مقابله با سیل یا کنترل آن معنا ندارد

 

به گزارش مرجع متخصصان سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSEexpert)محمد فرامرز در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: عملیات آبخیزداری مجموعه اقدامات مدیریتی از جمله مدیریت داخل حوزه، اقدامات مکانیکی، بیولوژیکی و حفاظتی در زمینه روان‌آب است تا بخشی از آب باران کنترل شود، به داخل زمین نفوذ کند و سرعت سیل و باران را کاهش دهد.
 
 معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران با اشاره به کمبود خاک حاصلخیز کشور بر اثر فرسایش خاک اظهار کردند: میزان خاک حاصلخیز در کشور کم است. چه آب شیرین که حاصل باران است و چه خاک که به دلیل فرسایش از دسترس خارج می‌شود، سال‌ها طول می‌کشد تا بازتولید شوند و نمی‌توانیم از آن‌ها بهره‌برداری کنیم.
 
فرامرز با اشاره به بودجه تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی به آبخیزداری طی سه سال گذشته اظهار کرد:طی سه سال گذشته (سال۹۷ تا ۹۹) به اذن مقام‌ معظم‌ رهبری اعتبارات قابل توجهی برای انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری از محل صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا کرده بود که این بودجه موجب رشد چند برابری عملیات آبخیزداری در کشور شد.
 
وی با بیان اینکه تاثیر مثبت آبخیزداری در مدیریت روان‌آب و سیل به‌خصوص در حوزه آبخیزشهری کاملا محسوس و مشهود است، افزود: اخیرا مطالبه‌گری برای اجرای عملیات آبخیزداری در سطوح مختلف جامعه به‌ویژه در جوامع محلی، دهیاری‌ها و شوراها بسیار افزایش یافته چراکه تاثیرات مثبت اجرای عملیات آبخیزداری بسیارچشمگیر بوده است.
 
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران ضمن اشاره به اهمیت بالای آبخیزداری و مدیریت سیلاب‌ درباره مهمترین برنامه‌های آبخیزداری استان تهران گفت: با توجه به اهمیت بالای آبخیزداری و تاثیرات مثبتی که تاکنون این سبک مدیریتی داشته است، برنامه‌های مدیریتی برای آبخیزداری استان تهران از قبیل اولویت‌بندی مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری استان و تکمیل مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز دامنه جنوبی البرز - که به‌نوعی حوزه‌های آبخیز شهری تهران محسوب می‌شوند - طراحی شده است.
 
وی پیگیری مشارکت دستگاه‌های مرتبط با مدیریت روان‌آب شهری و روستایی از جمله شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و شوراهای روستایی و شهری برای مطالعه و اجرای عملیات آبخیزداری به منظور کاهش اثرات آسیب‌های سیل در حوزه‌های شهری و روستایی، بازنگری و به‌روزرسانی مطالعات تفضیلی اجرایی آبخیزداری و بررسی امکان اجرای پروژه‌های آبخوانداری در سطح استان تهران را از دیگر مواردی برشمرد که در دستور کار معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان تهران قرار گرفته است.
 
محمد فرامرز در پایان تاکید کرد: مدیریت آبخیزداری باید به گونه‌ای باشد که تهدید سیل را به فرصت تبدیل کند.
 
 
 HSEexpert.com
 

 HSEexpert.com
اخبار HSEخبر HSEاخبار ایمنیHSEexpert.comسیلخسارتفرسایش خاک


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6507

تعداد اعضا

1251

بازدید امروز

6541

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

18965369

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA