وعده‌های محیط زیستی کاندیداها / پیشنهاد یارانه سبز تا نجات دریاچه ارومیه

به گزارش خبرنگار مهر، اگرچه ضرورت حفاظت از محيط زيست موضوعی بديهي است و بايد در دستور كار مديريت و سیاست كلان هر کشوری قرار گیرد اما در بسیاری کشورهای جهان سوم از جمله ایران با اینکه تخریب منابع طبیعی و محیط زیست بر همه ابعاد زندگی مردم اثرات جبران ناپذیری به جای گذاشته  هنوز هم این مقوله در ذهن مدیران ارشد و سیاستگذاران مملکت یک مسئله فانتزی و لوکس تلقی می شود که به جز مواقعی مانند ایام نزدیک به انتخابات برای آن تره هم خورد نکرده و همواره مسئولان محیط زیست را وادار به مماشات با مسئولان دیگر حوزه ها می کنند.

با این حال با وجود کم رنگ بودن نقش محیط زیست در اذهان مدیران ارشد ایران در طول سالیان گذشته، از آنجایی که از یک سو مسائل مربوط به محیط زیست در بسیاری از کشور های پیشرفته که تعیین کننده اهداف جهانی هستند یکی از موضوعات بسیار مهم است و از سوی دیگر این روزها  اقشار مختلف جامعه اثرات تخریب محیط زیست را بر ابعاد مختلف زندگی خود از جهت مسائل بهداشتی ، اجتماعی و اقتصادی به وضوح حس می کنند در ایام نزدیک به  انتخابات شاهد هستیم  که کاندیداها از هر جناح و گروهی که هستند برای اینکه هم از قافله جهانی عقب نمانند و هم در میان اقشاری از مردم که هنوز هم حیات تالابها ، دریاچه ها،  کوهها، جنگلها و گونه های جانوری برایشان مهمترین دغدغه است و حالا دیگر تعدادشان کم نیست جایی برای خود باز کنند، شعارها، وعده ها و برنامه هایی برای حفظ محیط زیست ارائه می دهند که در ادامه برخی از این وعده ها را که در روز های اخیر از سوی برخی کاندیدا های ریاست جمهوری در محافل مختلف داده شده است می خوانیم.


محسن رضایی که فرماندهی سپاه در دوران دفاع مقدس را در سوابق خود دارد بعد از جنگ به عنوان دبیر تشخیص مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به کار شد. این در حالی است که جنگ هشت ساله تحمیلی به محیط زیست به ویژه محیط زیست زاد بومش یعنی خوزستان خسارتهای جبران ناپذیری وارد کرد. در این میان ریزگردهایی که امان هم استانی هایش را در سالهای اخیر بریده بود و یا کم آبی و آلودگی کارون که مردم خوزستان  عرق خاصی نسبت به آن دارند و حتی آلودگی شیمیایی خاکهای مناطق جنگی از جمله مشکلاتی است که شاید او در این سالها باید از جایگاه مدیریتش برای حل آنها اقدامی می کرد. با این حال این روزها که تب و تاب انتخاب داغ شده سردار تشخیص مصلحت نظام از برنامه های خود برای حفاظت محیط زیست می گوید که امیدواریم اگر هم رییس جمهور نشد از توان خود برای پیگیری معضلات زیست محیطی استفاده کند.

محسن رضایی و پیشنهاد اجرای طرح یارانه سبز

 • پیشنهاد اجرای طرح یارانه سبز
 •  کشاورزی ایران با اجرای طرح یارانه سبز از حالت سنتی به پیشرفته و مدرن تبدیل می‌شود.
 •  دوران خرید غیرعادلانه محصولات کشاورزی در دوره من کنار گذاشته می‌شود.
 •  مردم و مسئولان باید دست در دست یکدیگر دهند تا مشکلات را حل کنند.

 

مصطفی پور محمدی کاندیدای 50 ساله ریاست جمهوری که سابقه قضاوت در سن 20 سالگی را در منطقه جنگ زده مسجد سلیمان دارد بعد از حفاظت اطلاعات ، وزارت کشور و سازمان بازرسی حالا قصد دارد بر صندلی ریاست جمهوری تکیه بزند هرچند در سال های مسئولیت پور محمدی در سازمان بازرسی پرونده های داغ زیست محیطی چندان مطرح نشد ولی این روز ها این کاندیدای ریاست جمهوری پرچم دفاع از محیط زیست کشور را بر افراشته است.

 

مصطفی پور محمدی و تعصب زیست محیطی اش

 • نسبت به محیط زیست متعصب هستم.
 •  یکی از مهم‌ترین و دغدغه‌آفرین‌ترین مساله امروز جامعه ما محیط زیست است.
 •  محیط زیست حوزه خطرزی آینده کشور ما است.
 •  کشور از نظر شاخص‌های زیست‌محیطی بشدت آسیب دیده، به سمت ویرانی در حال حرکت است.
 •   ۵۹۰ هزار حلقه چاه در کشور داریم که ۲۸۰ هزارتای آن غیرمجاز است.
 • منابع آلی کشور بشدت افت کرده است.
 •  دریاچه ارومیه در حال خشک‌ شدن است این در حالی است که نزدیک به ۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در اطراف این دریاچه است.
 •  جزو بد مصرف‌ترین کشورهای دنیا از نظر آب هستیم که در این عرصه باید کارهایی جدی و اساسی صورت گیرد.

 


اسفندیار رحیم مشایی متولد رامسر است و در رشته مهندسی الکترونیک تحصیل کرده است. در دولت نهم عهده دار سمت هایی چون  جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان، رییس دبیر خانه جنبش عدم تعهد، رییس سازمان میراث فرهنگی و رییس دفتر رییس جمهور بوده است.  مشهورترین اظهارات زیست محیطی او به 3 سال قبل در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان محیط زیست بر می گردد که گفت: توسعه زیر ساخت های کشور و چالش هایی که این توسعه برای محیط زیست به همراه دارد اجتناب ناپذیر است اما در این مسیر حفاظت از محیط زیست واجب عینی است و در حقیقت محیط زیست دو بال برای پرواز دارد یکی نگاه کارشناسانه و دیگری فرماندهی حساب شده اما با وجود این اظهارات مهمترین اقدام مشایی که  در تاریخ تخریب محیط زیست برای همیشه ماندگار است امضای وی برای آبگیری سد سیوند است با این حال او این روزها بازهم شعار هایی در مورد اهمیت محیط زیست داده است.

 

اسفندیار رحیم مشایی و مدیریت کلان زیست محیطی

 • نباید چون محیط زیست در دستور کار دنیا قرار گرفته ما نیز تنها برای “فیگور” به این مسئله بپردازیم.
 • اگر محیط زیست امری بدیهی است باید همیشه در دستور کار مدیریت کلان قرار می‌گرفت ولیکن این‌گونه نیست.
 • آژیر خطر محیط زیست باید به صدا درآید تا توجه دانشمندان به سوی آن جلب شود و تحقیقات زیست محیطی را آغاز کنند.
 • اگر چه امروز نسبت به دیروز توجه به محیط زیست افزایش یافته است اما تخریب محیط زیست نیز بیشتر شده است.
 • ارزشمندی و اثرگذاری عنصر محیط زیست امروز نشانه تعالی جامعه است.
 • از آنجایی که محیط زیست مسئله مشترک است می‌تواند دستمایه یک حرکت جمعی و جهانی باشد.
 •  تلاش در جهت حفاظت از محیط زیست از بالاترین سطوح عبادت است چرا که شرط اول عبادت معرفت است و همه چیز در دنیا بر پایه معرفت است.
 • محیط زیست شاخص ارزیابی روند تکامل جوامع بشری است.
 • محیط زیست ایران باید پرچمدار محیط زیست عالم باشد؛ باید دنیا به دنبال این باشد که ایران در زمینه محیط زیست چه می‌ گوید.
 •  نظام های مدیریتی و سیاسی فعلی در زمینه محیط زیست در حال حاضر با چالشی جدی مواجه هستند.
 •  گرایش به توسعه محیط زیست و شاخص‌های زیست محیطی امری باطنی و واقعی است.
 •  باید ببینیم سهم محیط زیست در موسیقی در ورزش در پژوهش‌های عالمانه دینی چقدر است و ادبیات محیط زیست در چه سطحی است؟


منوچهر متکی از کارمندان قدیم وزارت امور خارجه است که سابقه 5 ساله در پست وزارت امور خارجه را دارد در روز های مسئولیتش موضوع فروش دریای خزر و هجوم ریزگرد های عربی مطرح شد که این ماجرا ها در محافل زیست محیطی جنجال های بسیاری به همراه داشت. او در سمت وزیر امور خارجه نتوانست خاطره خوبی از خود در اذهان دوستداران محیط زیست بر جای بگذارد اما حالا در شعارهای انتخاباتیش مهمترین دغدغه دولت خود در آینده را نجات دریاچه ارومیه عنوان می کند.

منوچهر متکی و نجات دریاچه ارومیه

 • - نجات دریاچه ارومیه ، اولویت زیست محیطی دولت آینده
 • - اکنون وقت اجرای مصوبات بر زمین مانده و عمل کردن به راهکارهای علمی دانشمندان داخلی و خارجی است که سال گذشته برای نجات ارومیه ارائه دادند.
 • - دریاچه ارومیه  با مصوبه ، احیا نمی شود بلکه باید بدان عمل شود.
 • - انتقال آب از رودخانه زاب و ارس با لحاظ مسائل داخلی و بین المللی ، راهکار مهمی برای نجات دریاچه ارومیه است
 • - باید تخصیص بودجه قبل ازآنکه دیر شود، تحقق یابد تا نگین فیروزه ای ایران ، از خطری که آن را تهدید می کند ، نجات یابد.

 

حسن ابوترابی فرد این کاندیدای 60 ساله که سابقه حضور در 4 دوره مجلس را دارد در حالی خود را برای ریاست جمهوری آماده می کند که در حال حاضر  به عنوان دست راست علی لاریجانی بر صندلی نایب رییس مجلس نهم تکیه زده است. اظهار نظر های این چهره سیاسی در مورد محیط زیست در حالی است که در 16 سال نمایندگی اش هرگز مخالفت یا اعتراضی از طرف او نسبت به مصوبات مخرب محیط زیست در رسانه ها منتشر نشد. 

 

حسن ابو ترابی فرد و حمایت او از محیط زیست در برابر صنعت

 • نباید صنعت بر پیکر محیط زیست آسیب وارد کند.
 • در کاشت درخت و حفظ منابع طبیعی بیش از پیش به وظیفه خود عمل کنیم.
 • باید محیط زیست را در عالی‌ترین سطح حفظ کرد، یعنی نباید تکنولوژی و صنعت بر پیکر محیط زیست آسیب وارد کند.
 • ایران باید در  جهت حفظ محیط زیست پیشگام و پیشرو باشد تا بتوانیم جایگاه فاخری کسب کنیم.

 

به هر حال اگرچه افراد زیادی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده اند اما تاکنون تنها همین 5 نفر در مورد مسائل زیست محیطی اظهار نظر کرده اند که البته این هم برای جامعه محیط زیست کشور نوید بخش است و به فال نیک گرفته می شود و امیدواریم این افراد چه در انتخابات آینده رای بیاورند و چه رای نیاورند دست کم به تعدادی از وعده های زیست محیطی خود جامه عمل بپوشانند.شاید در دولت یازدهم دیگر این همه تخریب، واگذاری، آلودگی و کشتار در حوزه محیط  زیست رخ ندهد و رییس جمهور آینده فارغ از گرایش سیاسی اش کمی بیشتر جانب محیط زیست را در برابر صنایع و معادن و ساخت و ساز و پالایشگاهها و خودروسازان داشته باشد.

 

منبع : خبر گزاری مهراخبارسلامت ایمنی و محیط زیستHSEوعده‌های محیط زیستی کاندیداهادریاچه ارومیهبهداشتیارانه سبز


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

5980

تعداد اعضا

7576

بازدید امروز

6699

بازدید دیروز

1

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

14730223

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA