تنش آبی در 80 درصد حوضه های آبی / 70 درصد هدررفت در شبکه های توزیع آب شرب

حسن پسندیده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: میزان ریزشهای جوی در کشور 411 میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار تنها 120 میلیارد مترمکعب به عنوان منابع آب تجدید پذیر در دسترس  است.

به گفته وی، از این میزان 90 درصد در بخش کشاورزی به مصرف می رسد که راندمان آبیاری 30 درصد موجب هدر رفت بخش عظیمی از آن می شود به علاوه این هدر رفت با آلودگی سموم،  کود و افزایش شوری وارد منابع آبی می شود.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست اظهار داشت: 8 درصد از منابع آب تجدید پذیر در بخش شرب مورد استفاده قرار می گیرد که با هدر رفت 70 درصدی در شبکه توزیع عملا از دسترس مصرف کنندگان خارج می شود.

پسندیده تصریح کرد: 2 درصد  از منابع آب تجدید پذیر نیز به مصرف صنایع می رسد که غالبا به دلیل فرایندهایی که با استاندارد ها و روش های به روز شده فاصله زیادی دارد موجب افزایش آلاینده ها در فاضلاب خروجی و تخلیه به محیط و نهایتا آلودگی آب می شوند.

وی با بیان اینکه حجم کل آب مصرفی کشور در بخش های مختلف کشاورزی ، صنعتی ، شهری،  94 میلیارد متر مکعب است افزود: از این مقدار 40.3  میلیارد متر مکعب از منابع آب سطحی و 53.5  میلیارد متر مکعب ، از منابع آب زیرزمینی تامین می شود.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست گفت : پیش بینی می شود مقدار پساب تولیدی براساس نوع آن درسال 1400 به 40 میلیارد متر مکعب برسد.

پسندیده با بیان اینکه اگر نسبت  مجموع مصارف آب به حجم آب تجدید پذیر در یک حوضه از عدد 0.4  بیشتر باشد آن حوضه با تنش آبی مواجه است اظهار داشت: بر اساس مطالعات سازمان محیط زیست ، 80 درصد از حوضه های آبریز درجه 2 در کشور تحت  تنش آبی قراردارند بنابراین باید برنامه هایی برای کنترل و کاهش مصارف آب تهیه و اجرا شود.

 

منبع : خبرگزاری مهراخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseتنش آبیشبکه های توزیع آب شربهدر رفت آبکشاورزیصنعتیمنابع آب زیر زمینی


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6868

تعداد اعضا

4719

بازدید امروز

4908

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

7

میهمان آنلاین

22077681

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA