کیفیت بنزین هر سه ماه یک بار پایش می شود

معصومه ابتکار در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به این که کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوا احیا شد، افزود: سوخت با استانداردهای لازم عرضه می شود. 
 
ابتکار با اشاره به این که کیفیت سوخت ارتقاء یافته است ادامه داد: خودروسازان استاندارد یورو 4 را اجرایی کرده اند این در حالی است که در گذشته سیستم بازرسی معیوب بود. 
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که خطوط تولید کشور را براساس دو شاخص بازرسی می کنیم بیان کرد:متأسفانه در مورد موتورسیکلت ها هیچ استانداردی نداریم.
 
بهبود وضعیت هوا را به صورت تدریجی در شهرهای بزرگ شاهد هستیم 
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا افزود: این کارگروه به صورت ماهانه برگزار می شود به طوری که با 16 دستگاه اجرایی همکاری لازم را داریم.  
 
وی بابیان اینکه سال 76 اعلام کردیم کاهش آلودگی هوا برنامه ای بلندمدت می خواهد، ادامه داد: اگر به صورت مستمر این برنامه اجرا می شد وضعیت بسیار بهتر از آنچه که اکنون است می شد. 
 
ابتکار با اشاره به اینکه در طول شبانه روز 16 کیلو آب و هوا مصرف می کنیم، خاطرنشان کرد: مصرف 16 کیلو هوا بر روی سلامت ما تأثیرگذار است.
 
اجباری شدن یورو 3 برای موتورسیکلت
 
وی ادامه داد: در سال گذشته رایزنی کردیم تا برای موتورسیکلت استاندارد یورو 3 اجباری شود. 
 
ابتکار با اشاره به این که متأسفانه معاینه فنی با مشکلات زیادی ازجمله عدم نظارت مواجه بود اما این در حالی است که وزارت کشور به دنبال یکپارچه سازی است تا کار معاینه فنی به خوبی صورت گیرد.
 
بهبود وضعیت هوا را به صورت تدریجی در شهرهای بزرگ شاهد هستیم
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست سهم مردم را در کاهش آلودگی هوا زیاد دانست و تاکید کرد: بهبود وضعیت هوا را به طور تدریجی در شهرهای بزرگ شاهد هستیم. 
 
وی به بحث کمبود بودجه در سازمان حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و گفت: همه دستگاه های دولتی به نوعی با کمبود بودجه مواجه هستند و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز جزء دستگاه هایی است که متناسب با وظایف و مسئولیت های سنگینی که بر عهده دارد بودجه اش رشد کافی نداشته است.
 
ابتکار ادامه داد: بودجه محیط زیست دراین سال ها افزایش داشته ولی در کنار این موضوع باید یادآور شوم که حوزه محیط زیست، تنها در چارچوب وظایف سازمان حفاظت از محیط زیست قرار نمی گیرد.
 
امسال نشست مشترکی را تحت عنوان حقوق محیط زیست ایران با قوه قضاییه برگزار خواهیم کرد
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص جرم انگاری تخریب محیط زیست که یکی از سیاست های کلی اعلام شده توسط مقام معظم رهبری درباره حفاظت از محیط زیست است اظهار داشت: در حوزه جرم انگاری تخریب محیط زیست همکاری های بسیار خوبی را با قوه قضاییه در این زمینه داشته ایم و امسال نشست مشترکی را تحت عنوان حقوق محیط زیست ایران با قوه قضاییه برای هماهنگی بیشتر با دستگاه قضایی خواهیم داشت.
 
وی اضافه کرد: البته در تمام سفرهایی که بنده به استان های مختلف مخصوصاً در ماه های اخیر داشته ام با قضات، دادستان ها و رییس دادگستری استان در رابطه با نحوه هماهنگی بیشتر از جهت ارائه مشاوره های تخصصی در موضوعات مختلف محیط زیست نشست هایی را برگزار کرده اند و سعی براین است که با همکاری دستگاه قضایی بتوانیم اقدامات پیشگیرانه را در این رابطه دنبال کنیم.
 
ابتکار یادآور شد:هم اکنون 4 لایحه هوای پاک، لایحه ارزیابی زیست محیطی، لایحه حفاظت از تالاب ها و دریاچه ها و لایحه خاک را در دستور کار مجلس داریم که موضوع جرم انگاری تخلفات زیست محیطی تقریباً در تمام این لوایح به نوعی دیده شده که مهم ترین آن ها لایحه هوای پاک است که امیدواریم مجلس بتواند این لایحه را تا پایان عمر مجلس نهم به تصویب برساند.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص کنفرانس آب و هوایی که در پاریس برگزار شد نیز اظهار داشت:دراین کنفرانس 195 کشور جهان در یک سند 30 صفحه ای توافق کردند که گرمایش زمین بین 1 و نیم تا 2 درجه متوقف شود که این اتفاق خیلی مهمی بود و ما در این تصمیم سازی مشارکت خیلی خوبی داشتیم.
 
اقدامات تشویقی و قهری در حوزه با شکار پرندگان در حال انجام است
 
وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره شکار غیرمجاز پرندگان نیز اظهار داشت: ایران یک کشور مهمان پذیر توسط پرندگان مهاجر است و طبعاً باید روحیه مهمان پذیری خود را تقویت کند اما متأسفانه طی دورانی، انواع روش های شکار پرندگان خیلی توسعه پیدا کرد و این تبدیل به یک رسم و حق برای عده ای شد اما ما از اواخر سال 92 و سال 93 کار گسترده یا را در این رابطه با همکاری مردم محلی، مقامات قضایی، شکارچیان و فروشندگان شروع کردیم و در این رابطه خیلی از متخلفان شناسایی و با آن ها گفتگو و یا برخورد شد.
 
ابتکار با تاکید براین که دراین حوزه یک راه حل بلندمدت فرهنگی و آموزشی باید صورت گیرد گفت: در حوزه اقدامات فرهنگی و آموزشی کار را تشکل های محلی شروع کردیم و در این راستا از ابزار تشویقی، آموزشی، فرهنگی و نهایتاً ابزار قانونی استفاده خواهیم کرد.
 
در حوزه زمین خواری هیچگاه در مقابل تهدید افراد صاحب نفوذ عقب نشینی نکردیم
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مباحث زمین خواری، کوه خواری و دریا خواری و همچنین فشار افراد صاحب نفوذ در حوزه مقابله با این مباحث توسط سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: با وجود همه تهدیدات هیچ گاه عقب نشینی نکردیم.
 
وی به بحث زمین خواری در منطقه میانکاله اشاره کرد و گفت: میانکاله منطقه تحت حفاظت محیط زیست است که نه تنها تصرف بلکه در آن ویلا سازی انجام شده بود که خوشبختانه هم اکنون بخش های عمده ای از تصرفات آزاد شده و در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.
 
ابتکار اضافه کرد: در بحث تصرفات ما رفع تصرف زیادی را داشتیم و این روند نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
 
ردیف های اعتباری ویژه ای برای احیای تالاب ها در نظر گرفته شده است
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص وضعیت تالاب ها اظهار داشت: با توجه به منابع محدود آب باید این منابع را به درستی مدیریت کنیم ضمن این که حقآبه طبیعت یعنی حقآبه رودخانه ها و تالاب ها باید در برنامه ها و طرح های توسعه کشاورزی دیده شود که خوشبختانه دولت یازدهم این کار را کرده است.
 
وی با بیان این که وزیر نیرو اقدامات بسیار خوبی را برای تعیین حقآبه تالاب ها و رودخانه ها انجام داده گفت: در حال حاضر ما ردیف های اعتباری ویژه ای برای احیای تالاب های انزلی، پریشان، هامون، بختگان، اورال عظیم و جازموریان داریم ضمن این که با بارندگی های خوبی که صورت گرفته این تالاب ها وضعیت بهتری خواهند داشت.
 
ابتکار در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز اظهار داشت: برای احیای دریاچه ارومیه یک پروسه 5 تا 10 ساله را در نظر گرفتیم ضمن این که هم اکنون افت سطح دریاچه ارومیه متوقف شده است.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان در خصوص وضعیت آلودگی هوا نیز اظهار داشت: وضعیت آلودگی هوا در کلان شهری مانند تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است و خوشبختانه به حالت اضطرار نرسیده که امیدواریم با سامانه بارشی جدیدی که فردا به کشور می آید وضعیت آلودگی هوا بهتر شود.
 


اخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseاخبار hseکیفیت بنزین هر سه ماه یک بار پایش می شود


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6067

تعداد اعضا

911

بازدید امروز

5692

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

92

میهمان آنلاین

15230676

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA