درخواست شهرداری تهران از وزارت بهداشت درباره زباله‌های بیمارستانی

در جوابیه روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پاسخ به جوابیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت که در مورخ ۲ دی ماه سال جاری و در واکنش به اظهارات افشین حبیب زاده - رییس کمیته نظارت شورای اسلامی شهر تهران با موضوع "وزارت بهداشت نسبت به جمع‌آوری و بی‌خطر سازی زباله‌های عفونی اقدام کند" درج شده، آمده است:
 
«همان گونه که مردم شریف تهران مطلع هستند، یکی از انواع پسماندهای جامد تولیدی در بافت شهری، پسماندهای تولیدی در مراکز بهداشتی و درمانی اعم از مراکز کلان و خرد می‌باشد. این گونه پسماندها با توجه به ماهیت خود و اثرات سوء بهداشتی و زیست محیطی در طبقه پسماندهای ویژه و بسیار خطرناک قرار گرفته و بنا بر همین ماهیت، نیازمند مدیریت خاص و ویژه در کلیه مراحل تولید، ذخیره سازی، جمع‌آوری، حمل و دفع نهایی می‌باشند. در کلان شهر تهران، در حال حاضر بر اساس آمار غیر رسمی بیش از ۱۰ هزار واحد بهداشتی و درمانی مشغول به فعالیت می‌باشد که ماحصل این فعالیت‌ها، تولید پسماندهای پزشکی (عفونی، تیز و برنده و شیمیایی و دارویی) و پسماندهای شبه خانگی (دفاتر اداری، آشپزخانه و... و.) می‌باشد.
 
در حال حاضر شهرداری تهران برابر قانون و با وجود نداشتن هیچ گونه وظیفه قانونی در قبال این گونه پسماندها، تنها به دلیل حساسیت و احساس مسئولیت و جلوگیری از انتشار آلودگی و خطر در سطح شهر، نسبت به جمع‌آوری این گونه پسماندها از حدود ۲۰۰۰ واحد بهداشتی و درمانی اقدام می‌نماید و سایر مراکز که به بیش از هزاران واحد بالغ می‌گردند، متاسفانه پسماندهای تولیدی خود را مستقیما و از طریق اختلاط با پسماند عادی شهری در مخازن خیابانی تخلیه می‌نمایند که این موضوع با توجه به امکان انتشار انواع آلودگی‌های ویروسی و باکتریایی و زیست محیطی، سلامت جامعه و شهروندان تهرانی را با خطر جدی بالقوه روبرو ساخته است.
 
ماهیت بسیار خطرناک این گونه پسماندها و وظیفه دستگاه‌های اجرایی ذیربط در قانون مدیریت پسماند و مدیریت اصولی این گونه پسماندها بر هیچ یک از افراد جامعه پنهان نبوده و شایسته است تا این مدیریت بر اساس وظایف تعریف شده در تمامی ابعاد، به صورت کامل و مجزا در حد مطلوب انجام پذیرد و در این راستا اظهار نظر در خصوص "متوسط، خوب و یا در حد قابل قبول بودن" این مدیریت، خود نوعی بی‌توجهی به سلامت عمومی جامعه می‌باشد.
 
بر همین اساس در سال‌های اخیر شورای محترم اسلامی شهر تهران و کمیسیون‌های تخصصی مرتبط با آن، با حساسیت فراوان موضوع را پیگیری و همان طور که در بخش‌های قبل بدان اشاره گردید، علی رغم عدم وظیفه قانونی شهرداری، این ارگان خدوم را موظف به بهسازی و نوسازی مدیریت پسماندهای پزشکی نموده و شهرداری تهران هم در این چارچوب، طرحی را تحت عنوان مدیریت بهینه پسماندهای پزشکی تهیه و بر اساس آن، نسبت به برآورد امکانات و تجهیزات استاندارد اقدام و از طریق انجام یک فراخوان بین‌المللی، یک شرکت سرمایه گذار اروپایی را جهت اجرای این مهم در سطح شهر تهران انتخاب نمود که متاسفانه با توجه به عدم همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این فراخوان همچنان بی‌اثر باقی مانده و وارد فاز اجرایی نگردیده است.
 
از مهمترین دلایل عدم اجرای این طرح در سطح شهر تهران می‌توان به اصرار وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر عادی و بی خطر بودن پسماندهای تحویلی موصوف به شهرداری تهران اشاره نمود که این موضوع – علی رغم برگزاری جلسات و تذکرات متعدد در کارگروه‌های تخصصی پسماند شهر و استان تهران به ریاست محترم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال و خواستار توجه ایشان به تمام کلیات مطروحه در توافقات فی مابین در این زمینه یادآور گردید و در حال حاضر نیز این موضوع با توجه به احساس مسئولیت و حساسیت و ورود دادستانی محترم شهر تهران، در دستور کار دادسرای محترم جرایم پزشکی و داروئی (ناحیه ۱۹) تهران قرار گرفته و شخص دادستان نیز در حال بررسی موضوع می‌باشد.
 
لذا سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از همکاران محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقاضا دارد که قبل از بروز هر گونه پیامد بهداشتی و زیست محیطی و خطر آفرینی برای شهروندان محترم در شهر تهران، این موضوع را خارج از تمامی تعصبات صنفی و تنها با هدف بهبود شرایط و از طریق برگزاری جلسات کاربردی، حل و فصل و در نهایت به نتیجه مطلوب که سلامت عمومی جامعه را رقم خواهد زد، ختم گردد.»
 


اخباراخبار hseاخبار ایمنیاخبار بهداشتاخبار محیط زیستاخبار روزانهاخبار جدیدخبر HSEدرخواست شهرداری تهران از وزارت بهداشت درباره زباله‌های بیمارستانی


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6123

تعداد اعضا

3760

بازدید امروز

7842

بازدید دیروز

1

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

15479417

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA