پیشرفت 50 درصدی طرح تثبیت ریزگردها در محدوده دریاچه ارومیه

مختارخانی در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) -منطقه آذربایجان غربی، افزود: برای اجرای طرح های تثبیت بیولوژیک در منطقه جبل واقع در شمال غربی دریاچه ارومیه 38 میلیارد ریال از محل اعتبارات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در سال 93 مصوب شده است.

وی گفت: یکی از این طرح‌ها طرح تثبیت بیولوژیک با گونه‌های درختی و درختچه‌ای و گونه‌های مقاوم به شوری و کم آبی همانند گز و قره داغ است که با اعتبار 30 میلیارد ریالی در دست اجراست.

خانی اضافه کرد: محدوده اجرایی این طرح به طول هشت کیلومتر به موازات مرز پارک ملی دریاچه ارومیه و به عمق 500 متر است.

وی اظهار کرد: در روند اجرای این طرح کشت گونه‌های گز و قره داغ با هدف ایجاد کمربند سبز و باد شکن که بتواند جلوی حرکت ماسه بادی را سد کند انجام می شود که هم اکنون نزدیک به 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه افزود: پروژه دوم که به صورت پایلوت و با اعتبار هشت میلیارد ریال در حال اجراست مالچ پاشی در کانون‌های ریزگرد در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه و در مساحت 45 هکتار است.

خانی بیان کرد: با توجه به اینکه بیم آن می رود نهال‌های درختان و درختچه‌ها با حرکت شن‌های روان از بین بروند، بنابر این پروژه بصورت پایلوت و درجهت تثبیت موقت بستر ماسه‌های روان در حال اجراست تا همزمان با آن و با کاشت نهال ‌ای مورد نظر فرصت تثبیت برای ریشه درختان و درختچه‌ها در بستر این مناطق ایجاد شود.

وی اظهار کرد: این طرح هم اکنون از 70 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه گفت: غیر از این دو طرح، احداث دو سطح آبگیر در دو جزیره اسپیر و آرزو در ردیف برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

خانی اظهار کرد: این دو سطح آبگیر، آب حاصل از بارندگی ها را جمع آوری و در انبارهای احداث شده، ذخیره می کنند تا در مواقعی که برای حیات وحش مورد نیاز باشد استفاده شود.

وی گفت: این طرح در حال حاضر بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

 

منبع : خبرگزاری ایسنااخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseطرح تثبیت ریزگردهادریاچه ارومیه


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6946

تعداد اعضا

6297

بازدید امروز

6005

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

0

میهمان آنلاین

22345945

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA