هیچ کس آماده زلزله تهران نیست؛ حتی امداد و نجات!

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آرمان نوشت: یکی از بلایای تهدید کننده پایتخت زلزله است. زلزله، لرزش ناگهانی و سریع زمین به دلیل ایجاد شکستگی و جا‌به‌جایی لایه‌های درونی زمین است. چنین لرزشی، می‌تواند منجر به تخریب و درهم شکستن ساختمان‌ها و پل‌ها، نشت گاز شهری و اختلال در شبکه برق و تلفن شود. به همین دلیل در زلزله، علاوه بر عوارض مستقیم ناشی از تخریب، باید منتظر عواقبی همچون آتش‌سوزی، خفگی ناشی از گاز، انفجار و... نیز باشیم. ساختمان‌هایی که از اصول ساختمان‌سازی مناسب برخوردار نباشند و یا روی زمین‌های ناپایدار و سفره‌های آب زیرزمینی بنا شده باشند، بیش از همه در معرض خطرند. زلزله در هر زمانی از شبانه‌روز و هر روزی از سال محتمل است. به درستی قابل پیش‌بینی نیست و باید به گونه‌ای زندگی و محیط خود را آماده کنیم که در صورت بروز این حادثه، شاهد کمترین آسیب و خسارات باشیم. کابوس زلزله در پایتخت در شرایطی وجود دارد که میزان قابل توجهی از ساختمان‌های این شهر به ظاهر نوساز است، اما باید دانست که هر یک از این ساختمان به ظاهر نوساز بدون رعایت هیچ یک از نکات ایمنی و اصولی ساخته شده است. این امر نشان‌دهنده عدم نظارت دقیق روی ساخت و سازها و عدم توجه مسئولان شهری به زلزله است.
 
اعترافی تکان‌دهنده درباره زلزله تهران
 
رئیس جمعیت هلال احمر در اعترافی تکان‌دهنده درباره زلزله تهران گفت: بسیاری از نهادهای کمک‌رسان در زلزله تهران به شدت آسیب‌پذیرند. به هر حال باید بیمارستان‌ها و مراکز آتش نشانی‌ سرپا باشد. حتی بعید می‌دانم ستاد مرکزی هلال احمر نیز آمادگی داشته باشد. یک از نهادهایی که باید در حوادثی چون زلزله آماده باشد هلال احمر است و این در حالی بود که هر زمان رئیس این جمعیت در جلساتی که خبرنگاران حضور داشتند و صحبت از زلزله تهران به میان می‌آمد بلندگو را خاموش می‌کرد به معنای اینکه این مطلب رسانه‌ای نشود. اما روز گذشته رئیس جمعیت هلال احمر در جلسه مهمی به صورت علنی با اظهار نظرهای خاصی، نوعی تهدید و یا به قول خودش ترس مدیریت شده‌ای را درباره زلزله تهران مطرح کرد.
 
به گزارش تسنیم، سید امیر محسن ضیایی درباره این موضع خود گفت: ایجاد نگرش وجود یک ترس مدیریت شده قابل قبول هست که این در واقع یک نوع حساس‌سازی جامعه و حساس‌سازی مسئولان هم است، زلزله بالاخره موضوع کاملا روشنی است که از نظر مطالعات این اتفاق خواهد افتاد ولی زمانش را هیچ کس نمی‌تواند بگوید. به گفته او هر چه از زمانی که دوره‌اش پیش‌بینی شده می‌گذرد هم شدتش بیشتر می‌شود، ما هم که میزان آسیب‌پذیری خودمان را می‌دانیم و می‌دانیم که هر کاری که بخواهیم انجام دهیم زمان می‌برد و هر چه هم ما این زمان را از دست دهیم در آن تاریخی هم که نمی‌دانیم کی زلزله خواهد آمد طبیعی است که میزان آسیب ما نیز بالاتر خواهد رفت. رئیس جمعیت هلال‌احمر افزود: بنابراین آسیب‌پذیری بسیار است، در شهر پر جمعیتی هم زندگی می‌کنیم و توان ما هم محدود است، بنابراین باید هشدار ما هشدار جدی باشد و در درجه اول مسئولان و تصمیم‌گیران و تصمیم سازان و بعد خود مردم به عنوان کسانی که باید مطالبه کنند مسائلی را رعایت کنند. او تاکید کرد: براین اساس این موارد را ما باید هم در دستورالعمل‌هایمان و هم در مقرراتمان از این به بعد ملاحظه کنیم. ما دیگر نباید شاهد این باشیم که شرایط غیر استاندارد در پایتخت ایجاد شود تا اینکه برگردیم، چون هر کاری کلی اعتبارات می‌خواهد، برای مثال همین مقاوم سازی کار ساده‌ای نیست و پول زیادی می‌خواهد.
 
ضیایی تصریح کرد: از طرفی بسیاری از نهادهای که می‌خواهند کمک رسانی به مردم کنند خودشان به شدت آسیب‌پذیرند. این هم یک نکته دیگری است. به هر حال ما می‌خواهیم بیمارستان‌ها و مراکز آتش نشانی‌مان سرپا باشد. حتی در ستاد مرکزی جمعیت هلال احمر واقعا این آمادگی وجود دارد؟ به نظر من در حد قابل قبولی نیست و باید سعی بیشتری کنیم. البته کارگروه زلزله تهران را از مهر سال گذشته فعال کردیم. جلسه دارند و گفتیم از صاحب نظران دانشگاهی هم استفاده کنند. حداقل پلن جمعیت هلال احمر برای این موضوع چیست؟ ما حداقل بدانیم کجای کاریم و وضعیت‌مان به چه صورت است و بعد سایر دستگاه‌ها هم با آنها کار کنیم. رئیس جمعیت هلال احمر گفت: بنده اطلاع دارم که فعالیت‌هایی در سایر بخش‌ها در حال انجام است؛ برای مثال سازمان مدیریت بحران شهر تهران مشغول است و فعالیت‌ها و همکاری با کشورهای دیگر مانند ژاپن دارد. منتها کافی نیست. باید همه برای این موضوع کمک کنیم.
 
هشدار درباره زلزله بیشتر از اقدامات اصولی
 
یک عضو شورای شهر تهران درباره وضعیت ساخت و ساز و ایمنی ساختمان‌ها به «آرمان» می‌گوید: در ساخت و سازهای انجام شده در پایتخت اصول ایمنی رعایت می‌شود، اما مشکل اصلی شهر تهران درباره زلزله بافت فرسوده است. در شهرداری قبل از صدور پروانه ساخت و ساز میزان مقاومت ساخت‌و‌ساز، نوع خاک و... مورد بررسی قرار می‌گیرد. احمد حکیمی پور می‌افزاید: بافت‌های فرسوده و ناپایدار باید نوسازی شود. در ضمن بعد از زلزله بم در کشور قرار شد که اقدامات و ماموریت‌هایی در این زمینه انجام شود و به این ترتیب شهرداری هم ماموریت‌های را اجرا کرده است، اما باید دانست تمامی اقدامات بر عهده شهرداری نیست، بلکه برای حل و فصل این معضل نیازمند اعمال سیاست‌های کلان هستیم. به گفته او یکی از دغدغه‌های حوزه شهری در پایتخت بافت فرسوده، معابر تنگ و باریک و عدم امکان دسترسی به امداد و نجات در مواقع بحرانی است. برای حل و فصل معضل بافت فرسوده نیازمند اعمال سیاست‌های تشویقی و تجمیعی هستیم و این یک مساله ملی محسوب می‌شود. حکیمی‌پور می‌افزاید: این امر نیازمند اقدامات کارشناسی از سوی همه دستگاه‌های مسئول است، متاسفانه در کشور ما همه سازمان‌ها درباره خطرات وقوع زلزله فقط هشدار می‌دهند، اما هیچ اقدام اساسی در این زمینه تا کنون انجام نشده است.
 
 


اخباراخبار hseاخبار سلامت ایمنی بهداشت محیط زیستهیچ کس آماده زلزله تهران نیست؛ حتی امداد و نجات!


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6070

تعداد اعضا

2092

بازدید امروز

8672

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

2

میهمان آنلاین

15267166

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA