شما می توانید مطالب و مقالات مرتبط با HSE را در سایت ثبت نمایید تا با نام شما در بخش قطره ای از در یای HSE نمایش داده شوند.

سونوگرافي هاي سه بعدي براي جنين خطرناك است.

استاد بخش راديولوژي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت : دستگاه هاي سونوگرافي سه وچهاربعدي با استفاده ازيك محفظه وارسال انرژي از سه زاويه مختلف به درون بدن علاوه برايجاد تصاوير سه بعدي خطراتي همچون آسيب به حلزون شنوايي در جنين ايجاد مي كند.


دكتر محمد مهدي آرسته اظهار داشت: دستگاه هاي سونوگرافي سه و چهار بعدي حدود سه سال است كه به كشور ما وارد شده و براساس نظر متخصصان بيشتر در موارد غير ضروري و توسط مادران باردار مورد استفاده قرار مي گيرد و بر خلاف تصور بي ضرر بودن آن ; همواره با امكان بروز خطرات جبران ناپذيري براي جنين همراه است .

وي گفت : اين دستگاه براي گرفتن تصويرمناسب ازحداكثرانرژي استفاده مي كند واين امر مي تواند در صورت استفاده نامناسب و غير ضروري آسيب هاي جبران ناپذيري بر بدن وارد كند زيرا چنانچه اين دستگاه به ميزان زياد بر روي شكم مادر نگه داشته شود همانند ميكروويو عمل كرده و از نظر تئوري حتي مي تواند مايع آمنيوتيك يا كيسه آب اطراف جنين را به جوش بياورد و بافت هاي بدن وي را دچار آسيب كند.

او افزود : بر اساس موارد گزارش شده جنين هايي كه به هر دليلي بعد از انجام سونوگرافي هاي سه يا چهار بعدي رنگي؛ سقط شده اند در زير پوستشان حباب هاي هوا مشاهده شده و تاول هاي پوستي داشته اند و طي مطالعات مختلف نيز ثابت شده است به دليل انرژي بسيار بالا; امكان بروز آسيب جدي به حلزون شنوايي جنين وجود دارد.

وي اضافه كرد : ضرورت استفاده از اين نوع سونوگرافي ها را در مواردي بسيار محدود مانند تشخيص لب شكري يا بيماري هاي استخواني جنين عنوان كرد و بيان داشت : در همه اين موارد در مرحله نخست؛ سونوگرافي معمولي انجام مي شود و فقط با تشخيص پزشك متخصص سونوگرافي هاي سه يا چهار بعدي تجويز مي شود.

به گزارش ايرنا اين استاد بخش راديولوژي اظهار داشت : به دليل آموزش انجام شده در اروپا و آمريكا مادران باردار حاضر به انجام سونوگرافي هاي حتي معمولي هم نيستند و در كشور انگلستان هم حداكثر يك بار و براي تعيين تاريخ زايمان سونوگرافي انجام مي شود و در كشوري مثل آمريكا حتي اين يكبار هم از طرف مادران تقاضا نمي شود.

وي ادامه داد : اين در حالي است كه در ايران در طول دوره بارداري چندين مورد سونوگرافي انجام مي شود كه اغلب به اصرار زائو و براي تعيين جنسيت جنين مي باشد و هيچ ضرورتي در انجام اين امر وجود ندارد.

وي بيان كرد : هم اينك به سبب عدم آگاهي نسبت به خطرات جدي اين نوع سونوگرافي ها مادران اغلب براي تعيين جنسيت جنين با تهيه عكس سه بعدي براي استفاده در آلبوم ; اقدام به انجام اين نوع سونوگرافي مي كنند كه هيچگونه كاربرد علمي ندارد.

او ضمن تاكيد بر لزوم آگاه سازي مادران درزمينه تبعات جبران ناپذيرسونوگرافي هاي غير ضروري افزود : بايد فرهنگ سازي لازم در اين خصوص انجام شود و مادران آگاه شوند كه در استفاده از اين وسيله براي تعيين جنسيت جنين درمواردي اشتباه صورت مي گيرد و از اين طريق نيز سلامت جنين بطور جدي به خطر مي افتد.

وي افزود : سونوگرافي هاي سه و چهار بعدي در مراحل اوليه بررسي علمي قرار دارد و كاربرد علمي آن در بسياري از موارد ثابت نشده و ممكن است اثرات مخرب آن در سال هاي آتي مشخص شود بنابراين بايد از استفاده از آن بدون نظر متخصص اجتناب كرد.

معاون مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي شيراز هم در اين خصوص گفت : اغلب سونوگرافي هاي سه وچهار بعدي به منظورتعيين جنسيت جنين يا تهيه تصوير وي وبا اصرار زائو صورت مي گيرد و با توجه به اينكه زيان هاي اين نوع سونوگرافي ها مورد تاكيد استادان راديولوژي است از اين رو با مواردي كه بر خلاف موازين علمي انجام شود; برخورد قانوني صورت خواهد گرفت .

دكتر رامين افشاري اظهار داشت : در بين عامه مردم سونوگرافي بدون ضرر به نظر مي رسد در صورتي كه انجام سونوگرافي مي تواند عواقب ناخوشايندي درپي داشته باشد.

وي افزود : به مادران باردار توصيه مي شود در مراجعه به پزشك متخصص اصراري بر انجام انواع سونوگرافي ها نداشته باشند زيرا در صورتي كه از نظر پزشكي توسط متخصصين مربوط ضرورت اين امر تشخيص داده شود؛ تجويز خواهند كرد.

در كشورهاي غربي حتي سونوگرافي معمولي براي زنان باردار تجويز نمي شود در صورتي كه در كشور ما به دفعات و حتي به اصرار مادران انجام مي شود!راديولوژيدانشگاه علوم پزشكي شيرازشیرازدانشگاهعلوم پزشکیدستگاه سونوگرافيسونوگرافیسه بعدیچهاربعديانرژيخطرخطرناکحلزون شنواييجنينمادرانحاملهبارداردارودرماندكتر رامين افشاري

لینك مستقیم دانلود مطلب
پسورد فایل: www.hseexpert.com

نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

ریحانه 1397/05/23 - 07:10:23 0   0
ممنون از توضیحات مفیدتون.

گزارش تخلف


6654

تعداد اعضا

2780

بازدید امروز

6439

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

14

میهمان آنلاین

20749896

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA