دستور زنگنه برای بررسی فوری حادثه عملیات حفاری دکل ۵۶ فتح

بیژن زنگنه خطاب به سیدباقر مرتضوی نوشته است:
 
«جناب آقای دکتر مرتضوی
مدیرکل محترم اداره کل بهداشت، ایمنی  و محیط زیست
 
با سلام- با توجه به مصدومیت دو نفر از کارکنان خدوم شرکت ملی حفاری ایران حین عملیات حفاری دکل ۵۶- فتح واقع در موقعیت تنگ‌بیجار در روز سه شنبه (۱۸ شهریورماه)، متأسفانه به‌رغم ابلاغ دستورالعمل‌های ایمنی برای حفظ سلامت کارکنان فعال در دکل‌ها، بعضاً همچنان با حوادث ناتوان‌کننده در شرکت ملی حفاری ایران روبه‌رو هستیم که به احتمال زیاد ناشی از بی‌توجهی به اجرای دقیق دستورالعمل‌هایی است که همواره بر اجرای آن‌ها تأکید و اصرار شده است.
 
بدین‌وسیله لازم است تا با فوریت نسبت به بررسی میدانی جوانب موضوع و علت وقوع این حادثه  اقدام نموده و نتیجه را به همراه پیشنهاد برای پیشگیری از وقوع حوادث مشابه به همراه مقصران احتمالی موضوع، به اینجانب ارائه نمایید.
 
علاوه بر این، مقتضی است ضمن دلجویی حضوری از همکاران مصدوم شرکت ملی حفاری ایران و بذل هرگونه تلاش برای بازگشت سلامتی ایشان، مراتب تأسف اینجانب را نیز ابلاغ نمایید».
 
این حادثه ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه روز سه شنبه ۱۸ شهریورماه در موقعیت عملیاتی استقرار این دکل در منطقه تنگ بیجار در استان ایلام اتفاق افتاد و یکی از همکاران به نام کریم سخیری سکوبان دستگاه به شدت از ناحیه دست و همکار دیگر به طور جزئی دچار آسیب شدند.
مصدومان بلافاصله پس از اقدامات اورژانسی در معیت پزشک مقیم و متصدی اردوگاه دستگاه حفاری به وسیله آمبولانس شرکت با هماهنگی‌های به عمل آمده به مراکز درمانی اعزام شدند و برای شتاب بخشی به مراحل درمان، یکی از مصدومان در مسیر به آمبولانس فوریت‌های پزشکی (۱۱۵) ایلام منتقل شد و به بیمارستان امام خمینی (ره) که نزدیک‌ترین مرکز درمانی مجهز در مرکز استان است، در ساعت ۱۵ و ۴۵ دقیقه انتقال یافتند.
در بیمارستان تیم درمانی و تخصصی به فوریت اقدامات اولیه در زمینه پذیرش، بستری و بررسی وضعیت مصدوم (کریم سخیری) و چگونگی عمل جراحی پیوند عضو (دست) انجام داد و مصدوم دیگر مداوا و ترخیص شد، ضمن اینکه همزمان با این مراحل، مراتب به خانواده این همکاران اطلاع و با هماهنگی بخش‌های پشتیبانی شرکت زمینه انتقال فوری تعدادی از افراد خانواده و نماینده اداره بهبود روابط کار از اهواز به ایلام فراهم شد.
پزشکان متخصص بیمارستان امام خمینی (ره) ایلام با بررسی شرایط مصدوم و عضو حادثه دیده، نظر خود را دال بر نبود امکان پیوند و لزوم قطع عضو (دست حادثه دیده) اعلام نمودند که تا رسیدن خانواده برای اخذ رضایت، عمل جراحی به تعویق افتاد. البته با حضور خانواده و اعلام نارضایتی مبنی بر قطع عضو و درخواست ترخیص بیمار با وجود سعی کادر درمانی بیمارستان در توجیه آنان که مصدوم باید تحت عمل فوری قرار گیرد، نسبت به اعزام بیمار با مسئولیت خودشان به تهران اقدام کردند.
همزمان از سوی شرکت در جهت رضایتمندی خانواده همکار حادثه دیده، اقدامات لازم برای انتقال مصدوم به وسیله هواپیما انجام و با توجه به نبود امکانات اورژانسی در پرواز، بیمار با آمبولانس مجهز جهت ادامه درمان به بیمارستان سینای تهران اعزام شد و در این مرکز درمانی پس از بررسی‌های پزشکی هم نظر با پزشکان در ایلام، قطع عضو به علت شدت جراحت پیشنهاد و بیمار مورد عمل جراحی قرار گرفت و هم اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه این بیمارستان تحت درمان است.
سید عبدالله موسوی مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران که در نخستین لحظات از بروز حادثه مطلع شد، دستور داد تا مسئولان مرتبط نهایت توجه را نسبت به درمان این همکاران که از کارکنان پیمانکاری شرکت هستند بکارگیرند و همزمان مدیریت‌های عملیات، ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) و فوریت‌های پزشکی شرکت، کار گروهی برای بررسی علت و جلوگیری از تکرار وقوع چنین حوادثی تشکیل و موضوع را پیگیری کنند.
روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران ضمن قدردانی از حسن توجه و دلسوزی همکاران رسانه‌ای انتظار دارد که مطالب خود را از مبادی موثق و معتبر پیگیری و منتشر کرده و از انعکاس اخبار بر پایه اظهار نظر‌های غیر کارشناسی و به دور از واقعیت که موجب نگرانی خانواده‌ها و تبعات اجتماعی می‌شود، اجتناب کنند.
با توجه به مراتب فوق و با نگاهی واقع بینانه به مطالب منتشره، بی شک استفاده از لفظ مسئولیت پذیری و استناد به نظرات غیر مستند یکی از متخصصان پیوند اعضا پزشکی بی هویت در عالم مجازی که با انگیزه خاص، سوء نیت، تخریب و ایجاد بدبینی در افکار عمومی صورت می‌گیرد راه بجایی نخواهد برد و این حق برای شرکت ملی حفاری ایران محفوظ است که مراتب را از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری کند.
 
 


وزارت نفتصنعت نفتبیژن زنگنهشرکت ملی حفاری ایراناخبار HSEاخبار نفتاخبار ایمنی بهداشت و محیط زیستحوادث شغلیسیدباقر مرتضویعملیات حفاری دکل ۵۶ فتح


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6109

تعداد اعضا

466

بازدید امروز

1789

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

15406164

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA