زباله‌های پلاستیکی، قاتل خاموش آبزیان

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نتایج مطالعات جدیدی که از سوی کارشناسان دانشگاه‌های «اکستر» و «پلای‌ماوث» انجام شده و در نشریه CurrentBiology به چاپ رسیده حاکی از تاثیر مخرب ذرات ریز زباله‌های پلاستیکی بر سلامت و رفتار کرم‌های آبی است. کارشناسان در شرایط آزمایشگاهی کرم‌های شن را در معرض رسوبات شنی آلوده به میکروپلاستیک‌ها قرار دادند. آنها پس از مطالعه روی کرم‌های شن مشاهده کردند که این جانوران با 50 درصد کاهش ذخیره انرژی و سایر علایم آسیب جسمی روبرو شدند. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد کرم‌های شن در نواحی که به میکروپلاستیک‌ها و سایر مواد شیمیایی خطرناک آلوده هستند، ‌تغذیه و تولیدمثل کمتری دارند.

این مواد شیمیایی خطرناک شامل مواد رنگی و میکروب‌کش‌ها هستند که به دنبال انداختن مواد پلاستیکی به داخل اقیانوس‌ها وارد آب می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، وقتی زباله‌های پلاستیکی به قطعاتی با قطر کمتر از پنج میلیمتر تجزیه شوند به عنوان «میکروپلاستیک» شناخته می‌شوند. این ذرات ریز پلاستیکی در سراسر جهان پراکنده شده‌اند و متخصصان حیات وحش به تازگی مطالعات خود را با هدف بررسی تاثیر مخرب این مواد بر زندگی آبزیان آغاز کرده‌اند. آبزیان کوچک معمولا این ذرات را با غذا اشتباه می‌گیرند و این ذرات پلاستیکی دستگاه گوارش آنها را پر می‌کنند بدون اینکه هیچگونه ارزش غذایی داشته باشد. در نتیجه جانورانی که این میکروپلاستیک‌ها را می‌بلعند در معرض خطر بیماری و سوء تغذیه و گرسنگی شدید قرار می‌گیرند. از آنجا که زباله‌های پلاستیکی چیزی حدود 60 الی 80 درصد از حجم زباله‌های دریایی را تشکیل می‌دهند، تاثیر مخرب آنها بر اکوسیستم می‌تواند به یک چالش جدی برای طرفداران محیط زیست سراسر جهان تلقی شود.

کرم‌های شن یکی از منابع مهم در زنجیره غذایی گونه‌های مختف آبزیان هستند و نقشی حیاتی در حفظ کیفیت شن‌ها و رسوبات کف آب ایفا می‌کنند.

 

 

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)اخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseزباله های پلاستیکیآبزیانآلودگیزنجیره غذاییاکوسیستم های آبی


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8135

تعداد اعضا

6079

بازدید امروز

5993

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

248

میهمان آنلاین

24689470

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA