وقوع سونامی سرطان سینه بین زنان ایرانی

به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم زنده دل در حاشیه نخستین همایش ناظران و داوران کارآزمایی بالینی ایران در زمینه خطرات دکل های مخابراتی و شیوع سرطان اظهار داشت: خطرات دکل های مخابراتی به عنوان یکی از چالش ها است که گزارش هایی نیز از آن وجود دارد ولی اینکه بگوییم هر جا دکل است و کسانی که در اطراف آن زندگی می کنند دچار سرطان شوند چنین شواهد محکمی نداریم.

 

وی افزود: گزارشهایی در این زمینه است و بین محققان نیز کار و بررسی آن بسیار سخت است به خاطر اینکه سرطان طول مدت زمان شروع آن در این زمینه ۱۵ سال است و عده زیادی که ۱۰ تا ۱۵ سال با این وضعیت زندگی کرده اند باید تمام آنها مورد بررسی و پیگیری قرار گیرند ولی برخی از آنها از زیر دکل ها به جای دیگری منتقل شده اند و همه آنها نیز سرطان نمی گیرند.

 

زنده دل تصریح کرد: در زمینه بحث امواج بیشتر در مبحث امواج موبایل در دنیا مسائل بسیاری مطرح شده است ولی این موارد مباحثی نیستند که نگرانی های اصلی برای ایجاد سرطان باشند.

 

وی ادامه داد: به هر حال یک زمانی اعلام می کنند که این امواج سرطان زا هستند و برخی مواقع نیز می گویند سرطان زا نیستند چون امواج یک مورد خارجی است و بر اساس ذهنیت افراد خطرساز است که می توان به مایکروفر نیز اشاره کرد ولی مهم شواهد علمی آن است که بتوان به آن استناد کرد اما برای هیچ کدام از این موارد استناد علمی دقیقی وجود ندارند.

 

زنده دل تصریح کرد: در این زمینه به خصوص در کشور ما که در حال توسعه هستیم اصلاً این موارد باعث نگرانی شیوع سرطان نیست و ذهن ما نباید به این مسئله معطوف شود بلکه باید دانشگاه ها در این زمینه فعالیت کنند و این موارد حتی نباید خبری شود و تنها در حد یک اطلاعات کافی است.

 

وی گفت: ما بحث های عوامل خطر سرطان دیگری داریم از جمله مباحث تغذیه ای، هورمونی و عفونی که به هر حال با پیشگیری هایی که می تواند منجر به تغییر جدید در زندگی مردم شود باید آگاهی آنان از این عوامل سرطان را ارتقاء دهیم.

 

زنده دل افزود: افراد با آگاهی از عوامل خطرساز سرطان باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنند تا حداقل از مرگ و میر جلوگیری شود. لذا وقتی چنین سوالاتی می شود به فکر ما می رسد که چنین سوالاتی انتخاب نام یک پیامبر از بین پیامبرهای دیگر مانند جرجیس است زیرا آن قدر مباحث مهمتری در این زمینه داریم که به آن پرداخته نمی شود و مردم هم به شدت به این مطالب نیاز دارند.

 

وی ادامه داد: مهمترین مسئله در این زمینه آگاهی رسانی در مورد علائم سرطان است مثلاً ما در زمینه سرطان پستان در کشور که تعداد آن در حال افزایش است. تخمین مان این است که در ۲۰ سال آینده این تعداد دو برابر می شود.

 

زنده دل بیان داشت: مثلاً در حال حاضر از هر ۱۰۰ هزار نفر چیزی حدود ۳۰ نفر به سرطان مبتلا می شوند و سالانه ۱۰ هزار نفر در این زمینه داریم و ۲۰ سال آینده اگر جمعیت ما ۷۰ میلیون باشد به ۲۰ هزار نفر خواهد رسید و اگر جمعیت هم بیشتر شود این تعداد به ۳۰ هزار نفر می رسد، یعنی ما سالی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر خانم خواهیم داشت که به سرطان پستان مبتلا می شوند.

 

وی ادامه داد: علت این افزایش هم آن است که جمعیتی که خطر سرطان در آن مطرح است گروهی هستند که دیرتر ازدواج می کنند، دیرتر بچه دار می شوند، تعداد بچه هایشان کمتر است و شیردهی آنها نیز کمتر بوده و تمام عوامل پیشگیری کننده که به طور ذاتی در زنان وجود دارد و باید پیشگیری شود در نسل کنونی زیر ۵۰ سال کشورمان به هم ریخته است.

 

زنده دل افزود: در این زمینه اگر مصرف داروها را نیز در کنار آن قرار دهیم وقتی این افراد به سن بالای ۵۰ سال می رسند آن نوع سرطان هایی که برای افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد مانند سونامی به سراغ آنها نیز می آید و سونامی سرطان یک واقعیت است که نباید بی خیال از آن گذشت.

 

وی بیان داشت: این مسئله مشکل امروز ما نیز نیست بلکه مشکل ۵ تا ۱۰ سال آینده است و اگر به خودمان نجنبیم واقعاً در این زمینه با وجود این داروهایی گران قیمتی که در کشور و سطح دنیا در حال ورود است کم می آوریم.

 

زنده دل گفت: مثلاً از همین ۱۰ هزار نفر تا سال گذشته حدود ۲۰ درصد آنان که می شود ۲ هزار نفر هر نفر ۵۰ میلیون تومان فقط هزینه یک قلم داروی آنان بوده است که با کاری که وزارت بهداشت در این زمینه انجام داد و پروتکل ۹ هفته ای را تصویب کردند، الان این مبلغ به حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده و ۸۰ درصد آن را نیز وزارت بهداشت پشتیبانی می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: بنده فکر می کنم مسائل اولویت دار در حوزه سرطان مسائلی هستند که مطبوعات نیز باید به آن توجه کنند به خاطر اینکه مهمترین کاری که در حال حاضر باید انجام شود آگاه کردن مردم است.
نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8135

تعداد اعضا

6026

بازدید امروز

5993

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

242

میهمان آنلاین

24689417

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA