آگاهی تنها 9 درصد مردم از نحوه برخورد با حوادث غیرمترقبه

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایرا ن(ایسنا)، دکتر امین صابری نیا در گردهمایی پدافند غیرعامل با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم با برگزاری این همایش اهداف خود را در زمینه پدافند غیرعامل برای سال آینده تدوین کنیم، گفت: در سال گذشته عنوان کردیم که مدیریت حوادث غیرمترقبه در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بحث پدافندی و حوادث غیرمترقبه در اقدامات بهداشتی و درمانی با هم عجین هستند و نمی‌توان این دو موضوع را از یکدیگر تفکیک کرد.

وی افزود:‌ بر این اساس باید در همه حوادث غیرمترقبه نگاه پدافندی داشته و در هر حادثه پدافندی نیز فکر کنیم که ممکن است به دنبال آن یک حادثه غیر مترقبه رخ دهد. برای مثال حوادثی مانند شیوع وبا در اصفهان یا حادثه شیمیایی که در زاهدان اتفاق افتاد به ما فهماندند که هر حادثه‌ای ممکن است به دنبال یک فکر ایجاد شده بود.

وی با بیان اینکه در بحث پدافند و حوادث غیرمترقبه چرخه‌ای با عنوان‌های پیش بینی، پیشگیری، آمادگی، برخورد و بازبینی وجود دارد گفت: پدافند غیرعامل بیشتر به بحث پیش بینی و پیشگیری تمرکز می‌کند و نقاط ضعف و قوت خود را می بیند که این دو موضوع در مدیریت حوادث غیر مترقبه بسیار مهم است و در صورت توجه به آنها میزان هزینه‌های ما بسیار کاهش می‌یابد.

وی افزود: هم در حوزه پدافند غیرعامل و هم در حوزه حوادث غیرمترقبه نگاه این است که باید در برابر هر نوع خطری که کشور را تهدید می‌کند آماده باشیم. در اینجاست که تفاوت میان حوزه پدافند غیرعامل و حوادث غیر مترقبه نمایان می‌شود؛ چرا که ذهن مردم برای حوادث غیرمترقبه‌ای مانند سیل، زلزله و غیره آماده است اما در برابر حوادث بیوتروریست و هسته‌ای این آمادگی وجود ندارد و این موضوع نگرانی ایجاد می‌کند.

صابری نیا با بیان اینکه امسال دو بیماری را مورد پایش قرار دادیم گفت: یکی از آنها بیماری وبا در اصفهان بود و در حال حاضر نیز آن را در خوزستان پیگیری می‌کنیم اما می‌بینیم که بیمارستان‌ها نگران نمی‌شوند و برخوردی عادی دارند. نوع برخورد پزشک و پرستار نیز یک حالت عادی روند مدیریت بحران است اما زمانی که کرونا ویروس را مطرح می‌کنیم همه دچار ترس و وحشت می‌شوند زیرا ذهنیت پرسنل بهداشت و درمان برای یک حادثه نامتعارف آماده نیست.

وی با بیان اینکه برنامه‌هایی را برای ایجاد آمادگی ذهنی و برخورد عاقلانه با این حوادث تدوین می‌کنیم گفت: اهمیت تدوین این برنامه‌ها در این است که اگر ترس از این حوادث وجود داشته باشد و با آنها برخورد عاقلانه صورت نگیرد باعث می شود که آن حادثه را محدود جلوه دهیم که این کار خطر بسیار بزرگی است.

صابری نیا با بیان اینکه در دنیا به سمت ایجاد آمادگی اجتماعی در برخورد با حوادث می روند گفت: بنابراین مردم باید آگاه باشند که چگونه با حوادث نامتعارف برخورد کنند. ما می‌دانیم که سطح آمادگی مردم ایران نسبت به ادبیات مدیریت بحران 8 یا 9.5 از 100 است یعنی 9 درصد مردم از نحوه برخورد با حوادث غیرمترقبه آگاه هستند. اگر بتوانیم این میزان را به 60 یا 70 درصد برسانیم هزینه‌های ما بسیار کاهش خواهد یافت.

وی افزود:‌ این در حالی است که نمی‌دانیم آمادگی مردم برای برخورد با حوادث پدافندی چقدر است و نمی‌دانیم در صورت بروز یک حادثه شیمیایی مردم و نظام بهداشت و درمان چقدر آماده هستند؛ البته خوشبختانه از امسال در بحث بیمارستانی برنامه‌ای را برای سنجش آمادگی بیمارستان‌ها در ابعاد سطح ایمنی سازه‌ای، غیر سازه‌ای و آمادگی داریم و می‌توان با این برنامه میزان آمادگی بیمارستان‌ها را سنجید و همچنین می‌توان فهمید که چگونه بیمارستانی را که آمادگی ندارد پشتیبانی کنیم. چرا که این آمادگی در پدافند غیرعامل بسیار مهم است اگر بیمارستانی در کشور یا شهر ما آسیب ببیند از نظر ایمنی و امنیتی بهم می‌ریزیم.

وی با اشاره به رونمایی برنامه عملیاتی سلامت که در سال گذشته انجام شد، گفت: این کار بسیار خوب است و همبستگی و همکاری روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی را در ابعاد بهداشتی و درمانی ارتقاء می‌دهد.

وی همچنین گفت:‌ امیدواریم EOP سال آینده ما نظام پدافندی قوی تری داشته باشد و برنامه داریم این شاخص را در سال آینده در زمینه مدیریت حوادث و پدافند غیرعامل تقویت کنیم.اخبارسلامت ایمنی و محیط زیستhseاخبار hseآگاهی تنها 9 درصد مردم از نحوه برخورد با حوادث غیرمترقبه


نام *

 

دیدگاه شما *

 
  برای ارسال دیدگاه بدون نیاز به تایید، ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

  دیدگاه‌ها

هیچ نظری ثبت نشده است. اولین نظر را شما بدهید.

5982

تعداد اعضا

6981

بازدید امروز

8632

بازدید دیروز

0

متخصصین آنلاین

0

میهمان آنلاین

14761406

کل بازدیدها

تماس با ما

نام *  

ایمیل *    

متن پیام *  

ارسال

نرم افزار اندروید سایت

مجوزها

logo-samandehi
مرجع متخصصان سلامت ایمنی و محیط زیست HSEEXPERT Copyright © 2011- "HSEEXPERT.com" . All rights reserved. Designed by TAMDATA