پروازهای آخر بالابان و کرکس مصری در خراسان شمالی

حسن فرخانی روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: تخریب زیستگاهها، استفاده از سموم شیمیایی در کشتزارها و در نتیجه آلوده سازی جوندگان مورد تغذیه این پرندگان از علل تهدید حیات آنهاست.

وی افزود: از سویی لانه سازی این گونه ها بر روی دکل های برق موجب کاهش باروری آنها شده و خطر انقراض بالابان و کرکس مصری را افزایش می دهد.

به گفته وی، کرکس مصری عمدتا در نواحی شهرستان مانه و سملقان و در نزدیکی مناطق جنگلی پارک ملی گلستان و بالابان در بیشتر مناطق استان زیست می کند.

وی دیگر پرندگان آسیب پذیر این استان را شامل ˈعقاب شاهیˈ، ˈمیش مرغˈ و ˈپلیکان پاخاکستریˈ عنوان کرد.

وی دیگر پرندگان نادر و حمایت شده این استان را شامل ˈهوبرهˈ در مناطق کویری جاجرم و ˈکبک دریˈ در مناطق حفاظت شده ˈگلولˈ شیروان و ˈقرخودˈ مانه و سملقان عنوان کرد.

فرخانی با اشاره به این که خراسان شمالی به دلیل تنوع طبیعی میزبان بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر است، گفت: متاسفانه انسان ها براحتی به حریم گونه های جانوری در طبیعت تجاوز می کنند و باعث ناامنی و نابودی بسیاری از این گونه های با ارزش می شوند.

فرخانی افزود: با توجه به تخریب محیط زیست، افزایش بی رویه جمعیت و کاهش و نابودی منابع طبیعی و به تبع آن بروز مستمر بحران های زیست محیطی، مشارکت آحاد جامعه در حفاظت از این سرمایه های خدادادی در منطقه ضروری است

به گفته وی در استان خراسان شمالی 142 گونه پرنده شامل بومی، مهاجر تابستانه و مهاجر زمستانه زیست می کنند

از وسعت 28 هزار و 300 کیلومتر مربعی خراسان شمالی، 194 هزار هکتار در قالب مناطق حفاظت شده شامل ˈسالوک، ساریگل، قرخود و گلول و سرانیˈ، پارک های ملی سالوک و ساریگل و پناهگاه حیات وحش ˈمیاندشتˈ زیر مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 

 

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)اخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseبالابانکرکسخراسان شمالیخطر انقراضتخریب زیستگاه هاحیات وحش


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

8135

تعداد اعضا

5763

بازدید امروز

5993

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

231

میهمان آنلاین

24689154

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA