اول را به تحمل شش ماه و متهم ردیف دوم را به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری (زندان غیرقابل خرید) محکوم نمود.
 
ثبت تصاویر پلنگ ایرانی پس از شکار یک گاو اهلی در سیاهکل
 
شب سه شنبه دوم تیرماه یکی از اهالی روستای ملک رود سیاهکل در منطقه دیلمان درفک با اداره محیط زیست تماس گرفته و اعلام می کند که یک گاو اهلی توسط پلنگ کشته شده است. کارشناسان و محیط بانان استان گیلان شبانه عازم محدوده مذکور شدند.
 
عامل شکار یک آهو به ۴۲ماه حبس، دو سال تبعید، جزای نقدی و مصادره اسلحه محکوم شد
 
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان رسیدگی به پرونده شکارچی متخلف یک آهو در نیشابور، دادگاه متهم را بابت انجام شکار غیرمجاز به تحمل سه سال حبس، بابت نگهداری از اسلحه غیرمجاز به تحمل شش ماه حبس و دو سال اقامت اجباری (تبعید) در شهرستان نیکشهر محکوم نمود.
 
پس از گذشت ۱۰ سال، زاینده رود به تالاب خشکیده گاوخونی رسید + تصاویر
 
آب زاینده رود صبح روز دوشنبه ۸ تیر با عبور از بند شاخ کنار، پس از ۱۰ سال وارد تالاب بین المللی گاوخونی شده و باعث خوشحالی مردم گردید. بسیاری از مردم شرق اصفهان عصر و شامگاه ۸ تیر را به همراه خانواده های خود در کنار تالاب گاوخونی گذراندند.
 
عامل آتش سوزی عمدی در منطقه حفاظت شده بیجار روانه دو سال زندان شد
 
دامدار متخلفی که به دلیل ممانعت از ورود دامهایش به محدوده امن منطقه حفاظت شده بیجار، ده هکتار از زون امن این منطقه را عمدا به آتش کشیده بود، با رای دادگاه بدوی و تایید رای در دادگاه تجدید نظر برای تحمل دو سال حبس تعزیری روانه زندان شد.
 
ثبت تصاویر شگفت انگیز از یوزپلنگ آسیایی و تنوع زیستی کم نظیر در میاندشت
 
دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو بر سر یک آبشخور و یک چشمه تصاویر شگفت انگیزی را از یوزپلنگ آسیایی، کفتار، گرگ، روباه، کاراکال، آهو، خرگوش وحشی و پرندگان شکاری این منطقه به ثبت رسانده اند.
 
محیط بانان در پی شناسایی عامل کشتار یک خرس قهوه ای در ارتفاعات اشترانکوه
 
نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده اشترانکوه گزارشی را از طریق همیاران محلی دریافت نمودند مبنی بر اینکه عشایر ساکن اشترانکوه یک خرس قهوه ای را با شلیک گلوله از پای در آورده اند. در این رابطه دو نفر بازداشت شده اند.
 
جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته بهترین زیستگاه آهوی کشور را نابود می کند
 
در صورتیکه تدبیر لازم جهت اعمال محدودیت سرعت برای خودروها و خروج جاده از پناهگاه حیات وحش موته اتخاد نگردد، با قطع ارتباط اکولوژیک، افزایش تلفات در تصادفات و کاهش ضریب امنیتی، یکی از بهترین زیستگاه های کشور به تدریج رو به نابودی خواهد رفت.
 
رییس جمهور لایحه «حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور» را تقدیم مجلس کرد
 
رییس جمهور لایحه «حفاظت، احیا و مدیریت تالابهای کشور» را در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۸ برای سیر تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. این لایحه به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ۱۳۹۴/۲/۲۰ هیئت وزیران به تصویب رسیده است.
 
عامل کشتار پلنگ در ایوان به سه سال حبس، جزای نقدی و مصادره دو اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم گردید
 
فروردین سال ۱۳۹۴ یک پلنگ ایرانی به طرز بی رحمانه ای در شهرستان ایوان ایلام با شلیک گلوله از پای در آمد. پس از این حادثه باتلاش نیروهای یگان محیط زیست شهرستان ایوان، عامل کشتار پلنگ شناسایی و پرونده ای در این زمینه در مراجع قضایی تشکیل شد.
 
یک خرس قهوه ای بوسیله شلیک گلوله در شهرستان فیروزکوه کشته شد
 
روز (یکشنبه ۹۴/۴/۱۴ لاشه یک خرس قهوه ای در منطقه گدوک در شهرستان فیروزکوه استان تهران مشاهده شد. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد این خرس جوان بر اثر شلیک گلوله چهارپاره و برخورد با اندام حیاتی بدن از جمله قلب کشته شده است.
 
کشکان، خروشان ترین رودخانه لرستان خشکید
 
متاسفانه رودخانه خروشان کشکان که یکی از ۳ رودخانه بزرگ لرستان و سیل خیزترین رودخانه این استان است به دلیل خشکسالی و استفاده غیراصولی از آب این رود، در بخشی از مسیر خود خشک شده و از حرکت باز ایستاده است و هزاران آبزی به کام مرگ فرورفتند.
 
عامل کشتار یک خرس قهوه ای در منطقه حفاظت شده بزقوش بازداشت شد
 
به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار غیرمجاز یک خرس قهوه ای در ارتفاعات منطقه حفاظت شده بزقوش نیروهای یگان محیط زیست شهرستان میانه به جستجوی منطقه پرداخته و لاشه خرس قهوه ای را در حالیکه پوست آن کنده شده بود کشف نمودند.
 
یک خرس قهوه ای برای تفریح و استفاده خوراکی در کلاردشت کشته شد
 
متاسفانه شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار یک خرس قهوه ای کمیاب، حادثه ای تلخ و ضایعه ای جبران ناپذیر را برای محیط زیست کشور رقم زدند. متخلفین انگیزه خود از شکار خرس را تفریح و دستیابی به گوشت خرس و خوردن گوشت این حیوان عنوان نمودند.
 
عامل شلیک به محیط بان مرتضی سورانی روانه سه سال زندان شد
 
در جریان رسیدگی به پرونده متهم در شعبه اول دادگاه شهرستان بن، متهم علاوه بر پرداخت دیه به جرم تمرد و تیراندازی با سلاح گرم به مامور دولت حین انجام وظیفه و مجروح نمودن مامورین به تحمل سه سال حبس تعزیری (زندان غیر قابل خرید) محکوم شد.
 
ثبت تصاویری زیبا از پلنگ ایرانی پس از شکار یک گاو اهلی در پارک ملی پابند
 
اوایل تیرماه ۱۳۹۴ یکی از روستائیان حاشیه پارک ملی پابند طی تماس با مسئولان محیط زیست از تلف شدن یکی از گاوهای خود بوسیله پلنگ خبر داد. محیط بانان با احتمال بازگشت جانور مهاجم بر سر شکار، اقدام به تعبیه دوربین تله ای در مقابل لاشه گاو نمودند.
 
۴ ساعت درگیری مسلحانه شکارچیان متخلف و محیط بانان پارک ملی سرخه حصار
 
متخلفین بدون توجه هشدارهای مامورین اقدام به تیراندازی مستقیم به سمت محیط بان نمودند. شکارچی متخلفی که مشغول تیراندازی بود به قصد هدف قرار دادن محیط بانان شلیک میکرد و اگر مامورین پشت صخره ها پناه نگرفته بودند بدون شک کشته می شدند.
 
تخریب گسترده جنگل های حفاظت شده حرا در خور تیاب به دلیل آلودگی نفتی
 
کاهش شدید تراکم درختان حرا در خور تیاب از چند سال قبل آغاز شده و بررسی های صورت گرفته در بهار ۹۴ تخریب بیش از ۷۰ درصدی این پوشش گیاهی را نشان می دهد. ازبین رفتن جنگل‌های حرا در خوریات می‌تواند عامل فروپاشی این زیست‌بوم های ارزشمند باشد.
 
بازداشت عاملین کشتار پنج بز و بزغاله وحشی بهمراه ۲ اسلحه قاچاق در عباس آباد
 
در جریان بازرسی محیط بانان پناهگاه حیات وحش عباس آباد از درون خودروی شکارچیان متخلف، لاشه چهار بز وحشی، لاشه یک بزغاله وحشی، دو قبضه اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ دوربین دار غیرمجاز، تعدادی فشنگ گلوله زنی و یک دستگاه فاصله سنج کشف گردید.
 
یک خرس قهوه ای در سفیدکوه خرم آباد به طرز بیرحمانه ای کشته شد
 
یک خرس قهوه ای مجروح در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد مشاهده و به پاسگاه محیط بانی منتقل میگردد. این خرس نر و بالغ توسط عده ای به شدت مورد ضرب و شتم با اجسام سخت و تیز قرار گرفته است به نحوی که چشم و سر حیوان سوراخ شده بود.
 
درگیری مسلحانه محیط بانان و شکارچی شرور در منطقه حفاظت شده خائیز + فیلم
 
محیط بانی که با شکارچی متخلف درگیر بود در این مورد گفت: شکارچی متخلف که با مشاهده من و همکارانم لحظاتی شوکه شده بود، لاشه شکار را از روی دوش خود به زمین انداخت و بلافاصله اسلحه کلاشینکف را مسلح کرده و به سمت من نشانه گرفت.
 
مصوبه جرائم نقدی صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی در روزنامه رسمی کشور درج شد
 
مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست با موضوع جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید که در جلسه مورخ ۹۳/۱۰/۲۹ به تصویب این شورا رسیده بود، پس از اصلاحات نهایی در تاریخ ۹۴/۴/۳۱ روزنامه رسمی کشور درج شده و از تاریخ ۹۴/۵/۲۰ لازم الاجرا می باشد.
 
لاشه یک پلنگ در مناطق جنگلی گرگان کشف شد
 
یکی از همیاران محیط زیست گرگان طی تماس با اداره محیط زیست این شهرستان از مشاهده لاشه یک پلنگ در منطقه جنگلی تقرستاندر واقع در منطقه شکار ممنوع چلچلی خبر می دهد. بررسی های کارشناسی در خصوص علت مرگ این پلنگ جوان ادامه دارد.
 
جنگلبان بویراحمد حین برخورد با قاچاقچیان چوب به درجه رفیع شهادت نائل شد
 
هوشنگ نادری، جنگلبان منابع طبیعی شهرستان بویراحمد، حین برخورد با قاچاقچیان چوب جان خود را از دست داده و به درجه رفیع شهادت نائل شد. تحقیقات در رابطه با مرگ مشکوک این جنگلبان توسط مراجع انتظامی و قضایی آغاز شده است.
 
عامل کشتار ۱۱ آهوی ماده در کاشان برای تحمل ۳ سال حبس روانه زندان شد
 
یک شکارچی متخلف که طی دو سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز تعداد زیادی آهو ر شهرستان کاشان کرده بود، در دادگاه به سه سال حبس و پرداخت ۲۲۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شد و تایید رای در دادگاه تجدید نظر روانه شد.
 
ثبت تصاویر زیبا از خرس قهوه ای و توله هایش در منطقه حفاظت شده پرور
 
خانم ثمر کاظم نظری راهنمای طبیعت گردی، در جریان بازدید از منطقه حفاظت شده پرور، ابتدا یک خرس ماده دو توله اش و سپس یک خرس تنها و بزرگ جثه که احتمالا نر می باشد را مشاهده نموده و موفق شده است تصاویر زیبایی را از این گونه ارزشمند به ثبت برساند.
 
مشاهده و تصویربرداری از یک یوزپلنگ ماده به همراه ۳ توله اش در میاندشت
 
ساعت ۶٫۳۰ صبح روز ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ آقای بهروز جعفری ریس اداره نظارت بر حیات وحش خراسان شمالی به همراه یک مستندساز و یکی از محیط بانان حین پایش در پناهگاه حیات وحش میاندشت یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش را مشاهده نموده اند.
 
تصویربرداری کم نظیر از رفتار طبیعی دو پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور
 
آقای محمد قندالی یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور در استان سمنان حین دوربین کشی در منطقه متوجه حضور دو پلنگ در کنار یکدیگر شده و موفق می شود از رفتار طبیعی این دو پلنگ در کنار یکدیگر تصویربرداری نماید.
 
مرگ هزاران ماهی در بستر زاینده رود و تلاش طبیعت دوستان برای نجات آبزیان زنده
 
قطع و وصل شدن های مکرر جریان آب در زاینده رود، ورود آبزیان به رودخانه در زمان جاری بودن آب و محبوس شدن آبزیان در آبگیرهای کوچک به دلیل قطع جریان آب رودخانه را در پی دارد و در میان هزاران ماهی، دوزیست و سایر گونه های آبزی از بین می روند.
 
شکارچی متخلف به جرم تمرد و حمل سلاح غیرمجاز به ۳۰ ماه حبس محکوم شد
 
در جریان رسیدگی به این پرونده، دادگاه با توجه به محتویات پرونده، بزه انتسابی به متهم را محرز دانسته و نامبرده را به جرم تهدید مامورین دولت به تحمل شش ماه حبس تعزیری و از بابت استفاده از اسلحه غیرمجاز به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم نمود.
 
مقدار زیادی گوشت شکار از یک مغازه قصابی در لردگان کشف شد
 
چندی قبل گزارشی در اختیار اداره محیط زیست شهرستات لردگان قرار گرفت مبنی بر اینکه یک شکارچی متخلف بصورت گسترده اقدام به شکار غیرمجاز در استان های مجاور نموده و گوشت شکارها را از طریق یک قصابی در شهرستان لردگان به فروش می رساند.
 
یک سال حبس – جزای نقدی و مصادره اسلحه مجازات عاملین شکار غیرمجاز ۲ قوچ وحشی و ۲ کبک
 
دو نفر شکارچی متخلف در شهرستان جاجرم به جرم شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی و زنده گیری دو عدد کبک مجموعا به تحمل یک سال زندان، پرداخت ۵۵ میلیون جزای نقدی و ضرر و زیان وارده به محیط زیست، مصادره اسلحه شکاری دارای جواز و سایر ادوات شکار محکوم و با تایید رای در دادگاه تجدید نظر استان خراسان شمالی جهت گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان شدند.
 
بحران محیط زیستی مرگ هزاران ماهی در بستر زاینده رود به دلیل توقف جریان آب
 
متاسفانه جاری شدن و سپس توقف جریان آب در زاینده رود اصفهان منجر به بروز یک فاجعه محیط زیستی و مرگ و میر تعداد بی شماری از آبزیان در این رودخانه شده است. شمار آبزیان تلف شده در زاینده رود طی روزهای اخیر قابل شمارش نیست.
 
توله یوزپلنگ میاندشت مادر شد
 
یوزپلنگ ماده ای که چند روز قبل به همراه توله هایش در پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده و تصویربرداری شد یکی از سه توله یوزپلنگی است که در سال ۹۱ متولد شده و در سال های ۹۱ و ۹۲ تصاویر متعددی از آن در کنار مادر و خانواده اش به ثبت رسیده است.
 
کشف لاشه یک پلنگ با دست و پای قطع شده در مناطق جنگلی محمدآباد کتول
 
از آنجاییکه لاشه پلنگ پوست کنده شده و دست، پا و سر پلنگ نیز قطع شده است به نظر می رسد افرادی به انگیزه تاکسیدرمی پلنگ را در منطقه جنگلی ولیک بن شکار کرده و پس از جداکردن پوست و اندام مورد نظر مابقی لاشه را در جنگل رها کرده اند.
 
هجوم بلدوزرها به منطقه حفاظت شده جنگل ابر
 
با وجود تاکید مقام معظم رهبری بر حفظ جنگل‌های کشور، برای اجرای عملیات لوله گذاری پروژه «انتقال آب از چشمه‌های قطری» در استان گلستان به استان سمنان، ۳۲۰ اصله درخت از سوی اداره کل منابع طبیعی سمنان نشانه‌گذاری شده‌ و قطع خواهند شد.
 
ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی کم نظیر در پناهگاه حیات وحش عباس آباد
 
یکی از دوربین های تله ای اداره حفاظت محیط زیست نایین که در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین نصب شده است، تصاویر زیبایی را تنوع زیستی کم نظیر این منطقه از جمله کل، بز، قوچ، شاه روباه، گربه وحشی و یک پلنگ ایرانی به ثبت رسانده است.
 
عامل شکنجه بیرحمانه و مرگ یک کفتار در رامهرمز به یک سال حبس محکوم شد
 
عامل شکنجه و آزار و اذیت بی رحمانه یک کفتار راه راه در رامهرمز که منجر به مرگ حیوان گردید، با تلاش یگان محیط زیست این شهرستان دستگیر شده و با رای قاطع دادگاه به تحمل یک سال حبس و پرداخت ۵۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم گردید.
 
عامل کشتار سه کل و بز وحشی بوسیله اسلحه جنگی به ۸٫۵ سال حبس محکوم شد
 
عامل کشتار سه کل و بز وحشی در منطقه حفاظت شده خائیز پس از گذشت هفت سال از انجام تخلف با تلاش نیروهای یگان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده و با رای قاطع دادگاه کیفری بهبهان به تحمل ۸ سال و نیم حبس محکوم شد.
 
شکارچی متخلف پرندگان وحشی در لارستان به ۴۳ میلیون ریال جزای نقدی، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شد
 
در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در دادگاه کیفری لارستان، متهم به جرم شکار غیرمجاز پرندگان وحشی، حمل سلاح سرد و حمل اسلحه شکاری متعلق به غیر به پرداخت ۴۳ میلیون ریال جزای نقدی محکوم و اسلحه کشف شده نیز به نفع دولت مصادره گردید.
 
تلفات طاعون در هفتادقله به بیش از ۴۰۰ کل و بز و قوچ و میش افزایش یافت
 
در جریان آخرین پایش ۲۵ لاشه جدید در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده هفتاد قله کشف گردید. به این ترتیب تعداد تلفات حیات وحش از ابتدای شیوع بیماری طاعون در این منطقه تاکنون به بیش از ۴۰۰ کل و بز و قوچ و میش وحشی رسیده است.
 
عامل کشتار سه کل وحشی از روی یک عکس شناسایی و روانه زندان شد
 
چندی قبل تصویری از بروز تخلف شکار در اختیار اداره محیط زیست شهرستان خوی قرار گرفت. این تصویر یک شکارچی متخلف را نشان می داد که با استفاده از یک اسلحه گلوله زنی سه کل وحشی را شکار کرده و با افتخار با لاشه های شکار خود عکس گرفته است.
 
چهارمین پلنگ ایرانی زنده گیری و به گرنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شد
 
صبح روز جمعه ۱۳۹۴/۶/۱۳ چهارمین پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره زنده گیری و به گرنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شد. پلنگ زنده گیری شده به لحاظ جنسیت نر بوده و حدود ۳ الی ۴ سال سن و ۵۲ کیلوگرم وزن داشت و به لحاظ جسمی کاملا سالم بوده است.
 
مجوز حمل سلاح شکارچی متخلف ابطال و اسلحه مربوطه به نفع دولت مصادره گردید
 
در جریان رسیدگی به پرونده شکارچی متخلف در دادگستری لارستان دادگاه متهم ردیف اول را به پرداخت ده میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود. همچنین با رای دادگاه پروانه اسلحه گلوله زنی کشف شده ابطال و سلاح مذکور به نفع دولت مصادره گردید.
 
مرگ یک توله خرس قهوه ای در ارتفاعات شهرستان ایذه به دست افراد ناشناس
 
کوهنوردان بهبهانی که عازم ارتفاعات قلعه تل در شهرستان ایذه خوزستان شده بودند، حین صعود با لاشه یک توله خرس قهوه ای مواجه شدند. کوهنوردان لاشه را محلی به نام «تنگ آبی» در حالی مشاهده نمودند که حداکثر یک روز از مرگ حیوان می گذشت.
 
عامل کشتار یک پلنگ در مناطق جنگلی سوادکوه شناسایی و به دادسرا معرفی شد
 
چندی قبل تصویری از یک رخداد تلخ در طبیعت کشور در اختیار رسانه ها و ادارات محیط زیست قرار گرفت. این تصویر فردی را در مناطق جنگلی شمال کشور نشان می داد که لاشه پلنگ بالغ و بزرگی را به دوش گرفته و اقدام به تهیه عکس نموده است.
 
ثبت تصاویری زیبا از پلنگ پس از شکار یک گاو اهلی در مناطق جنگلی بهشهر
 
به دنبال گزارشی مبنی بر حمله پلنگ به یک گاو اهلی در مناطق جنگلی بهشهر، محیطبانان نسبت به تعبیه دوربین تله ای در مقابل لاشه گاو اقدام نموده و تصاویر ثبت شده توسط دوربین، پلنگی را نشان می داد که بر روی لاشه گاو حاضر شده و به تغذیه از آن می پردازد.
 
کشف پوست تازه خرس قهوه ای در سمنان
 
در جریان بازرسی از منزل این شکارچی متخلف در سمنان یک تخته پوست تازه متعلق به یک خرس قهوه ای، پوست و شاخ یک قوچ وحشی و مقداری گوشت تشی کشف گردید. در این رابطه یک نفر متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی گردید.
 
مرگ خرس قهوه ای بر اثر برخورد با قطار در مناطق جنگلی سوادکوه
 
انتشار تصویری از لاشه یک خرس قهوه ای بر روی ریل راه آهن در مناطق جنگلی سوادکوه مازندران و دو نفر در کنار لاشه که یکی از آنها بیل و دیگری گلنگی در دست دارد بحث های زیادی را در فضای مجازی به همراه داشت و عده ای معتقد به کشتار خرس بودند.
 
زیست بوم ارزشمند جزیره هندورابی در حال تخریب و نابودی کامل قرار دارد
 
با توجه به قابلیت های جزیره هندورابی و فاصله کم آن از سرزمین اصلی و جزیره کیش، سازمان منطقه آزاد کیش قصد دارد از این جزیره بعنوان مقصد اکوتوریستی استفاده نماید. تخریب آبسنگهای مرجانی جزیره از جمله تخریب ها ی صورت گرفته است.
 
عاملین شکار یک پلنگ ایرانی در شهرستان قوچان دستگیر شدند
 
در جریان بازرسی از منزل شکارچیان متخلف در شهرستان قوچان یک تخته پوست تازه پلنگ که حداکثر ده روز قبل شکار شده است کشف و ضبط گردید. متهمین در جریان بازجویی ها اعتراف نمودند که این پلنگ را چند روز قبل، در ارتفاعات روستای یدک شکار کرده اند.
 
کشف لاشه دو کل وحشی و دو اسلحه جنگی در جریان درگیری تن به تن محیط بانان و شکارچیان متخلف
 
در جریان درگیری تن به تن محیط بانان و شکارچیان شرور در منطقه حفاظت شده خائیز، لاشه دو کل وحشی به همراه یک اسلحه جنگی سیمینوف، یک اسلحه جنگی کلاشینکف و ۳۰ تیر فشنگ جنگی از متخلفین کشف و ضبط و سه متهم در این رابطه دستگیر شدند.
 
عاملین شکار ۳ کل وحشی در طبس به تحمل ۴ سال حبس، جزای نقدی و مصادره دو قبضه سلاح محکوم شدند
 
در جریان رسیدگی به پرونده دو شکارچی غیرمجاز در شهرستان طبس به جرم شکار غیرمجاز سه کل وحشی وحمل سلاح جنگی و شکاری قاچاق، متهمین مجموعا به تحمل ۴ سال حبس، ۶۸ میلیون ریال جزای نقدی و توقیف دو قبضه سلاح مربوطه محکوم شدند.
 
اعضای باند قاچاق پرندگان شکاری بهمراه دو بالابان در شهرستان تایباد دستگیر شدند
 
در جریان عملیات حساب شده و هماهنگ یگان های محیط زیست چهار شهرستان خراسان رضوی دو نفر از اعضای یک باند زنده گیری و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس دستگیر شده و از مخفیگاه قاچاقچیان دو عدد بالابان زنده کشف و ضبط گردید.
 
از یک یوزپلنگ آسیایی در منطقه شکار ممنوع بهاباد یزد تصویربرداری شد
 
یکی از دوربین های تله ای بکار رفته در منطقه شکار ممنوع کمکی در شهرستان بهاباد یزد هفته گذشته تصویری از یک یوزپلنگ آسیایی را در این منطقه به ثبت رساند. این برای نخستین بار است که حضور یوزپلنگ آسیایی در بهاباد مستند می شود.
 
ثبت تصاویر زیبا از یک یوزپلنگ ماده و توله اش در میاندشت
 
دوربین های تله ای تعبیه شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت،  تصاویر زیبایی را از یک یوزپلنگ آسیایی ماده و یک توله یوزپلنگ به ثبت رسانده اند. فاصله زمانی اندک مابین عکس ها نشان می دهد این دو یوزپلنگ، مادر و فرزند بوده و در کنار یکدیگر هستند.
 
رییس جمهور در مراسم تصویب سند نشست سران توسعه پایدار شرکت کرد
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر حسن روحانی صبح دیروز (جمعه) به وقت محلی پس از دیدار با مدیران و مجریان ارشد رسانه های آمریکایی با حضور در مقر سازمان ملل متحد در مراسم تصویب سند نشست سران توسعه پایدار شرکت کرد.
 
وحشت بهره برداران و مخالفت آنها با تصویب طرح حفاظت و صیانت از جنگل ها
 
حال که با تلاش فعالان و پیگیری های سازمان محیط زیست و همراهی تعدادی از نمایندگان مجلس، طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها در دستور کار قرار گرفته و در صورت تصویب، جنگل های کشور برای دوره ده ساله نفس راحتی خواهند کشید تا کمی خود را ترمیم و بازسازی کنند، فریاد بهره برداران در نکوهش این طرح بلند شده و دائما به مخالفت با اجرای آن می پردازند.
 
عاملین شکار دو قوچ و میش وحشی در خنج به تحمل ۹ ماه حبس، جزای نقدی و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شدند
 
در جریان رسیدگی به پرونده شکارچیان متخلف دو قوچ و میش وحشی در دادسرای شهرستان خنج، دادگاه با استناد به ماده ۱۱ قانون شکار و صید متهم ردیف اول را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و متهم ردیف دوم را به تحمل سه ماه حبس تعزیری محکوم نمود. همچنین دادگاه با استناد به ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۴ قانون شکار و صید، مجوز حمل سلاح کشف شده را ابطال و اسلحه مربوطه را به نفع دولت مصادره نمود.
 
صید غیرقانونی پرندگان مهاجر در فریدونکنار آغاز شد
 
امسال حدود دو ماه زودتر از سال های گذشته مهاجرت پرندگان به زیستگاه های شمال کشور بخصوص عرصه های تالابی و شالیزارهای فریدونکنار و سرخرود مازندران آغاز شده است و هم اکنون دسته هایی از انواع مرغابی ها، اردک ها و سایر پرندگان جهت زمستان گذرانی وارد این مناطق شده اند. همزمان با مهاجرت زود هنگام پرندگان، علی رغم ممنوعیت های قانونی اعلام شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، فعالیت های غیر قانونی ازجمله نصب تورهای هوایی و شکار غیرمجاز در منطقه شروع شده و بازار پرندگان فریدونکنار نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.
 
تصویربرداری از پلنگ، خرس قهوه ای و تنوع زیستی شگفت انگیز شهرستان شفت
 
پس از اعلام حمله پلنگ به گوسفندان یک دامدار در شفت گیلان، کارشناسان محیط زیست این شهرستان اقدام به تعبیه دوربین تله ای نموده و این دوربین علاوه بر پلنگ تصاویر شگفت انگیزی را از یک خرس قهوه ای بالغ، گراز و سمور نیز به ثبت رسانده است.
 
یک پلنگ ایرانی در ارتفاعات شهرستان سرباز به دلیل نامعلومی از بین رفت
 
دو روز قبل اهالی روستای حاجی آباد از توابع شهرستان سرباز از مشاهده لاشه یک پلنگ در ارتفاعات این روستا خبر دادند. این پلنگ به دلیل نامعلومی از یک صخره به پایین پرتاب شده و آثار شکستگی و جراحات ناشی از سقوط از ارتفاع بر روی بدن حیوان مشخص بود.
 
در رخدادی کم نظیر از تلاش یک پلنگ برای شکار بز وحشی در ارتفاعات طالقان تصویربرداری شد
 
دو نفر از همیاران محیط زیست شهرستان طالقان در ارتفاعات این شهرستان صحنه های زیبایی را از یک پلنگ در حال شکار کل و بز به ثبت رساندند. این رخداد یکی نادرترین و شگفت انگیز ترین صحنه هایی است که تاکنون از حیات وحش کشور به ثبت رسیده است.
 
۱۰۰ هکتار از اراضی پارک ملی گلستان در آتش سوخت
 
آتش سوزی گسترده ای که از عصر روز چهارشنبه بخش هایی از پارک ملی گلستان را در برگرفته بود، خاموش شد. در جریان این آتش سوزی حدود یکصد هکتار از اراضی پارک ملی گلستان که بخشی مرتعی و بخشی دیگر جنگلی بوده است در آتش سوخت.
 
گزارش تصویری تشریحی برنامه حفاظتی مرال در کیاسر همزمان با فصل گاوبانگی
 
برنامه حفاظت از حیات وحش در ارتفاعات کیاسر مازندران با همکاری گروه چکاد و محیطبانان امسال از نیمه شهریور تا نیمه مهرماه انجام و با ایجاد امنیت در منطقه شرایط را برای جفتگیری مرال ها مساعد و از سوء استفاده متخلفین تا حد زیادی جلوگیری نمود.
 
عامل شکار یک مرال نر ۱۳ ساله در پارک ملی کیاسر به دادگاه معرفی شد
 
متاسفانه یک مرال (گوزن قرمز) نر ۱۳ ساله با سوء استفاده از فصل گاوبانگی (فصل جفت گیری گوزن ها) توسط شکارچیان متخلف در پارک ملی کیاسر مازندران شکار شد. متاسفانه نسل مرال در مناطق جنگلی شمال کشور با خطر انقراض روبرو است.
 
ثبت تصاویر شگفت انگیز از پلنگ ایرانی در حال تغذیه از لاشه مرال در سیاهکل
 
بازبینی تصاویر ثبت شده توسط دوربین تله ای نصب شده در مقابل لاشه یک گوزن در مناطق جنگلی سیاهکل، نشان می داد که پس از تاریک شدن هوا یک پلنگ نر و قوی هیکل بر سر لاشه حاضر شده و حدود ۴۰ دقیقه به تغذیه از طعمه خود می پردازد.
 
رییس جمهور تخریب جنگلهای مازندران را فاجعه ای بزرگ دانست و خواستار جلوگیری از آن شد
 
رییس جمهور با تاکید بر اینکه همه باید در مازندران جلوی تخریب جنگل و مرتع را بگیریم، گفت: خوشحالم که در این ۲ سال مقداری از این فاجعه بزرگ کاهش یافته و همه مسئولین در این استان تشکر می‌کنم که همه دست به دست هم دادند.
 
نخستین کارخانه کمپوست زباله شرق مازندران با حضور ابتکار به بهره برداری رسید
 
یکی از بزرگترین معضلات محیط زیست مازندران بحث زباله است. در حال حاضر روزانه در استان مازندران سه هزار تن زباله تولید می شود که تمامی این زباله ها در جنگل های هیرکانی تخلیه می شود و کوه های عظیمی از زباله را در جنگل بوجود آورده است.
 
کاهش ۲۵۰۰ عددی جمعیت آهو در شیراحمد سبزوار / دومین زیستگاه آهوی کشور از بین رفت
 
متاسفانه پناهگاه حیات وحش شیراحمد سبزوار که روزگاری دومین زیستگاه مهم آهو در کشور به شمار می رفت به دلیل سوء مدیریت به نابودی کشانده شده و حدود ۹۰ درصد از جمعیت آهوان این منطقه ازبین رفته اند. بر اساس اطلاعات بدست آمده جمعیت آهو در سال ۸۸ در پناهگاه شیراحمد ۲۸۶۴ عدد بوده است که این تعداد به ۳۶۰ آهو در سال جاری تقیلل یافته است.
 
کشف ۶ بچه کوسه در کنارک و بروز خسارت ۱۸۰ میلیون تومانی به محیط زیست
 
به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر صید و خرید و فروش غیر قانونی کوسه در شهرستان کنارک، نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان به تحقیق در این زمینه پرداخته و یک قاچاقچی حرفه ای را در این رابطه شناسایی و بازداشت نمودند.
 
یر اثر شیوع طاعون در طالقان ۲۰۴ کل و بز از بین رفتند
 
در جریان پایش روزهای گذشته در شهرستان طالقان ۹۲ لاشه کل و بز جدید توسط اکیپ های پایش شناسایی و معدوم گردید. با کشف این ۹۲ لاشه تلفات حیات وحش بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در این منطقه به ۲۰۴ کل و بز افزایش یافت.
 
شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در الموت قزوین
 
طی روزهای گذشته تعدادی لاشه کل و بز وحشی در منطقه الموت شرقی مشاهده شده که بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) تلف شده اند. به این ترتیب می توان گفت که استان قزوین چهارمین استانی است که با این بیماری مهلک درگیر شده است.
 
کشف ۳۰کوسه از یک لنج صیادی و بروز خسارت ۹۰۰میلیون تومانی به محیط زیست
 
نیروهای یگان محیط زیست کنارک در جریان بازرسی از یک لنج ماهیگیری ۳۰ بچه کوسه را که در قسمت تحتانی لنج مخفی شده بود کشف نمودند. متهم می بایست مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.
 
دو فک خزری از تورهای صیادی نجات یافته و در جزیره آشوراده رهاسازی شدند
 
دو فک خزری که روز ۹۴/۷/۲۴ در تورهای ماهیگیران استان گلستان گرفتار شده بودند با اطلاع به موقع صیادان و تلاش نیروهای محیط زیست و پرسنل مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران نجات یافته و پس از تیمار و درمان در جزیره آشوراده رهاسازی شدند.
 
کاهش شدید تراز آب دریای خزر در سال ۱۳۹۴
 
متاسفانه شرایط دریای خزر به لحاظ سطح آب، روند کاهشی شدید و نگران کننده ای را در پیش دارد و این روند در سال جاری شدت بیشتری یافته است. مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به تازگی اعلام نمود بر اساس بررسی داده‌های ترازسنجی ایستگاه بندر انزلی، میانگین تراز آب در فصل بهار سال جاری برابر ۸۷/۲۶- متر بوده است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته بالغ بر ۲۲ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد.
 
در عملیاتی حساب شده، دو خرس گرفتار در تله از مرگ نجات نجات یافتند
 
گزارشی مبنی بر گرفتار شدن دو خرس در اطراف روستایی در اختیار اداره محیط زیست هشترود قرار گرفت. پس از این گزارش محیط بانان عازم روستای مذکور شده و متوجه شدند که یک خرس قهوه ای و توله اش در تله های سیمی گرفتار شده اند.
 
فیلمبرداری کم نظیر از پلنگ ایرانی در حال تغذیه از لاشه مرال در سیاهکل
 
بازبینی فیلم ثبت شده توسط دوربین تله ای نصب شده در مقابل لاشه یک مرال (گوزن قرمز) در مناطق جنگلی سیاهکل، نشان می داد که پس از تاریک شدن هوا یک پلنگ نر و قوی هیکل بر سر لاشه حاضر شده و حدود ۴۰ دقیقه به تغذیه از طعمه خود می پردازد.
 
با کشف ۷ لاشه جدید، تلفات طاعون در خرمنه سر طارم به ۱۲۱ کل و بز افزایش یافت
 
در جریان پایش روزهای گذشته در شهرستان طارم زنجان ۷ لاشه کل و بز جدید توسط اکیپ های پایش شناسایی و معدوم گردید. با کشف این ۷ لاشه تلفات حیات وحش بر اثر بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) در این منطقه به ۱۲۱ کل و بز افزایش یافت.
 
تراز آب دریاچه ارومیه در دوم آبان به پایین ترین سطح در ۲۰سال گذشته رسید
 
تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم آبان سال جاری به ۱۲۷۰٫۰۴ از سطح دریا رسید که این تراز پایین ترین سطح در طول تاریخ حیات دریاچه بوده است. این در حالی است که تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه ۱۲۷۴٫۱ متر از سطح دریا می باشد.
 
ثبت تصاویر شگفت انگیز از یک یوزپلنگ ماده به همراه ۳ توله اش در میاندشت
 
در رخدادی کم نظیر دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت . پارک ملی ضامن آهو در استان خراسان شمالی در مهرماه سال جاری تصاویر شگفت انگیزی را از یک یوزپلنگ آسیایی ماده به همراه سه توله اش و یک یوزپلنگ نر تنها به ثبت رسانده اند.
 
عاملین کشتار چهار کل و بز وحشی در پارک ملی سیاه کوه دستگیر شدند
 
در جریان بازرسی از خودروی شکارچیان متخلف در پارک ملی سیاهکوه یزد لاشه کامل چهار کل و بز وحشی، یک قبضه اسلحه کمرشکن کالیبر ۱۲، یک قبضه اسلحه خفیف هورنت، دو عدد دوربین چشمی و سایر ادوات شکار از متخلفین کشف و ضبط گردید.
 
امید، آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری بامداد امروز در فریدونکنار فرود آمد
 
آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری، نیمه شب امروز (سه شنبه ۱۳۹۴/۸/۱۲) در تالاب فریدونکنار فرود آمد. این هشتمین سال متوالی است که این درنای سیبری که جنسیت آن نر می باشد، مهاجرت زمستانه خود را به تنهایی انجام می دهد و وارد ایران می شود.
 
دستورالعمل صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی در سال ۱۳۹۴ اعلام شد
 
دستورالعمل صدور پروانه عادی شکار پرندگان وحشی در سال ۱۳۹۴ توسط سازمان حفاظت محیط زیست اعلام و از تاریخ ۹۴/۸/۱۰ جهت اجرا به استان های مورد نظر ابلاغ گردید. پروانه شکار عادی پرندگان وحشی در ۱۰ استان کشور صادر نمیگردد.
 
عاملین قتل عام هشت کل، بز و بزغاله وحشی در شهرستان سربیشه دستگیر شدند
 
در رخدادی تاثر برانگیز، شکارچیان غیرمجاز در شهرستان سربیشه خراسان جنوبی با کشتار بیرحمانه ۸ کل و بز و بزغاله وحشی تصویر زشتی را از رفتار غیر اخلاقی انسان با حیات وحش به نمایش گذاشته و حادثه تلخی را برای محیط زیست کشور رقم زدند.
 
کشف پوست یک پلنگ ایرانی تازه شکار شده در تهران
 
به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر اینکه فردی در تهران قصد فروش یک پوست پلنگ را دارد، نیروهای یگان محیط زیست شهر تهران با همکاری یکی از همیاران محیط زیست بعنوان خریدار و بصورت ناشناس با فروشنده پوست وارد مذاکره شده و با وی قرار گذاشتند.
 
از خرس سیاه آسیایی در بشاگرد هرمزگان تصویربرداری شد
 
دوربین های تله ای بکار رفته در جریان پروژه حفاظت از خرس سیاه آسیایی تصاویر زیبایی را از یک خرس سیاه به ثبت رسانده است. از خردادماه ۱۳۹۳ هیچ موردی از مشاهده زنده یا مرده این گونه در هیچیک از زیستگاه های خرس سیاه در کشور گزارش نشده بود.
 
عاملین شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی در پارک ملی توران پس از واریز ۲۰۰میلیون ریال جریمه نقدی به دادگاه معرفی شدند
 
محیط بانان پارک ملی توران با رعایت قانون بکارگیری سلاح حین تعقیب و گریز لاستیک ام وی ام را هدف گلوله قرار داده و خودروی متخلفین را مجبور به توقف کردند. در این بازرسی از این خودرو لاشه کامل دو قوچ وحشی و یک اسلحه گلوله زنی کشف و ضبط گردید.
 
از سه یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش نایبندان تصویربرداری شد
 
پس از اتمام یک دوره حدودا یک ماهه دوربین گذاری توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس در استان خراسان جنوبی و بررسی تصاویر ثبت شده بوسیله دوربین ها، سه یوزپلنگ آسیایی متفاوت با جنسیت نر در مقابل دوربین ها حاضر و شناسایی شدند.
 
عامل شکار یک مرال و یک کل وحشی در پارک ملی گلستان دستگیر شد
 
در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف در پارک ملی گلستان لاشه یک مرال (گوزن قرمز) ماده و بخشی از لاشه متعلق به یک کل وحشی به همراه یک اسلحه برنو، تعدادی فشنگ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و متهمین به مراجع قضایی معرفی شدند.
 
عاملین کشتار چهار کل و بز وحشی در ارتفاعات شهرستان مهریز دستگیر شدند
 
در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف در ارتفاعات مهریز یزد دو اسلحه شکاری کمرشکن، لاشه سه کل وحشی، لاشه یک بز وحشی، تعداد زیادی فشنگ چهارپاره و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و چهار متهم در این رابطه به مراجع قضایی معرفی شدند.
 
تصویربرداری شگفت انگیز از یک پلنگ در حال تغذیه از قوچ وحشی در بشاگرد
 
یکی از دوربین های تله ای بکار رفته در جریان پروژه حفاظت از خرس سیاه آسیایی در عرصه های طبیعی شهرستان بشاگرد در شرق استان هرمزگان، فیلم شگفت انگیزی را از یک پلنگ ایرانی در حال تغذیه از لاشه قوچ وحشی به ثبت رسانده است.
 
عامل ضرب و شتم محیطبان سیستان و بلوچستان به شش سال حبس، پرداخت دیه، ابطال جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری محکوم شد
 
در جریان رسیدگی به پرونده یک شکارچی متخلف در دادگاه کیفری زابل، متهم ردیف اول به پرداخت ۲ درصد دیه کامل انسان، تحمل شش سال حبس، ابطال جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت و دو سال محرومیت از حمل سلاح شکاری محکوم شد.
 
فنس کشی غیرقانونی به منظور تصرف بخشی از عرصه های پارک ملی خجیر
 
در حالی که تنها چند روز از ابلاغ سیاست های کلی نظام در حوزه محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر ضرورت حفاظت همه جانبه از منابع طبیعی می گذرد، نیروهای نظامی مستقر در منطقه حفاظت شده جاجرود طی روزهای گذشته اقدام به فنس کشی غیرقانونی و گسترده در این منطقه و بخشی از پارک ملی خجیر نموده اند.
 
عامل کشتار بیرحمانه یک پلنگ ایرانی در منطقه جنگلی لوه دستگیر شد
 
عصر روز گذشته به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر شکار یک پلنگ در منطقه حفاظت شده لوه، نیروهای یگان محیط زیست مینودشت وارد عمل شدند. محیط بانان یک شکارچی متخلف را درحالیکه بصورت ناشیانه ای در حال کندن پوست یک پلنگ بود بازداشت نمودند.
 
کاهش شدید تراز آب دریای خزر در سال آبی (۹۴-۹۳)
 
میانگین تراز آب دریای خزر در سال آبی (۹۴ – ۹۳) برابر ۲۶/۸۹- متر است که نسبت به سال آبی قبل ۲۲ سانتیمتر و نسبت به دو سال قبل ۳۰ سانتیمتر کاهش داشته. این میزان کاهش آب بمنزله حدود ۸۵ کیلومتر مکعب موازنه منفی در بیلان آبی دریای خزر می‌باشد.
 
ارائه اطلاعات نادرست به رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مقیم سازمان ملل در خصوص زادآوری و آخرین وضعیت یوزپلنگ آسیایی
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه مراسم روز جهانی یوزپلنگ در جمع خبرنگاران گفت: «با نصب دوربین های تله ای در زیستگاه های یوزپلنگ از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸ توله یوز مشاهده شده است. این درحالی است که از ابتدای سال جاری تاکنون تنها از چهار توله یوزپلنگ آن هم فقط در پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده و تصویربرداری شده است.بر خلاف آنکه وانمود می شود روند انقراض یوزپلنگ آسیایی در کشور متوقف و حتی معکوس شده است، واقعیت این است که روند انقراض این گونه شتاب زیادی به خود گرفته است و یوزپلنگ آسیایی بیش از هر زمان دیگری به انقراض نزدیک شده است.
 
عاملین کشتار یازده قوچ و میش وحشی در جغتای دستگیر و روانه زندان شدند
 
در جریان بازبینی از گوشی تلفن همراه سه شکارچی متخلف در شهرستان جغتای تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز بدست آمده است. بررسی این تصاویر نشان می دهد ۱۰ قوچ و میش وحشی متفاوت توسط اعضای این باند بصورت غیرمجاز شکار شده است.
 
حملات متعدد پلنگ به دامهای اهلی در منطقه کاغذ کنان تهدیدی برای انسان و پلنگ
 
طی ماه های اخیر حملات متعدد به پلنگ به دام های اهلی در منطقه حفاظت شده و منطقه شکار ممنوع کاغذ کنان منجر به بروز خسارات زیادی به بومیان این منطقه شده که این موضوع موجب اعتراض بومیان و نگرانی های در مسئولان محلی شده است.
 
محموله بزرگ قاچاق هوبره در شهرستان خواف کشف شد
 
در جریان عملیات از پیش طراحی شده نیروهای یگان محیط زیست خواف در حین بازرسی از داخل مخفیگاه متخلفین تعداد بیست عدد هوبره که درون کیسه های نایلونی قرار داشتند کشف و یک قاچاقچی حرفه ای در این رابطه به مراجع قضایی معرفی گردید.
 
بیش از ۲۵۰ تصویر از پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل به ثبت رسید
 
در جریان پروژه ای تحقیقاتی جمعیت پلنگ ایرانی در دو پارک ملی سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین خراسان شمالی برآورد شد. در جریان این پروژه تاکنون بیش از ۲۵۰ تصویر مختلف از پلنگ در دو پارک ملی سالوک و ساریگل بدست آمده است.
 
عامل کشتار ده فلامینگو در شاهرود دستگیر شد
 
نیروهای یگان محیط زیست شهرستان شاهرود در آبگیر روستای مزج در حاشیه پناهگاه با یک شکارچی متخلف که در حال تیراندازی به گروهی از فلامینگوها بود مواجه شدند. از این شکارچی متخلف لاشه ۱۰ پرنده حمایت شده فلامینگو کشف و توقیف گردید.
 
عملیات گسترده محیط زیست جهت تخریب دامهای هوایی در فریدونکنار آغاز شد
 
عملیات گسترده نیروهای یگان محیط زیست استان مازندران جهت تخریب و جمع آوری دام های هوایی در فریدونکنار آغاز شد. این عملیات با حضور ۵۰ نفر از نیروهای یگان محیط زیست مازندران با پشتیبانی نیروی انتظامی و مقامات قضایی در حال انجام است.
 
ثبت تصاویر شگفت انگیز از تنوع زیستی کم نظیر در پارکهای ملی سالوک و ساریگل
 
در جریان پروژه ی تحقیقاتی برآورد جمعیت پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران، علاوه بر پلنگ، تصاویر متعدد و شگفت انگیزی از دیگر گونه های جانوری نیز به ثبت رسیده است که تنوع زیستی کم نظیر در پارک های ملی سالوک و ساریگل را به تصویر را می کشد.
 
هوای تهران در وضعیت قرمز (ناسالم برای همه گروه ها) قرار گرفت
بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران، هوای شهر تهران در ساعت ۱۱ صبح امروز (سه شنبه ۹۴/۱۰/۸) به لحاظ میزان غلظت ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار دارد.
 
عاملین شکار غیرمجاز دو بز وحشی در مراکان به تحمل ۸/۵ سال حبس محکوم شدند
 
در جریان رسیدگی به پرونده دو شکارچی متخلف در دادگاه کیفری شهرستان خوی، دادگاه بزه انتسابی به متهمین را محرز دانسته و متهم ردیف اول را به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و متهم ردیف دوم را به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم نمود.
 
یک خرس قهوه ای بالغ در حاشیه جاده پارک ملی گلستان تلف شد
 
روز سه شنبه ۹۴/۱۰/۸ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان متوجه شدند یک خرس قهوه ای بزرگ جثه در کنار جاده میانگذر پارک در محدوده دوراهی دشت (محیطبانی شارلق) به حالت نیمه جان روی زمین افتاده و دست و پای خود را تکان می دهد.
 
عاملین کشتار حیات وحش در لارستان شناسایی و به دادگاه معرفی شدند
 
بر اساس تشخیص کارشناسان نیروی انتظامی ۳ الی ۴ اسلحه غیرمجاز در تصاویر مربوطه وجود دارد که از آنها در شکارهای غیرمجاز صورت گرفته استفاده شده است. همچنین شکار غیرمجاز ۳ هوبره، ۲ تشی، ۶ خرگوش و ۲۰ کبک و تیهو در تصاویر مشخص است.
 
فیلمبرداری کم نظیر از رفتار طبیعی یک پلنگ پس از شکار قوچ وحشی در پرور
 
روز یکشنبه دو نفر از محیطبانان منطقه حفاظت شده پرور به نامهاى احمد درویش و عباس علمشاهى حوالى ساعت ١۶ جهت انجام ماموریت از پاسگاه محیطبانى خارج شده و متوجه متوجه لاشه یک قوچ وحشى در فاصله کمى از پاسگاه شدند.
 
ثبت تصاویر زیبا از تنوع زیستی کم نظیر در پناهگاه حیات وحش میاندشت
 
در جدیدترین بازبینی دوربین های تله انجمن یوزپلنگ ایرانی که با همکاری اداره محیط زیست شهرستان جاجرم در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو نصب شده است، تصاویر زیبایی از تنوع زیستی کم نظیر این منطقه به ثبت رسیده است.
 
دومین مرحله جمع آوری تورهای هوایی در فریدونکنار و بابلسر انجام شد
 
دومین مرحله جمع آوری تورهای هوایی در زمین های کشاورزی شهرستان های فریدونکنار و بابلسر در استان مازندران روز گذشته با حضور حدود ۴۰ نفر از نیروهای یگان محیط زیست صورت گرفت و در جریان آن اراضی زیادی از وجود تورهای هوایی پاکسای شد.
 
عامل کشتار حیات وحش در جلفا دو هفته پس از محکومیت مجددا به دادگاه احضار شد
 
چند روز قبل تصاویری از یک شکارچی متخلف در اختیار محیط زیست جلفا قرار گرفت. در این تصاویر یک شکارچی متخلف در چند مرحله اقدام به شکار
 
هجوم پنجاه گرگ به تکاب و ایجاد وحشت در مردم این شهر به هیچ عنوان صحت ندارد
 
چند روز قبل خبر عجیبی در رسانه ها منتشر شد مبنی بر «هجوم پنجاه گرگ به تکاب و مردم این شهر» ! در این خبر آمده است: «در پی گزارش های مردمی مبنی بر تجمع دسته جمعی گرگ ها در ۳۰ متری یک منطقه مسکونی واقع در شهرک تازه ساخت …
 
عاملین شکار دو قوچ وحشی در توران به سه سال حبس، ۳۳ میلیون ریال جزای نقدی، دویست میلیون ریال ضرر و زیان و مصادره اسلحه و ادوات محکوم شدند
 
در جریان رسیدگی به پرونده شش شکارچی متخلف به جرم شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی در منطقه حفاظت شده توران، در حکمی قاطع و هوشمندانه دادگاه متهمان را به سه سال حبس، ۳۳ میلیون ریال جزای نقدی، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه، عدم صلاحیت دو ساله از دریافت مجوز سلاح شکاری و احداث دو آبشخور در منطقه حفاظت شده محکوم نمود.
 
۱۶۷ میلیارد تومان بودجه پیشنهادی برای سازمان حفاظت محیط زیست و ۵۶۲ میلیارد تومان بودجه پیشنهادی برای سازمان جنگل ها در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵
 
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۶۷,۲۸۰,۵۰۰,۰۰۰ تومان (۱۶۷ میلیارد تومان) به عنوان بودجه سازمان محیط زیست و ۵۶۲,۳۴۰,۱۰۰,۰۰۰ تومان (۵۶۲ میلیارد تومان) به عنوان بودجه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نظر گرفته شده است. بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان حفاظت محیط زیست حدود ۴۳ درصد و بودجه در نظر گرفته شده برای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری حدود ۵۱ درصد در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ افزایش داشته است.
 
برای نخستین بار از پلنگ ایرانی و توله هایش در دامغان تصویربرداری شد
 
یکی از دوربین های تله ای که در یک نقطه از منطقه شکار ممنوع آرسک در شهرستان دامغان تعبیه شده بود برای نخستین بار در این شهرستان تصاویر زیبایی را یک پلنگ ایرانی در طول روز و یک پلنگ و دو توله اش در هنگام شب به ثبت رسانده است.
 


اخباراخبار hseاخبار سلامت ایمنی بهداشت محیط زیستمروری بر مهم ترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۴


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6356

تعداد اعضا

5131

بازدید امروز

7129

بازدید دیروز

1

متخصصین آنلاین

2

میهمان آنلاین

17651071

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA