۱۰ گروه کالاهای کاربردی صنعت نفت دارای استاندارد ملی شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، حمیدرضا نصرت‎پوریان، معاون استانداردهای طرح‎ها و پروژه‎های وزارت نفت در این باره گفت: بر اساس بند الف ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت  که تمامی شرکت های تابعه وزارت نفت را مکلف به تعیین، بازنگری و نظارت بر حسن اجرای استانداردهای صنعت نفت کرده است، تفاهمنامه ای با سازمان ملی استاندارد دراردیبهشت ماه سال ۹۴ منعقد شد که مطابق با این تفاهمنامه، استانداردهای مورد استفاده در صنعت نفت باید پس از تدوین در وزارت نفت، از سوی سازمان ملی استاندارد ملی شود تا به این ترتیب ذینفعان استاندارد در صنعت نفت ایران چه در بخش حاکمیتی و چه در بخش‎های غیردولتی به طور یکپارچه از این استانداردها استفاده کنند.
 
وی توضیح داد: در این زمینه، تعیین استانداردهای ۱۰ گروه کالاهای پر مصرف صنعت نفت به عنوان پایلوت اجرای این تفاهم‌نامه در دستور کار مشترک وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد قرارگرفت و بر این اساس، کمیته‎های مرجع تخصصی استاندارد تشکیل و فهرست خبرگان و دبیران ذیصلاح برای کمیته‌های مرجع ۱۰ گروه کالاهای اولویت دار ساخت داخل درحوزه صنایع بالادست تعیین شد.
 
به گفته این مقام مسئول، براساس تصمیم های گرفته شده در جلسه‎های معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت روش کدنویسی یا همان «آیین کار» مورد استفاده قرارگرفت که در این زمینه تا کنون «۱۹ آیین کار» برای ۱۰ گروه کالاهای پرمصرف صنعت نفت تهیه شده است که ۶ استاندارد آن شماره ملی دریافت کرده اند و ۱۳ استاندارد دیگر در مرحله ویراستاری جهت ارسال به کمیته های ملی قرار دارند؛ پس از ویراستاری در کمیته‌های ملی، بررسی و تصویب می‌شود و شماره ملی دریافت خواهند کرد.
 
نصرت‎پوریان تصریح کرد: تهیه استانداردهای بسته نخست ۱۰ گروه کالاهای پرمصرف صنعت نفت به اتمام رسیده است و هنوز بسته دوم این اقلام به ما اعلام نشده که به محض اعلام آن، کار تهیه استانداردهای این اقلام نیز آغاز خواهد شد.
 
وزارت نفت پیشرو در تهیه استانداردهای ملی
 
وی در ادامه توضیح داد: در دی ماه سال ۹۶ قانون تقویت و توسعه نظام استانداردسازی از طرف ریاست محترم جمهوری به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد که مطابق مفاد مندرج در این قانون، سازمان ملی استاندارد موظف شده است بر فرآیند تهیه استانداردها توسط دستگاه‌های اجرایی  نظارت کند. یعنی هر دستگاه اجرایی موظف است استاندارد مورد نیاز خود را تحت نظر سازمان ملی استاندارد تهیه و آن را ملی کند. بر این اساس با توجه به اقدام‌های صورت گرفته وزارت نفت  در تهیه و تعیین استانداردهای  ۱۰ گروه کالاهای پر مصرف صنعت نفت و دریافت شماره ملی برای این اقلام که در سایت سازمان ملی استاندارد نیز ثبت شده است، وزارت نفت از وزارتخانه‎های پیشرودر این زمینه به شمار می‎آید.
 
بازنگری و به‎روزرسانی مجدد IPSهای قدیمی صنعت نفت
 
وی یادآور شد: از سال گذشته که تعیین استانداردهای ۱۰ گروه کالاهای پرمصرف صنعت نفت به اتمام رسید، کار بازنگری و روزآمد کردن دوباره IPSهای قدیمی صنعت نفت با شیوه‎نامه مصوب جدید برای تدوین استانداردها آغاز شد و قدیمی ترین IPSها بازنگری شد و تا زمانی‎که تعیین استانداردهای بسته دوم ۱۰ قلم کالای پرمصرف صنعت نفت به ما ابلاغ نشود، کار بازنگری و روزآمدکردن IPSهای قدیمی صنعت نفت ادامه خواهد داشت.
 
تدوین آیین نامه نظام استانداردسازی در صنعت نفت ایران
 
نصرت پوریان به تدوین آیین‎نامه نظام استانداردسازی در صنعت نفت ایران هم اشاره کرد و افزود: این آیین‎نامه به زودی از سوی وزیرمحترم نفت به شرکت‎های تابعه وزارت نفت ابلاغ خواهد شد که مطابق با مفاد آن، شرکت‎های تابعه وزارت نفت مکلف به ایجاد بستر مناسب جهت همکاری در استاندارد سازی می‎شوند.
 
به گفته معاون استانداردهای طرح ها و پروژه های وزارت نفت، این آیین‎نامه جهت جلوگیری از افت کیفی استانداردها در شرکت‎های تابعه وزارت نفت تهیه شده که به‌زودی از سوی وزیر نفت ابلاغ خواهد شد.
 
 


اخباراخبار hseاخبار ایمنیاخبار بهداشتاخبار محیط زیستاخبار روزانهاخبار جدیدخبر HSE۱۰ گروه کالاهای کاربردی صنعت نفت دارای استاندارد ملی شدند


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

5380

تعداد اعضا

4391

بازدید امروز

4734

بازدید دیروز

3

متخصصین آنلاین

133

میهمان آنلاین

12911376

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA