هامون میزبان روز جهانی تالاب ها است

به گزارش ایرنا احمد علی کیخا معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی تالاب ها ' تالابها برای آینده ما، همراه شوید' است، گفت: مراسم روز جهانی تالابها امسال در کنار تالاب بین المللی هامون با محوریت سازمان های مردم نهاد برگزار می شود.

وی اظهارکرد: امسال با توجه به اهمیت و جایگاه جوانان در توسعه کشور و نقش آنها در فرایند حفاظت و احیای زیست بوم های ارزشمند طبیعی شعار امسال روز جهانی تالاب ها با محوریت گروه سنی نوجوانان و جوانان تعیین شده است.

وی ادامه داد: این موضوع نشان دهنده توجه جهانی به لزوم آشنایی جوانان با اهمیت و کارکرد تالاب ها در نسل های آینده است.

*** حضور دکتر ابتکار و گری لوئیس در مراسم روز جهانی تالابها 

کیخا با بیان اینکه این مراسم با هدف ارتقای حساسیت های ملی و بین المللی در خصوص وضعیت تالاب های کشور و منطقه برگزار می شود، افزود: ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران در این مراسم حضور خواهند داشت.

*** محوریت برنامه روز جهانی تالابها سازمان های مردم نهاد هستند

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه امسال نیز مراسم روز جهانی تالابها با محوریت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) برگزار می شود، افزود: امیدواریم امسال برنامه روز جهانی تالاب ها پربار تر از سال پیش برگزار شود.

*** نشست خبری روز جهانی تالابها در کنار تالاب انزلی

وی برگزاری نشست خبری روز جهانی تالاب ها را از دیگر برنامه های این روز اعلام کرد و گفت: امسال همچون سال گذشته نشست خبری یک هفته قبل از برگزاری روز جهانی تالاب ها و در کنار تالاب انزلی برگزار و برنامه های روز جهانی تالاب اعلام می شود.

مراسم روز جهانی تالابها امسال همزمان در 18 استان با برنامه های مختلف و در کنار تالاب هایی همچون ارومیه، شادگان، پریشان، میقان، تالاب گندمان، تالاب شادگان، تالاب قوری گل و دیگر تالابها برگزار می شود.

*** تالاب بین المللی هامون

تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران است که در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان و بلوچستان قرار دارد، این تالاب چنذد سالی است با پدیده خشکسالی مواجه شده و مشکلاتی را برای اهالی منطقه ایجاد کرده است.

روز جهانی تالاب ها (به انگلیسی: World Wetlands Day) سالیانه در تاریخ ۲ فوریه برگزار می شود.

*** روز جهانی تالاب ها 

دوم فوریه 1971 کنوانسیون رامسر در شهر رامسر ( شمال ایران ) با هدف حفاظت از تالاب های جهان به امضا رسید بر این اساس از این روز به عنوان روز جهانی تالاب ها نیز یاد می کنند.

روز جهانی تالاب ها برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ جشن گرفته شد و اکنون نیز بعد از گذشت سال ها همچنان در دنیا از جمله ایران در این روز برنامه های متنوعی در راستای حفاظت از تالاب ها برگزار می شود.

 

منبع : خبرگزاری ایرنااخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseروز جهانی تالاب هاتالاب بین المللی هامونآیندهتالاب انزلیسیستان و بلوچستان


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6355

تعداد اعضا

4712

بازدید امروز

7129

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

50

میهمان آنلاین

17650652

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA