در این شهر گوشت گوسفند نخرید؟!

 بهمن صادق نژاد افزود که ماموران این اداره پس از کسب گزارش های مردمی مبنی بر کشتار غیرمجاز در منزل مسکونی یک شهروند آملی ، با همکاری پلیس امنیت آمل و دستور دادستان وارد منزل این فرد متخلف شدند و در بررسی های اولیه 11 لاشه گوسفند ذبح شده و آلوده به نمونه های تب برفکی را کشف وضبط کردند. 
 
وی گفت که تمامی لاشه های کشف شده برای شناسایی و تائید بیماری به اداره دامپزشکی آمل منتقل و پس از بررسی مشخص شد تمام لاشه گوسفندان آلوده به بیماری تب برفکی است. 
 
صادق نژاد اضافه کرد : در این رابطه دو قصاب متخلف دستگیر ، تحویل مراجع قضایی و با قرار بازداشت روانه زندان شدند. 
 
بیماری تب برفکی از اوایل فروردین ماه امسال در چند نقطه از استان شیوع پیدا کرده و سبب تلفات تعدادی از دام های مناطق مختلف از جمله شهرستان های بهشهر و چالوس شده بود. 
 
مسئولان دستگاههای ذیربط از جمله دامپزشکی مازندران اوایل اردیبهشت علت شیوع این بیماری را کمبود واکسن اعلام ولی تاکید کرده بودند که بیماری با شناسایی نقاط آلوده و انجامات پیشیگرانه مهار شده است. 
 
تب برفکی از بیماری های بومی شده در استان مازندران محسوب می شود که به دلیل رعایت نکردن شرایط بهداشتی و انجام ندادن اقدامات پیشگیرانه می تواند شیوع یابد. 
 
بهترین راهکار را برای جلوگیری از شیوع این بیماری مختص حیوانات را رعایت نکات دامپزشکی در ورود دامها از نقاط آلوده، واکسینه کردن دام آلوده و آشنایی دقیق دامداران با این بیماری است. 
 
دامداران مازندران بیماری تب برفکی را که یک نوع بیماری عفونی است ' طبقه ' می نامند. 
 
نشانه های این بیماری در میان گاو ، تب ،‌ بی اشتهایی ،‌لرز ‌،کاهش تولید شیر به مدت 2 تا 3 روز و سپس صدای ملچ ملوچ لب‌ها،‌ سائیدن دندان‌ها روی یکدیگر، ریزش بزاق (کش‌دار)، لنگش ،‌لگدزدن یا پا بر زمین کوبیدن است و دوره درمان این بیماری در دامهای سنگین بین یک تا دو هفته زمان می برد. 
 
نشانه های این بیماری در گوسفند و بز توقف شیردهی است. 
 
 مازندران با حدود سه میلیون راس دام سبک و سنگین ، رتبه نهم را از این لحاظ در بین 31 استان کشور دارد.
 


اخباراخبار hseاخبار سلامت ایمنی بهداشت محیط زیستدر این شهر گوشت گوسفند نخرید؟!


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

6058

تعداد اعضا

3602

بازدید امروز

6123

بازدید دیروز

1

متخصصین آنلاین

1

میهمان آنلاین

15192674

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA